Agama brodata

Jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem agamy brodatej (Pogona vitticeps), to ten poradnik podpowie Ci, jakie warunki powinieneś zapewnić, by zwierzę było zdrowe. Jest to zbiór najbardziej ogólnych wskazówek i informacji dotyczących terrarium, ogrzewania i oświetlenia i warunków w terrarium. Dowiesz się także, czym najlepiej karmić agamę brodatą oraz jaki jest jej tryb życia. Poradnik ten powstał na bazie moich doświadczeń z tymi gadami.

Agama brodata - opis jaszczurki

Agama brodata (Pogona vitticeps; z ang. Bearded Dragon) to gatunek jaszczurki występujący w wielu suchych i półsuchych regionach wschodniej i środkowej Australii. W naturze woli się trzymać ciepłych obszarów – pustyń, subtropikalnych lasów, sawann i zarośli. Należy do rodziny agamowatych, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej brodzie, zwanej również workiem gardłowym, która nabiera ciemnej barwy w okresie godowym.

Agamy brodate są hodowane od dziesięcioleci. W latach 60. Australia zakazała eksportu dzikich agam – były one jednak w dalszym ciągu hodowane w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do powstania wielu nowych odmian kolorystycznych, które nie występują w naturze.

Jest to jaszczurka, która prowadzi aktywny dzienny tryb życia i jest przyjazna i łatwa w oswojeniu. Jak wszystkie gady, jest to zwierzę zimnokrwiste, które ogrzewanie pozyskuje z zewnętrznych źródeł ciepła, aby podnieść temperaturę ciała – dzikie osobniki żyjące wolno w naturze korzystają ze światła słonecznego.

Terrarium dla agamy brodatej

Istnieje wiele rodzajów terrariów – spośród nich najpopularniejsze są te z płyty meblowej oraz terraria szklane. Każdy rodzaj terrarium ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przed zakupem agamy przemyśleć temat i przygotować zbiornik tak, by zwierzę miało odpowiednie warunki.

Istnieje wiele firm, które zajmują się profesjonalnie budową terrariów dla jaszczurek. To ile kosztuje terrarium dla agamy brodatej zależy często od rodzaju zbiornika jak również doświadczenia producenta. Wielu z nich buduje naprawdę piękne terraria na zamówienie, które są dopasowane do danego gatunku – warto spojrzeć na ich dotychczasowe realizacje np. na Facebooku i zdecydować się na taki zbiornik, który będzie odpowiadać naszym potrzebom. Dla osób, które wolą zapłacić i mieć gotowy produkt, warto przejrzeć oferty gotowych terrariów dla agamy brodatej np. na Allegro.

Osoby, które lubią majsterkowanie mogą też skonstruować terrarium samodzielnie. W sieci na forach terrarystycznych istnieje wiele poradników jak zbudować terrarium dla agamy, więc warto z nich skorzystać i odpowiednio się przygotować zanim zaczniemy działać.

Uwaga – nie należy utożsamiać terrarium z akwarium, które NIE NADAJE SIĘ dla agamy brodatej, ponieważ nie posiada wentylacji grawitacyjnej i będzie prowadzić do nieodpowiedniej gospodarki cieplnej wewnątrz zbiornika. Może to doprowadzić do przegrzania agamy brodatej i w rezultacie do poważnych powikłań.

Więcej o terrarium, ogrzewaniu i oświetleniu w terrarium dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/jakie-terrarium-dla-agamy-brodatej-wymiary-ogrzewanie-oswietlenie/

Wymiary terrarium dla agamy brodatej

Dla jednego osobnika agamy brodatej wystarczający jest zbiornik o wymiarach 120x60x60. Przy 2-3 osobnikach trzymanych razem (jest to niezalecane, szczególnie jeśli chcemy trzymać razem samicę i samca, który może ją męczyć i zdominować, ale wszystko tak naprawdę zależy od temperamentu jaszczurek) lepiej zaopatrzyć się w zbiornik 160x70x70 jako minimum dla tego gatunku.

Oczywiście im większe terrarium, tym lepiej i nie ma rozmiaru terrarium, które byłoby dla agamy za duże. Ścianka strukturalna z wieloma półkami nie jest wymagana, ale na pewno zwiększy atrakcyjność zbiornika zarówna dla zwierzaka, jak również wpłynie na walory estetyczne terrarium. Dodatkowo znacznie zwiększy powierzchnię życiową agamy brodatej, która będzie mogła wspinać się po platformach i chętnie spacerować po terrarium, co zapobiegnie jej utuczeniu.

Samiec i samice agamy brodatej ogrzewają się na półce w terrarium

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Agama brodata do prawidłowego rozwoju potrzebuje lampy grzewczej, dopasowanej do wielkości terrarium i temperatury otoczenia, tak żeby na wyspie ciepła tuż pod lampą było przynajmniej 40 stopni, a w pozostałych częściach terrarium nie spadała poniżej 20-25 stopni, aby jaszczurka mogła wybrać, w jakiej temperaturze obecnie chce przebywać.

Jako zwierzęta pustynne i dzienne wymagają również promieniowania UVB do prawidłowego rozwoju. Do wyboru jest kilka opcji tj. żarówka kompaktowa o przynajmniej 10% wartości wysyłanego UVB, którą trzeba wymieniać raz na około 6 miesięcy, ponieważ po tym czasie ilość promieniowania znacznie spada. Lepszym rozwiązaniem jest świetlówka T5, którą należy wymieniać raz na 12 miesięcy. Oświetlenie UV nie powinno być wyżej niż 30-40 cm od zwierzęcia, gdyż promienie UV docierają tylko na te odległości w zależności od rodzaju i mocy żarówek/świetlówek.

Ogrzewanie i żarówka UVB dla agamy powinny być umieszczone obok siebie w terrarium, aby jaszczurka mogła pobierać wartości z obu źródeł jednocześnie podczas wygrzewania na wyspie ciepła. Oświetlenie w terrarium należy utrzymywać w systemie 12-godzinnym, na noc wszystkie lampy trzeba wyłączyć.

Warunki w terrarium i akcesoria dla agamy brodatej

W ramach utrzymania odpowiedniej wilgotności można ustawić naczynie z wodą, z którego niektóre agamy chętnie korzystają zarówno pijąc, jak i zażywając kąpieli (trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie agamy lubią taką rozrywkę). Można również zraszać lekko agamę jak i terrarium, co jest ważne przy zbliżającej się wylince, jeśli nie mamy naczynia z wodą. Trzeba mieć też na uwadze, że agama brodata wciąż jest zwierzęciem pustynnym, które woli bardziej suchy klimat. Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej może obejmować także termometr, by sprawdzać, czy jest odpowiednia temperatura oraz higrometr, który będzie mówił, czy w terrarium jest zachowana odpowiednia wilgotność. Są to jednak akcesoria, które nie są konieczne.

Więcej o akcesoriach dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/akcesoria-dla-agamy-brodatej/

Podłoże do terrarium dla agamy brodatej

Podłoże jest również ważną kwestią w utrzymaniu agam. Jeśli wybieramy podłoże sypkie, najlepiej używać drobny pellet drzewny Chipsi Ultra lub granulat z kolb kukurydzy (chociaż ten drugi rodzaj lepiej stosować u dorosłych osobników, ponieważ młode mogą niechcący je podjadać i doprowadzać do zaczopowania układu trawiennego). Inne podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, gdyż ich obecność może prowadzić do zaczopowania agamy w przypadku połknięcia, a w skrajnych sytuacjach nawet do jej śmierci.

Innymi rodzajami podłoża, których można używać w terrarium, są np. ręczniki papierowe lub maty dla zwierząt. Ja stosuję wykładzinę ze sztucznej trawy u dorosłych agam, która dobrze się sprawdza i łatwo się ją sprząta. Co prawda nie wygląda to zbyt naturalnie (ale jest bezpieczne!), więc wybór odpowiedniego podłoża jest również kwestią walorów estetycznych. Młode najwygodniej i najbezpieczniej trzymać na zwykłych ręcznikach papierowych. Nie ma przy tym ryzyka zaczopowania, a sprzątanie terrarium jest o wiele łatwiejsze.

Więcej o podłożu dla agamy brodatej przeczytasz tutaj – https://gadyzbroda.pl/podloze-dla-agamy-brodatej/

Agama brodata w trakcie diety karmiona roślinami

Co jedzą agamy brodate? Karmienie i suplementacja

Agamy chętnie jedzą zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Młode agamy w fazie szybkiego wzrostu powinny dostawać więcej pokarmów zwierzęcych takich jak karaczany, świerszcze, szarańcza, od czasu do czasu mączniki lub drewnojady (bardzo ważne by przed ich podaniem zmiażdżyć głowę drewnojada – owad posiada silny aparat gębowy, który u młodych agam może przegryźć się przez ścianę żołądka). Dzięki temu młode agamki otrzymają wystarczającą ilość białka do dynamicznego wzrostu. Należy pamiętać, by na noc nie pozostawiać w misce niezjedzonych owadów (w szczególności świerszczy, które będą uciekać). Mogą one dokuczać zwierzęciu i podgryzać agamę podczas snu, powodując bolesne rany. Świerszcze mogą także ukryć się w szczelinach terrarium i grać w nocy, powodując dyskomfort u śpiących domowników.

Rodzaje żywej karmówki i opis owadów karmowych znajdziesz tutaj – https://gadyzbroda.pl/owady-karmowe-dla-agamy/

Im starsza agama brodata, tym więcej możemy włączać do diety pokarmów roślinnych, takich jak na przykład rukola, roszponka, trzykrotka, mniszek lekarski oraz owoce i warzywa w mniejszych ilościach, np. starta marchew lub jabłko.

Oczywiście jest o wiele więcej roślin, które agamy mogą jeść, a dokładne listy dotyczące żywienia są ogólnodostępne w Internecie. Owady podawane agamom nie powinny być szersze niż rozstaw oczu zwierzęcia. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić zadławienia się jaszczurki lub jej zaczopowania. Oprócz karmienia nie należy również zapominać o suplementacji gada, która jest bardzo istotna. Do każdego posiłku należy dodawać wapń w proszku, szczególnie młodym i samicom w trakcie rozrodu. Witaminy dla agamy brodatej w proszku należy podawać raz w tygodniu zamiast wapnia.

Młode agamy brodate należy karmić 1-2 razy dziennie do syta, dorosłym osobnikom wystarczy karmienie raz na 2-3 dni w zależności od łapczywości zwierzęcia, gdyż niektóre jaszczurki łatwo utuczyć, co nie jest zdrowe.

Więcej o karmieniu i diecie agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/co-je-agama-brodata-karmienie-i-dieta/

Tryb życia agamy brodatej

Agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia. Po włączeniu świateł w terrarium rozpoczynają dzień od nagrzania swojego ciała. Po upływie około 2-3 godzin, agama brodata staje się aktywna, zwiedza terrarium, często drapie w szybę domagając się jedzenia. Jaszczurkę można nakarmić nie prędzej niż 2 godziny po włączeniu lamp i nie później niż 3 godziny przed ich wyłączeniem, ponieważ potrzebuje ona ciepła do prawidłowych procesów trawiennych. Im agama brodata starsza, tym więcej czasu spędza na wygrzewaniu lub drzemkach.

Czy agama brodata gryzie?

Agamy brodate przeważnie są przyjacielsko nastawionymi zwierzętami i jeśli od małego będziemy przyzwyczajać jaszczurkę do częstego kontaktu z człowiekiem nie powinna gryźć. Oczywiście dużo zależy od samego charakteru zwierzęcia – czasami młode agamy w okresie dojrzewania są bardziej pobudliwe i skłonne do ataku, ale zwykle jest to przejściowe i po osiągnięciu pełnej dojrzałości uspokajają się.

Ile lat żyje agama brodata?

Agamy zwykle dożywają 10-12 lat, wszystko tak naprawdę zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Rekordowe osobniki dożywały nawet 20 lat. Im lepiej dbamy i karmimy jaszczurkę, tym większa szansa na jej długie i szczęśliwe życie.

Jakie rozmiary osiąga agama brodata?

Dorosła agama brodata osiąga rozmiar do 50 cm licząc razem z ogonem, który stanowi połowę długości jej ciała. Wszystko zależy od jej odżywiania, terytorium na jakim się wychowuje, genów oraz przebytych chorób. Im lepiej dbamy o jaszczurkę i zapewniamy jej odpowiednie warunki, tym większe rozmiary zwierzę może osiągnąć.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena agamy brodatej to koszt zaczynający się od ok. 100 złotych. Jeśli chcemy kupić rzadszą odmianę, musimy się liczyć z wyższym kosztem, dochodzącym nawet do kilkuset złotych. To ile kosztuje agama brodata jest również kwestią miejsca zakupu – w sklepie zoologicznym cena na pewno będzie wyższa, ponieważ do ceny jaszczurki jest również doliczona marża.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem agamy brodatej z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Cena utrzymania agamy brodatej

Miesięczny koszt utrzymania agamy wynosi od 50 do 150 zł. Terrarium wymaga cyklicznej wymiany podłoża, które niezależnie od jego rodzaju z czasem się zużywa. Podobnie jest z lampami – z czasem tracą one swoje pierwotne właściwości lub po prostu się przepalają i wówczas należy je wymienić na nowe. Kolejny koszt to cykliczne kupowanie karmówki, roślin, wapnia oraz witamin. Jeśli chcemy chociaż częściowo zredukować koszty, warto np. prowadzić samodzielną hodowlę owadów oraz prowadzić w doniczce na parapecie lub w ogródku uprawę roślin, które w okresie letnim agama będzie mogła spożywać.

Warto przeczytać przed kupnem agamy brodatej

Przed zakupem jaszczurki upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do jej posiadania. Konieczne jest odpowiednie terrarium o minimalnym rozmiarze 120x60x60. Agama brodata jest zwierzęciem wymagającym specjalnych warunków. Niezbędna do prawidłowego rozwoju jest lampa UV oraz lampa grzewcza. Musisz także być przygotowany na to, że jaszczurka je żywą karmę, więc będzie to wiązało się z posiadaniem w domu owadów takich jak np. świerszcze i karaczany. Poniżej znajdziesz kilka poradników, które przygotowałem dla posiadaczy agamy brodatej:

  1. Informacje dotyczące odpowiedniego terrarium dla agamy brodatej, oświetlenia, ogrzewania, wystroju i podłoża w terrarium
  2. Dieta, karmienie i suplementacja agamy brodatej
  3. Jak rozpoznać płeć agamy brodatej?
  4. Zimowanie agamy brodatej
  5. Aklimatyzacja agamy brodatej, czyli co po zakupie jaszczurki
  6. Akcesoria dla agamy brodatej
  7. Owady karmowe dla agamy brodatej – karaczany, świerszcze, szarańcza, mole woskowe, mączniki, drewnojady
  8. Jakie podłoże do terrarium dla agamy brodatej?
  9. Jak dbać o agamę brodatą silkback?
 
 
Opis jest krótkim streszczeniem, jakie podstawowe warunki należy zapewnić agamom do ich prawidłowego rozwoju, Informacje wynikają z mojego kilkuletniego doświadczenia i sprawdzają się w mojej hodowli agam brodatych. Należy również zapoznać się z wieloma o wiele obszerniejszymi artykułami dostępnymi w Internecie (np. fora internetowe poświęcone terrarystyce, Wikipedia, kanały hodowców na YouTube, grupy na Facebooku itd.), by uzupełnić swoją wiedzę.