Agama brodata - poradnik

Agama brodata to jaszczurka, na którą decyduje się wielu początkujących terrarystów. W tym miejscu znajdziesz zbiór poradników i informacji dotyczących terrarium, ogrzewania i oświetlenia i warunków w terrarium. Dowiesz się także, czym najlepiej karmić agamę brodatą oraz jaki jest jej tryb życia. Poradnik ten powstał na bazie moich doświadczeń z tymi gadami.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem agamy brodatej (Pogona vitticeps) lub dopiero zastanawiasz się nad zakupem, to ten poradnik podpowie Ci, jakie warunki powinieneś zapewnić, by zwierzę było zdrowe.

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Gadyzbroda

Agama brodata - opis jaszczurki

Agama brodata (Pogona vitticeps; z ang. Bearded Dragon) to gatunek jaszczurki występujący w wielu suchych i półsuchych regionach wschodniej i środkowej Australii. W naturze woli się trzymać ciepłych obszarów – półpustyń, subtropikalnych lasów, sawann i zarośli. Należy do rodziny agamowatych, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej brodzie, zwanej również workiem gardłowym, która nabiera ciemnej barwy w okresie godowym.

Agamy brodate są hodowane od dziesięcioleci. W latach 60. Australia zakazała eksportu dzikich agam – były one jednak w dalszym ciągu hodowane w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do powstania wielu nowych odmian kolorystycznych, które nie występują w naturze.

Jest to jaszczurka, która prowadzi aktywny dzienny tryb życia i jest przyjaźnie nastawiona do człowieka oraz łatwa w oswojeniu. Jak wszystkie gady, jest to zwierzę zimnokrwiste, a więc temperaturę ciała dostosowuje do temperatury otoczenia. Ogrzewanie pozyskuje z zewnętrznych źródeł ciepła, aby podnieść temperaturę ciała – dzikie osobniki żyjące wolno w naturze korzystają ze światła słonecznego.

Systematyka

 • Domena: eukarionty
 • Królestwo: zwierzęta
 • Typ: strunowce
 • Podtyp: kręgowce
 • Gromada: gady
 • Rząd: łuskonośne
 • Rodzina: agamowate
 • Rodzaj: Pogona
 • Gatunek: Pogona vitticeps

Terrarium dla agamy brodatej

Istnieje wiele rodzajów terrariów dla agam brodatych – spośród nich najpopularniejsze są te z płyty meblowej oraz terraria szklane. Każdy rodzaj terrarium ma swoje plusy i minusy, dlatego warto przed zakupem agamy przemyśleć temat i przygotować zbiornik tak, żeby agama odpowiednie warunki.

Terrarium drewniane przede wszystkim zapewni lepszą izolację od zewnętrznych warunków i słabiej przepuści ciepło, jest bardziej estetyczne, ponieważ możemy dopasować kolor płyty do mebli w domu. Dodatkowo łatwiej jest zamontować ogrzewanie, ponieważ możemy przywiercić je do płyty. Wady drewnianego zbiornika to m.in podatność na zawilgocenie (drewno może pęcznieć jeśli będzie mieć dłuższy kontakt z wodą) oraz w przypadku dużego zbiornika – ryzyko zapadania się górnej płyty.

Terrarium szklane jest z kolei wodoodporne, ale szybciej traci ciepło, jest podatne na uszkodzenia – może pękać wskutek uderzenia albo zbyt dużej różnicy temperatur. W przypadku takiego terrarium dobrze jest też zabudować dwie z 4 ścian, tak by zwierzę nie czuło się osaczone, będąc widocznym z każdej strony.

 

Zalety zbiornika

Wady zbiornika

Terrarium szklane

– odporne na działanie wody

– łatwiejsze do sprzątania

– daje możliwość wybrania strony, z której będziemy obserwować zwierzę

– nie przesiąka zapachem agamy brodatej

– podatne na stłuczenia i pęknięcia,

– szybsza utrata ciepła – szkło jest słabym izolatorem,

– wysoka temperatura może powodować pęknięcia na styku lampy i szyby

– trudniejsze do naprawy – w przypadku uszkodzenia czeka nas wizyta u szklarza

Terrarium z płyty meblowej

– możliwość dobrania koloru płyty pod domowe umeblowanie,

– dobra izolacja warunków wewnątrz terrarium od warunków zewnętrznych,

– wolniejsza utrata ciepła (oszczędność na rachunkach za prąd)

– do drewna łatwiej jest zamocować elementy grzewcze

– podatne na zawilgocenia (płyta drewniane może pod wpływem wody pęcznieć)

– długa górna płyta terrarium pod wpływem własnego ciężaru może z czasem się uginać

– podatne na zarysowania

Istnieje wiele firm, które zajmują się profesjonalnie budową i aranżacją terrariów dla jaszczurek. To ile kosztuje terrarium dla agamy brodatej zależy często od rodzaju zbiornika jak również doświadczenia producenta. Wielu z nich buduje naprawdę piękne terraria na zamówienie, które uwzględniają wymogi danego gatunku. Warto spojrzeć na ich dotychczasowe realizacje np. na Facebooku i sprawdzić czy wśród nich znajdzie się terrarium, które spełnia nasze oczekiwania. Dla osób, które wolą zapłacić i mieć gotowy produkt, warto przejrzeć oferty gotowych terrariów dla agamy brodatej np. na Allegro. W takim przypadku otrzymamy zwykle sam zbiornik, a o jego wystrój i aranżację musimy zadbać sami. Cena takiego gotowego zbiornika to zwykle kilkaset złotych. Za terrarium wykonywane na zlecenie zapłacimy od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Osoby, które lubią majsterkowanie mogą też skonstruować terrarium samodzielnie. W sieci na forach terrarystycznych istnieje wiele poradników jak zbudować terrarium dla agamy, więc warto z nich skorzystać i odpowiednio się przygotować zanim zaczniemy działać.

Uwaga – nie należy utożsamiać terrarium z akwarium, które NIE NADAJE SIĘ dla agamy brodatej, ponieważ nie posiada wentylacji grawitacyjnej. Brak takiej wentylacji spowoduje niestabilne warunki wewnątrz. Nieodpowiednia gospodarka cieplna może doprowadzić do przegrzania agamy brodatej, a brak możliwości przepływu powietrza spowoduje zaduch (akwarium może parować) oraz rozwój grzyba. Jeśli chcemy wykorzystać  stare akwarium i przerobić je na terrarium, koniecznie musimy pamiętać o wprawieniu wentylacji oraz rozsuwanych drzwiczek na jednej ze ścian, tak by nie wyciągać jaszczurki od góry (dla zwierzęcia jest to stresujące).

Na okres letni, kiedy jest bezwietrznie, a temperatura na dworze przekracza 20-25 stopni w cieniu, możemy wpuścić agamę do woliery zewnętrznej w ogródku, by nałapała naturalnych promieni słonecznych. Woliera dla agam brodatych powinna być odpowiednio zabezpieczona, tak żeby dzikie zwierzęta nie wyrządziły jaszczurce krzywdy. Woliera powinna być przestronna, najprostszą zagrodę można zbudować z siatki o małych oczkach i listew. Pamiętajmy, by w wolierze umieścić jaszczurce miskę z wodą oraz zapewnić miejsce, gdzie będzie mogła odpocząć w cieniu. Agamę wpuszczamy do woliery tylko wtedy, kiedy mamy nad nią pełną kontrolę i jest pod obserwacją. Na noc zwierzę powinno wrócić do terrarium.

Więcej o terrarium, ogrzewaniu i oświetleniu w terrarium dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/jakie-terrarium-dla-agamy-brodatej-wymiary-ogrzewanie-oswietlenie/

Wymiary terrarium dla agamy brodatej

Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika agamy brodatej to 120x60x60 cm. Taki rozmiar terrarium zapewni pełne spektrum temperatur wewnątrz i podzieli je na strefy cieplejsze i chłodniejsze. W przypadku mniejszego zbiornika trudno byłoby tego dokonać, zwłaszcza że rozpiętość temperatur powinna wynosić od 20 do 40 stopni.

Przy 2-3 osobnikach trzymanych razem (jest to niezalecane, szczególnie jeśli chcemy trzymać razem samicę i samca, który może ją męczyć i zdominować) lepiej zaopatrzyć się w zbiornik 200x70x70 cm jako minimum dla tego gatunku.

Więcej o trzymaniu kilku agam w jednym terrarium znajdziesz w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/czy-agama-brodata-moze-byc-trzymana-w-grupie/

Samiec i samice agamy brodatej ogrzewają się na półce w terrarium

Oczywiście im większe terrarium, tym lepiej i nie ma rozmiaru terrarium, które byłoby dla agamy za duże. Ścianka strukturalna z wieloma półkami nie jest wymagana, ale na pewno zwiększy atrakcyjność zbiornika dla zwierzaka, jak również wpłynie na walory estetyczne terrarium. Dodatkowo znacznie zwiększy powierzchnię życiową agamy brodatej, która będzie mogła wspinać się po platformach i chętnie spacerować po terrarium, co zapobiegnie jej utuczeniu.

Terrarium bezwzględnie nie powinno mieć mniejszego rozmiaru niż 120x60x60 cm, ponieważ będzie to prowadziło do wolniejszego rozwoju agamy, powstawania chorób oraz karłowacenia. Należy przy tym zwrócić uwagę, że mała agama nie musi mieć mniejszego terrarium i od razu możemy ją wpuszczać do docelowego zbiornika. W takim wypadku trzeba jej tylko wskazać w których miejscach znajduje się wyspa ciepła, woda i miska z owadami.

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Pogona vitticeps do prawidłowego rozwoju potrzebuje lampy grzewczej, dopasowanej do wielkości terrarium i temperatury otoczenia. Na wyspie ciepła tuż pod lampą powinno być 38-40 stopni, a w pozostałych częściach terrarium nie powinno być mniej niż 20-25 stopni. Zapewniając spektrum temperatur dajemy jaszczurce możliwość przebywania w temperaturze, która aktualnie jej odpowiada.

Jako zwierzęta pustynne i dzienne agamy brodate wymagają do prawidłowego rozwoju promieniowania UVB. Pozwala ono wytwarzać w skórze jaszczurki witaminę D3, która umożliwia wchłanianie wapnia. Do wyboru jest kilka opcji tj. żarówka kompaktowa o przynajmniej 10% wartości wysyłanego UVB, którą trzeba wymieniać raz na około 6 miesięcy. Po tym czasie ilość promieniowania znacznie spada, więc musimy pamiętać o regularnej wymianie. Innym nieco lepszym rozwiązaniem jest świetlówka T5, którą należy wymieniać raz na 12 miesięcy. Kolejną możliwością jest montaż metalohalogenu, który emituje największą dawkę promieniowania UVA, UVB i jednocześnie służy jako źródło ciepła, więc nie musimy montować dwóch odrębnych lamp.

Oświetlenie UVB nie powinno być wyżej niż 30-40 cm od zwierzęcia, gdyż promienie UV docierają tylko na te odległości w zależności od rodzaju i mocy żarówek/świetlówek.

Lampa grzewcza i żarówka UVB dla agam brodatych powinny być umieszczone obok siebie w terrarium, aby jaszczurka mogła pobierać wartości z obu źródeł jednocześnie podczas wygrzewania na wyspie ciepła. Oświetlenie w terrarium należy utrzymywać w systemie 12-godzinnym, na noc wszystkie lampy wyłączamy.

Warunki w terrarium i akcesoria dla agamy brodatej

W ramach utrzymania odpowiedniej wilgotności można ustawić naczynie z wodą, z którego niektóre agamy chętnie korzystają zarówno pijąc, jak i zażywając kąpieli (trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie agamy lubią taką rozrywkę, więc nie zmuszamy zwierzaka do siedzenia w wodzie). Można zraszać lekko agamę jak i terrarium, co jest ważne przy zbliżającej się wylince, jeśli nie mamy naczynia z wodą. Trzeba mieć na uwadze, że jaszczurka jest zwierzęciem, które woli bardziej suchy klimat, więc nie należy przesadzać z wilgotnością.

Inne akcesoria, które są niezbędne to:

 • miska na pokarm – warto postawić na miskę z brzegami zaokrąglonymi do środka, której kształt nie będzie pozwalał na ucieczkę owadów,
 • korzenie, tuby, kryjówki – wpłynie to na atrakcyjność zbiornika dla agamy,
 • basen – jest alternatywą dla zwykłej miski z wodą.

Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej może obejmować także termometr, by sprawdzać, czy jest odpowiednia temperatura oraz higrometr, który będzie mówił, czy w terrarium jest zachowana odpowiednia wilgotność. Są to jednak akcesoria, które nie są konieczne.

Więcej o akcesoriach dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/akcesoria-dla-agamy-brodatej/

Agama leży na korzeniu w terrarium

Podłoże do terrarium dla agamy brodatej

Podłoże jest jednym z najbardziej dyskusyjnych tematów dotyczących utrzymania agamy.

Najbezpieczniejszym rodzajem podłoża będzie glina wędkarska wymieszana z piaskiem i wodą którą wyłożymy dno terrarium. Po kilku dniach masa powinna wyschnąć i związać się tworząc sztywną skorupę. Takie podłoże zapobiega spożywaniu ściółki przez agamę, a dodatkowo ułatwia sprzątanie, bo nie musimy każdorazowo wymieniać wyściółki, a jedynie sprzątać nieczystości na bieżąco.

Jeśli wybieramy podłoże sypkie, najlepiej używać drobny pellet drzewny Chipsi Ultra lub granulat z kolb kukurydzy (chociaż ten drugi rodzaj lepiej stosować u dorosłych osobników, ponieważ młode mogą niechcący je podjadać i doprowadzać do zaczopowania układu trawiennego). Niektórzy hodowcy korzystają również z piasku – wówczas należy sprawdzać, czy agama nie podjada ściółki i w razie konieczności zmienić podłoże na inne.

Innymi rodzajami podłóż, których można używać w terrarium, są np. ręczniki papierowe lub maty dla zwierząt. Ja stosuję wykładzinę ze sztucznej trawy u dorosłych agam, która dobrze się sprawdza i łatwo się ją sprząta. Co prawda nie wygląda to zbyt naturalnie (ale jest bezpieczne!), więc wybór odpowiedniego podłoża jest również kwestią walorów estetycznych. Młode agamy najwygodniej i najbezpieczniej trzymać na zwykłych ręcznikach papierowych. Nie ma przy tym ryzyka zaczopowania, a sprzątanie terrarium jest o wiele łatwiejsze.

Istnieją również podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, gdyż ich obecność może prowadzić do zaczopowania agamy w przypadku połknięcia, a w skrajnych sytuacjach nawet do jej śmierci. Niestety w sklepach zoologicznych wiedza na temat gadów jest bardzo podstawowa lub powierzchowna, więc może zdarzać się, że sprzedawca będzie nam doradzał podłoża, które dla jaszczurki będą groźne i nieodpowiednie.

Więcej o podłożu dla agamy brodatej przeczytasz tutaj – https://gadyzbroda.pl/podloze-dla-agamy-brodatej/

Co jedzą agamy brodate? Karmienie i suplementacja

Agamy chętnie jedzą zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Młode agamy w fazie szybkiego wzrostu powinny dostawać więcej pokarmów zwierzęcych takich jak karaczany, świerszcze, szarańcza, okazjonalnie jako smakołyk mączniki lub drewnojady (bardzo ważne by przed ich podaniem zmiażdżyć głowę drewnojada – owad posiada silny aparat gębowy, który u młodych agam może przegryźć się przez ścianę żołądka). Dzięki temu młode agamki otrzymają wystarczającą ilość białka do dynamicznego wzrostu. Oczywiście podajemy wyłącznie żywe owady – gotowe mieszanki z suszonymi robakami raczej nie będą atrakcyjne dla jaszczurki. Żywy owad jednocześnie dostarczy białka i wody do organizmu jaszczurki, a do tego pozwoli jej wykształcić instynkt polowania.

Młode agamy brodate powinny otrzymywać 80% pokarmu zwierzęcego i 20% pokarmu roślinnego. U dorosłych ta proporcja powinna być odwrotna.

Należy pamiętać, by na noc nie pozostawiać w misce niezjedzonych owadów (w szczególności świerszczy, które będą uciekać). Mogą one dokuczać zwierzęciu i podgryzać agamę podczas snu, powodując bolesne rany. Świerszcze mogą także ukryć się w szczelinach terrarium i grać w nocy, powodując dyskomfort u śpiących domowników.

Rodzaje żywej karmówki i opis owadów karmowych znajdziesz tutaj – https://gadyzbroda.pl/owady-karmowe-dla-agamy/

Im starsza agama, tym więcej możemy włączać do diety pokarmów roślinnych, takich jak na przykład:

 • rukola,
 • roszponka,
 • trzykrotka,
 • mniszek lekarski,
 • kapusta pekińska.
 • wybrane kiełki

Dodatkowo możemy podawać do jedzenia owoce i warzywa w mniejszych ilościach, np. starta marchew lub jabłko. Oczywiście jest o wiele więcej roślin, które agamy mogą jeść, a dokładne listy dotyczące żywienia są ogólnodostępne w Internecie. Owady podawane agamom nie powinny być szersze niż rozstaw oczu zwierzęcia. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić zadławienia się jaszczurki lub jej zaczopowania.

Agama brodata w trakcie diety karmiona roślinami

Oprócz karmienia nie należy również zapominać o suplementacji gada, która jest bardzo istotna. Do każdego posiłku małej agamy należy 5 dni w tygodniu podawać wapń w proszku. Witaminy dla agamy brodatej należy podawać w pozostałe 2 dni w tygodniu zamiast wapnia.

Dorosła agama brodata powinna otrzymywać wapń 2 razy w tygodniu do posiłku, a witaminy raz na 2 tygodnie. Dodatkowo samice które są w trakcie rozrodu – przed i po składaniu jaj powinny dostawać wapń podobnie jak małe agamy – 5 dni w tygodniu.

Na rynku są dostępne różne preparaty i należy kupować je tak, by były ze sobą kompatybilne, tzn. jeśli kupujemy wapń bez witaminy D, to mieszanka witaminowa powinna zawierać witaminę D3.

Młode agamy brodate należy karmić 1-2 razy dziennie do syta, dorosłym osobnikom wystarczy karmienie raz na 2-3 dni w zależności od łapczywości zwierzęcia, gdyż niektóre jaszczurki łatwo utuczyć, co nie jest zdrowe. Karmienie powinno odbywać się co najmniej 3 godziny po zapaleniu lamp i nie później niż 3 godziny przed ich zgaśnięciem.

Osobiście odradzam również karmienie z ręki, ponieważ rozleniwia to niektóre z agam i sprawia, że  tracą instynkt łowczy. W ekstremalnych przypadkach jaszczurka może odmawiać spożywania pokarmu z miski, bo przyzwyczai się do karmienia przez opiekuna i będziemy mieć problem, bo na dłuższą metę takie karmienie może być męczące.

Więcej o karmieniu i diecie agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/co-je-agama-brodata-karmienie-i-dieta/

Tryb życia i zachowania agamy brodatej

Agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia. Po włączeniu świateł w terrarium rozpoczynają dzień od nagrzania swojego ciała. Wówczas jej barwy mogą być ciemniejsze i dopiero po odpowiednim nagrzaniu zyskują swój standardowy kolor. Jeśli tak się nie dzieje, możliwe, że temperatura w terrarium jest za niska, smok jest niezadowolony lub jest to objaw choroby.

Po upływie około 2-3 godzin, gad staje się aktywny, zwiedza terrarium, często drapie w szybę domagając się jedzenia. Jaszczurkę można nakarmić nie prędzej niż 3 godziny po włączeniu lamp i nie później niż 3 godziny przed ich wyłączeniem, ponieważ potrzebuje ona ciepła do prawidłowych procesów trawiennych. Im starszy gad, tym więcej czasu spędza na wygrzewaniu lub drzemkach.

W godzinach wieczornych, kiedy lampy zgasną, a za oknem zaczyna się ściemniać, agama szuka sobie miejsca do spania, więc w nocy nie powinna hałasować.

W ciągu dnia możemy zaobserwować różne zachowania agamy brodatej, takie jak np.:

 • siedzenie z otwartym pyskiem – podobnie jak psy, agama w tej sposób chłodzi się. Dla właściciela powinien to być sygnał, że w terrarium może panować zbyt wysoka temperatura. Jest to również do zaobserwowania podczas upalnego lata, kiedy ogólna temperatura otoczenia jest wysoka.
 • kiwanie głową w górę i dół – oznacza gotowość do stanięcia co walki i chęć zdominowania innych osobników. Może występować u agam trzymanych w pojedynkę – najczęściej będą wykonywać ten ruch widząc własne odbicie.
 • machanie łapami (tzw. waving) – agama w ten sposób sygnalizuje uległość i oznacza, że podporządkowuje się reszcie stada (w tym np. człowiekowi). Samotnie trzymane jaszczurki mogą wykonywać takie ruchy widząc np. swoje odbicie w szybie.
 • drapanie w szybę – może to być sygnał, że agamę zainteresowało coś poza terrarium i usiłuje dostać się w to miejsce. Często też może to być interpretowane jako dopominanie się o jedzenie, lub jeśli wypuszczamy często agamę z terrarium, że chce je po prostu opuścić. Między innymi z tego względu raczej nie zaleca się wypuszczania jaszczurki poza teren zbiornika, ponieważ uczy ją to złych nawyków i powoduje, że traktuje cały dom lub mieszkanie jako wielkie terrarium. Dla niektórych domowników takie drapanie może być na dłuższą metę irytujące, więc lepiej unikać częstego wypuszczania gada.
 • drapanie w ściany i podłogę terrarium – występuje najczęściej u samic, które będą składać jaja i szukają miejsca, w którym będą mogły to zrobić. W takiej sytuacji najlepiej wstawić do terrarium pojemnik z mokrym substratem (np. piaskiem), w którym będzie możliwe złożenie jaj.
 • “smakowanie” otoczenia – charakterystyczne próbowanie językiem to sposób agamy na poznanie otoczenia. Receptory na języku pozwalają jej zidentyfikować otoczenie i w ten sposób dowiaduje się czym jest dany obiekt.

Oswajanie agamy brodatej

Agama brodata jest jaszczurką, która stosunkowo szybko przyzwyczaja się do obecności człowieka. Najłatwiej oswajać ją, próbując podawać jej owady i rośliny z ręki, tak żeby kojarzyła nas z przyjemnościami. Jeśli decydujemy się na wyjęcie jaszczurki z terrarium należy to robić pod stałą kontrolą i na krótko (15-20 minut). Chodzenie po zimnej podłodze może wyziębić organizm jaszczurki, a śliskie powierzchnie mogą odbijać się negatywnie na stawach zwierzęcia.

Mała agama, która trafia w ręce nowego właściciela najczęściej przez kilka tygodni będą przechodzić aklimatyzację. Zwierzę będzie strachliwe, unikające kontaktu, będzie przybierać ciemniejsze barwy, może też niechętnie spożywać pokarm. W tym czasie nie należy niepokoić jaszczurki, nie wyjmować jej z terrarium i najlepiej dać czas na oswojenie się z nowym otoczeniem. Najlepiej w tym czasie osłonić przednią szybę ręcznikiem lub innym materiałem, który oddzieli agamę od świata i dopiero kiedy zobaczymy oznaki przyzwyczajenia (zjadanie owadów, jaśniejsze kolory) odsłaniać stopniowo widok.

Więcej o aklimatyzacji znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/aklimatyzacja-agamy-brodatej/

Pielęgnacja agamy brodatej

Poza karmieniem, suplementacją i właściwymi warunkami w terrarium, musimy pamiętać, że agama brodata będzie w niektórych okresach wymagała dodatkowej pielęgnacji. Nie możemy wówczas zapominać o właściwej opiece, ponieważ jej brak może powodować poważnie powikłania. Na pielęgnację składają się między innymi następujące sytuacje:

 • linienie – szczególnie młode agamy będą często zrzucać starą skórę. W tym okresie pamiętajmy o zapewnieniu zwiększonej wilgotności, Warto wtedy zapewnić agamie kąpiel w wodzie o temperaturze 30-35 stopni. Należy też zwrócić uwagę na takie rejony jak końcówka ogona i palce – niekiedy stara wylinka może się zacisnąć i doprowadzić do martwicy kończyn. Miejsca narażone na takie powikłania warto nasmarować oliwką dla dzieci lub żelem USG.
 • składanie jaj przez samicę – przede wszystkim należy dać jaszczurce spokój i wydzielić w terrarium miejsce, w którym będzie mogła złożyć jaja. Najlepiej wstawić pojemnik z wilgotnym substratem (np. piaskiem albo torfem). Warto też uzupełnić suplementację o dodatkową dawkę wapnia i witamin. Po złożeniu jaj agamie momentalnie wraca apetyt, więc po zniesieniu powinniśmy jej zapewnić solidną porcję pokarmu.
 • odmiana szczególnej opieki, np. agama silkback – skóra takich agam ma zupełnie zredukowane kolce, co sprawia, że jest bardzo wrażliwa na otarcia, przy wylince również możemy napotkać problemy. Skórę takiej agamy należy regularnie nawilżać, ponieważ jest ona szczególnie podatna na wysuszenie. Więcej o pielęgnacji agamy silkback napisałem w tym tekście: https://gadyzbroda.pl/jak-dbac-o-agame-brodata-silkback/
 • okresowe badania u weterynarza – przynajmniej raz na kilka miesięcy powinniśmy profilaktycznie zaprowadzić zwierzę do weterynarza, który wykona badania i sprawdzi stan zdrowia jaszczurki. Badanie powinno obejmować sprawdzenie kału na obecność pasożytów (jeśli mamy karmówkę z niesprawdzonych źródeł to może być to przyczyna zarażenia). Warto również upewnić się, że zwierzę nie ma ubytków w organizmie i jest właściwie suplementowane. Oprócz profilaktycznych wizyt, każda niepokojąca nas sytuacja powinna kończyć się wizytą u specjalisty.
 • kąpiel – raz w miesiącu możemy organizować jaszczurce w razie potrzeby kąpiel. Zapewni ona oczyszczenie skóry gada z zabrudzeń. Agamy bardzo często wdeptują we własne odchody i nie są zwierzętami, które przesadnie dbają o higienę, w związku z tym musimy im pomóc w utrzymaniu czystości. Woda powinna mieć temperaturę 35-40 stopni, a kąpiel trwać ok. 10-15 minut. W tym czasie możemy umyć ją ręką lub delikatnie wyszorować szczotkę bardziej zabrudzone miejsca. Po myciu agamę należy otulić ręcznikiem, tak by wytrzeć ją z nadmiaru wody. Dodatkowe kąpiele możemy organizować, gdy widzimy, że zbliża się wylinka lub występuje problem z jej zrzuceniem (np. zaciśnięta skóra wokół palców lub końcówki ogona)
 • zimowanie – jest to szczególny okres w życiu każdej agamy, kiedy na kilka tygodni zapada w regenerujący sen, który pozwoli jej zebrać siły na kolejny sezon. Agama zwykle chcąc zimować sama wysyła nam sygnały, takie jak np. brak apetytu, ospałość, przebywanie w chłodnych miejscach, kopanie, przybranie ciemnnych barw. W tym czasie należy agamie zapewnić spokój i stopniowo wygaszać lampy. Przed samym zimowaniem koniecznie należy złożyć wizytę weterynarzowi, by przebadał zwierzę. Więcej o zimowaniu i przygotowaniu agamy na sen napisałem w tym tekście: https://gadyzbroda.pl/zimowanie-agamy-brodatej/

Czy agamy brodate gryzą?

Agamy brodate przeważnie są przyjacielsko nastawionymi zwierzętami i jeśli od małego będziemy przyzwyczajać jaszczurkę do częstego kontaktu z człowiekiem nie powinna gryźć. Oczywiście dużo zależy od samego charakteru zwierzęcia – czasami młode agamy w okresie dojrzewania są bardziej pobudliwe i skłonne do ataku, ale zwykle jest to przejściowe i po osiągnięciu pełnej dojrzałości uspokajają się.

Ugryzienia najczęściej pojawiają się podczas karmienia jaszczurki z ręki – mniej wprawiony w polowaniu gad może przypadkowo nas pokąsać, więc musimy być uważni. Agresywna postawa względem opiekuna może być oznaką choroby zwierzęcia lub zbliżającej się wylinki, która pobudza jaszczurkę.

Agama pokazuje zęby i chce ugryźć

Ile lat żyje agama brodata?

Agamy brodate zwykle dożywają 7-10 lat, wszystko tak naprawdę zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Rekordowe osobniki dożywały nawet 20 lat. Im lepiej dbamy i karmimy jaszczurkę, tym większa szansa na jej długie i szczęśliwe życie. Kluczowe w tym wypadku  będą regularne wizyty u weterynarza (najlepiej poszukać takiego, który specjalizuje się w gadach), który raz na kilka miesięcy powinien ocenić stan jaszczurki i wydać odpowiednie zalecenia.

Jakie rozmiary osiąga agama?

Dorosła agama brodata osiąga rozmiar od 45 do 55 cm długości licząc razem z ogonem, który stanowi połowę długości jej ciała. Wszystko zależy od jej odżywiania, terytorium na jakim się wychowuje, genów oraz przebytych chorób. Im lepiej dbamy o jaszczurkę i zapewniamy jej odpowiednie warunki, tym większe rozmiary zwierzę może osiągnąć. Istnieje odmiana German Giant, która cechuje się większymi rozmiarami i masywniejszą budową, jednak jest ona raczej trudna do znalezienia w polskich hodowlach.

Waga dorosłej agamy powinna wynosić od 350 do 600 gramów. Wszystko tak jak u ludzi zależy od indywidualnych czynników, takich jak geny i częstotliwość jedzenia.

Ile kosztuje agama?

Cena agamy brodatej to koszt zaczynający się od ok. 150 złotych. Jeśli chcemy kupić rzadszą odmianę, musimy się liczyć z wyższym kosztem, dochodzącym nawet do kilkuset złotych. To ile kosztuje jaszczurka jest również kwestią miejsca zakupu – w sklepie zoologicznym cena na pewno będzie wyższa, ponieważ do ceny jaszczurki jest również doliczony narzut sprzedawcy.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem agamy brodatej z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Cena utrzymania agamy brodatej

Miesięczny koszt utrzymania agamy wynosi od 50 do 150 zł. Terrarium wymaga cyklicznej wymiany podłoża, które niezależnie od jego rodzaju z czasem się zużywa. Podobnie jest z lampami – z czasem tracą one swoje pierwotne właściwości lub po prostu się przepalają i wówczas należy je wymienić na nowe. Kolejny koszt to cykliczne kupowanie karmówki, roślin, wapnia oraz witamin. Jeśli chcemy chociaż częściowo zredukować koszty, warto np. prowadzić samodzielną hodowlę owadów oraz prowadzić w doniczce na parapecie lub w ogródku uprawę roślin, które w okresie letnim agama będzie mogła spożywać.

Poniżej podsumuję krótko każdy z elementów, który składa się na koszt utrzymania agamy:

 • terrarium – koszt najprostszego terrarium bez wyposażenia i ścianki strukturalnej to 300-500 zł za terrarium drewniane. Zbiornik szklany będzie nieco droższy i widełki wynoszą od 400 do 600 zł. Jeśli decydujemy się na kupno terrarium z pełnym wyposażeniem lub skorzystanie z usług firmy zajmującej się wykonywaniem i aranżacją terrariów, cena będzie kształtować się w granicach od 600 zł do 2000 zł.
 • żarówka UVB z oprawą – w zależności od rodzaju oświetlenia UVB koszt będzie różny. Żarówka kompaktowa razem z oprawą będzie kosztować od 80 do 120 zł. Musimy ją wymieniać co ok. pół roku. Świetlówka UVB będzie kosztować od 120 do 200 zł razem z oprawą – taki rodzaj oświetlenia wymieniamy raz na rok. Metahalogen wraz z zestawem montażowym będzie kosztować ok. 600 zł, ale w tym przypadku będzie on łączył zarówno ogrzewanie jak i UVB. Żarówkę należy wymieniać co 12 miesięcy i kosztuje ona ok. 150 zł.
 • żarówka grzewcza z oprawą – żarówka razem z oprawą będzie kosztować ok. 50 zł. Należy pamiętać, by dobrać moc żarówki pod konkretne terrarium oraz temperaturę domową, tak by w najcieplejszym miejscu terrarium nie przekraczała ona 40 stopni. Żarówkę wymieniamy na nową dopiero wtedy, kiedy się przepali. Możliwe jest stosowanie różnych żarówek w zależności od pory roku – w okresie letnim możemy stosować mniejszą moc, a na czas zimowy wkręcać silniejszą żarówkę.
 • wapń i witaminy – cena wapnia to 20-40 zł w zależności od producenta. Witaminy dla gadów to 30-60 zł. Jedno pudełko wapnia i witamin wystarcza na rok lub nawet dłużej przy rozsądnym użytkowaniu.
 • pożywienie – agama spożywa zarówno pokarm roślinny jak i zwierzęcy. Cena owadów będzie zależała od gatunku, którym będziemy ją karmić. Najłatwiej będzie podać cenę za 100 sztuk. W przypadku karaczanów zapłacimy od 10 do 60 zł (w zależności od wielkości owada). Świerszcze będą kosztować od 10 do 15 zł. Szarańcza będzie najdroższa i za 100 sztuk zapłacimy od 60 do 100 zł. Szczególnie młode agamy mają duże zapotrzebowanie na białko, więc zapasy owadów będą kończyć się bardzo szybko. Pokarm roślinny zależy przede wszystkim od gatunku rośliny, którą będziemy karmić zwierzaka. Paczka roszponki w sklepie kosztuje 5 zł, a z drugiej strony mamy na łące mniszek lekarski, który jest za darmo. 🙂
 • podłoże – po raz kolejny – wszystko będzie zależeć od rodzaju podłoża, które zastosujemy. Rolka ręczników papierowych kosztuje w sklepie ok. 10 zł, 10-litrowe opakowanie Chipski Ultra to koszt 25-30 zł, z kolei Habistat, będący mieszanką ziemi, piasku, żwiru i glin będzie kosztować ok. 70 zł za opakowanie 10-litrowe.
 • miski – będziemy potrzebować przynajmniej 2 misek – jednej na pokarm, a drugiej na wodę. Koszt takich miseczek to kilka złotych. Warto kupić miski o zaokrąglonych brzegach, które uniemożliwią ucieczkę owadom.
 • weterynarz – przynajmniej raz na pół roku powinniśmy profilaktycznie zabierać agamę do weterynarza by zrobił ogólny przegląd jej stanu zdrowia. Oczywiście jeśli widzimy, że ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego, należy zabrać ją do specjalisty od razu. Agama powinna mieć wykonywane badanie kału na obecność pasożytów. Koszt wizyty u weterynarza zależy od cennika danego specjalisty, więc trudno podać konkretny cennik. Badanie kału to koszt ok. 30-50 zł. W przypadku wykrycia pasożytów należy zastosować leczenie, które jest kolejnym kosztem.
 • zużycie prądu – ostatnią już rzeczą wpływającą na koszty będzie miesięczne zużycie prądu na lampy. Przy założeniu, że lampy codziennie będą świecić po 12 godzin, a ich łączna moc wyniesie 100 W, to przy stawce 0,65 zł za 1 kWh zużycie będzie nas kosztować od 20 do 30 zł.

Warto przeczytać przed kupnem agamy brodatej

Przed zakupem jaszczurki upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do jej posiadania. Konieczne jest odpowiednie terrarium o minimalnym rozmiarze 120x60x60. Agamy brodate są zwierzętami wymagającymi specjalnych warunków. Niezbędna do prawidłowego rozwoju jest lampa UV oraz lampa grzewcza. Musisz także być przygotowany na to, że jaszczurka je żywą karmę, więc będzie to wiązało się z posiadaniem w domu owadów takich jak np. świerszcze i karaczany. Poniżej znajdziesz kilka poradników, które przygotowałem dla posiadaczy agamy brodatej:

 1. Informacje dotyczące odpowiedniego terrarium dla agamy brodatej, oświetlenia, ogrzewania, wystroju i podłoża w terrarium
 2. Dieta, karmienie i suplementacja agamy brodatej
 3. Jak rozpoznać płeć agamy brodatej?
 4. Zimowanie agamy brodatej
 5. Aklimatyzacja agamy brodatej, czyli co po zakupie jaszczurki
 6. Akcesoria dla agamy brodatej
 7. Owady karmowe dla agamy brodatej – karaczany, świerszcze, szarańcza, mole woskowe, mączniki, drewnojady
 8. Jakie podłoże do terrarium dla agamy brodatej?
 9. Jak dbać o agamę brodatą silkback?
 10. Czy w jednym terrarium można trzymać kilka agam brodatych?
 11. Linienie agamy brodatej – wszystko o zrzucaniu skóry i wylince
 12. Sprzątanie i dezynfekcja terrarium agamy brodatej
 13. Agama brodata składa jaja – jak radzić sobie w tej sytuacji?
 
Opis jest krótkim streszczeniem, jakie podstawowe warunki należy zapewnić agamom do ich prawidłowego rozwoju, Informacje wynikają z mojego kilkuletniego doświadczenia i sprawdzają się w mojej hodowli agam brodatych. Należy również zapoznać się z wieloma o wiele obszerniejszymi artykułami dostępnymi w Internecie (np. fora internetowe poświęcone terrarystyce, Wikipedia, kanały hodowców na YouTube, grupy na Facebooku itd.), by uzupełnić swoją wiedzę.
5/5 - (81 votes)