Agama brodata

Jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem agamy brodatej (Pogona vitticeps), to ten poradnik podpowie Ci, jakie warunki powinieneś zapewnić, by zwierzę było zdrowe. Jest to zbiór najbardziej ogólnych wskazówek i informacji dotyczących terrarium, ogrzewania i oświetlenia i warunków w terrarium. Dowiesz się także, czym najlepiej karmić agamę brodatą oraz jaki jest jej tryb życia. Poradnik ten powstał na bazie moich doświadczeń z tymi gadami.

Terrarium dla agamy brodatej

Dla jednego osobnika agamy brodatej wystarczający jest zbiornik o wymiarach 120x60x60. Przy 2-3 sztukach lepiej zaopatrzyć się w zbiornik 160x70x70 jako minimum dla tego gatunku. Oczywiście im większe terrarium, tym lepiej. Ścianka strukturalna z wieloma półkami nie jest wymagana, ale na pewno zwiększy atrakcyjność zbiornika zarówna dla zwierzaka, jak i właściciela. Dodatkowo znacznie zwiększy powierzchnię życiową agamy brodatej. Jaszczurka chętnie będzie spacerować po terrarium, co zapobiegnie jej utuczeniu.

Więcej o terrarium, ogrzewaniu i oświetleniu w terrarium dla agamy znajdziesz na blogu w tym wpisie: https://gadyzbroda.pl/jakie-terrarium-dla-agamy-brodatej-wymiary-ogrzewanie-oswietlenie/

Samiec i samice agamy brodatej ogrzewają się na półce w terrarium

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Agama brodata do prawidłowego rozwoju potrzebuje lampy grzewczej, dopasowanej do wielkości terrarium i temperatury otoczenia, tak żeby na wyspie ciepła tuż pod lampą było przynajmniej 40 stopni, a w pozostałych częściach terrarium nie spadała poniżej 20-25 stopni, aby jaszczurka mogła wybrać, w jakiej temperaturze obecnie chce przebywać.

Jako zwierzęta pustynne i dzienne wymagają również promieniowania UVB do prawidłowego rozwoju. Do wyboru jest kilka opcji tj. żarówka kompaktowa o przynajmniej 10% wartości wysyłanego UVB, którą trzeba wymieniać raz na około 6 miesięcy, ponieważ po tym czasie ilość promieniowania znacznie spada. Lepszym rozwiązaniem jest świetlówka T5, którą należy wymieniać raz na 12 miesięcy. Oświetlenie UV nie powinno być wyżej niż 30-40 cm od zwierzęcia, gdyż promienie UV docierają tylko na te odległości w zależności od rodzaju i mocy żarówek/świetlówek.

Ogrzewanie i UVB należy umieścić obok siebie w terrarium, aby agama brodata mogła pobierać wartości z obu żarówek jednocześnie podczas wygrzewania. Oświetlenie w terrarium należy utrzymywać w systemie 12-godzinnym, na noc wszystkie lampy trzeba wyłączyć.

Warunki w terrarium dla agamy brodatej

W ramach utrzymania odpowiedniej wilgotności można ustawić naczynie z wodą, z którego niektóre agamy chętnie korzystają zarówno pijąc, jak i zażywając kąpieli, choć nie wszystkie agamy lubią takie rozrywki. Można również zraszać lekko agamę, jaki i terrarium co jest ważne przy zbliżającej się wylince, jeśli nie mamy naczynia z wodą, ale wciąż jest to zwierze pustynne, które woli bardziej suchy klimat.

Podłoże jest również ważną kwestią w utrzymaniu agam. Jeśli chcemy sypkie podłoże, najlepiej używać drobny pellet drzewny Chipsi Ultra lub granulat z kolb kukurydzy. Inne podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, gdyż ich obecność może prowadzić do zaczopowania agamy w przypadku połknięcia, a w niektórych sytuacjach nawet śmierci zwierzęcia. Innymi rodzajami podłoża, których można używać w terrarium, są np. ręczniki papierowe lub maty dla zwierząt. Ja stosuje wykładzinę ze sztucznej trawy u dorosłych agam, która dobrze się sprawdza i łatwo się sprząta, ale nie wygląda zbyt naturalnie. Młode najwygodniej i najbezpieczniej trzymać na ręcznikach papierowych. Nie ma przy tym ryzyka zaczopowania, a sprzątanie terrarium jest o wiele łatwiejsze.

Agama brodata w trakcie diety karmiona roślinami

Co jedzą agamy brodate? Karmienie i suplementacja

Agamy chętnie jedzą zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Młode agamy w fazie szybkiego wzrostu powinny dostawać więcej pokarmów zwierzęcych tj. karaczany, świerszcze, szarańcza, od czasu do czasu mączniki lub drewnojady. Dzięki temu młode agamki otrzymają wystarczającą ilość białka do dynamicznego wzrostu. Im agamy starsze tym powinny jeść więcej pokarmów roślinnych tj. rukola, roszponka, trzykrotka, mniszek oraz owoce i warzywa w mniejszych ilościach tj. starta marchew lub jabłko.

Oczywiście jest o wiele więcej roślin, które agamy mogą jeść, a ich dokładne listy są ogólnodostępne w Internecie. Owady podawane agamom nie powinny być szersze niż rozstaw oczu zwierzęcia, Nie należy również zapominać o suplementacji gada. Do każdego posiłku należy dodawać wapń w proszku, szczególnie młodym i samicom w trakcie rozrodu. Witaminy w proszku należy podawać raz w tygodniu zamiast wapnia.

Młode agamki należy karmić 1-2 razy dziennie do syta, dorosłym wystarczy raz na 2-3 dni w zależności od łapczywości zwierzęcia, gdyż niektóre jaszczurki łatwo utuczyć, co nie jest zdrowe.

Więcej o karmieniu i diecie agamy brodatej znajdziesz na blogu w tym wpisiehttps://gadyzbroda.pl/co-je-agama-brodata-karmienie-i-dieta/

Tryb życia agamy brodatej

Jak już wspomniałem wcześniej, agamy prowadzą dzienny tryb życia. Po włączeniu świateł w terrarium rozpoczynają dzień od nagrzania swojego ciała, gdy miną około 2-3 godziny agama brodata staje się aktywna, zwiedza terrarium, często drapie w szybę domagając się jedzenia. Jaszczurkę można nakarmić nie prędzej niż 2 godziny od włączenia lamp i nie później niż 3 godziny przed ich wyłączeniem, ponieważ potrzebuje ona ciepła do prawidłowych procesów trawiennych. Im agama brodata starsza, tym więcej czasu spędza na wygrzewaniu lub drzemkach.

Opis jest krótkim streszczeniem, jakie podstawowe warunki należy zapewnić agamom do ich prawidłowego rozwoju, Informacje wynikają z mojego kilkuletniego doświadczenia i sprawdzają się w mojej hodowli agam brodatych. Należy również zapoznać się z wieloma o wiele obszerniejszymi artykułami dostępnymi w Internecie, by uzupełnić swoją wiedzę.

Ile lat żyje agama brodata?

Agamy zwykle dożywają 10-12 lat, wszystko tak naprawdę zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Dobre i zadbane osobniki dożywają nawet 20 lat. Im lepiej dbamy i karmimy jaszczurkę, tym większa szansa na długie i szczęśliwe życie.

Jakie rozmiary osiąga agama brodata?

Dorosła agama brodata osiąga rozmiar do 50 cm licząc razem z ogonem. Tak naprawdę wszystko zależy od jej odżywiania, terytorium na jakim się wychowuje, genów oraz przebytych chorób. Im lepiej dbamy o jaszczurkę i zapewniamy jej odpowiednie warunki, tym większe rozmiary zwierzę może osiągnąć.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena agamy brodatej to koszt ok. 100 złotych. Jeśli chcemy kupić rzadszą odmianę, musimy się liczyć z wyższym kosztem, dochodzącym nawet do kilkuset złotych.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem agamy brodatej z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/