Gekon orzęsiony

Jest to prosty w hodowli gatunek gekona, który nadaje się idealnie dla początkującego terrarysty. Gekon orzęsiony nie jest tak wymagający jak inne gatunków gadów, nie wymaga specjalistycznego oświetlenia i ogrzewania. Poniżej znajdziesz zbiór najbardziej ogólnych wskazówek.

Jakie terrarium dla gekona orzęsionego?

Terrarium pionowe dla jednego osobnika 40x40x50, dla haremu 45x45x60, terrarium typu tropikalnego. Najlepiej z żywymi lub sztucznymi roślinami, wilgotne podłoże (włókno kokosowe), młodsze można trzymać w mniejszych terrariach/pojemnikach. Warto również zapewnić jaszczurce kryjówki, w których będzie wypoczywała.

Ogrzewanie i oświetlenie dla gekona orzęsionego

Gekon orzęsiony jest gatunkiem, który nie wymaga ogrzewania i oświetlenia, wystarczy temperatura pokojowa, która będzie wynosić 22-24 stopnie, nie potrzebują specjalistycznych żarówek grzewczych oraz lamp UV.

Warunki w terrarium dla gekona orzęsionego

Wilgotność należy utrzymywać na wysokim poziomie (do 90%), wystarczy zraszać obficie terrarium 1-2 razy dziennie (najlepiej z rana i obficie wieczorem).

Dorosły gekon orzęsiony na liściu oblizuje usta

Karmienie gekona orzęsionego

Karmienie gekona orzęsionego nie jest problematyczne. Dostępne są gotowe, w pełni zbilansowane karmy dla tego gatunku gekona, które stanowią podstawę diety, np. Repashy lub Pangea – ja częściej korzystam z tej drugiej. Gotowa karma jest jedzona chętnie i zawiera wszystkie składniki, których gekon potrzebuje.

Można również podawać owady, np. karaczany argentyńskie, świerszcze, szarańczę o odpowiednich rozmiarach (mniejszy niż szerokość pyska) oraz owoce (jabłka, brzoskwinie, mango – w formie papki). Wówczas należy pamiętać o dodatkowej suplementacji wapniem (bez witaminy D3) i witaminami (mieszanki witamin dla jaszczurek posiadają wszystkie niezbędne składniki). Najłatwiej obsypać podawane owady wyżej wymienionymi suplementami – wówczas mamy pewność, że gekon orzęsiony spożyje witaminy i wapń.

Podobnie jak w przypadku innych gatunków jaszczurek, tak i w tym przypadku raczej unikamy mącznika młynarka i drewnojadów – są to raczej gadzie fast foody, posiadające chitynę, która jest ciężkostrawna.

Najważniejsze jest to, by dieta gekona orzęsionego była różnorodna – wtedy mamy pewność, że zwierzę będzie się prawidłowo rozwijać i spożywać wszystkie niezbędne składniki mineralne.

Tryb życia gekona orzęsionego

Gekony orzęsione prowadzą nocny tryb życia, dzień spędzają w kryjówkach. Gdy tylko robi się ciemniej, zaczynają szukać pożywienia, karmione regularnie w jednym miejscu przychodzą i czekają przy misce na świeżą porcję karmy. Bardzo ciekawskie i spokojne zwierzęta, dobre do obserwacji jak i do oswojenia.

Ile lat żyje gekon orzęsiony?

Gekony orzęsione dożywają zwykle 15-20 lat. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach zwierzę jest chowane. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie terrarium, zdrową dietę i odpowiednią suplementację, możemy mieć kompana na wiele lat 🙂

Ile kosztuje gekon orzęsiony?

Ceny gekonów orzęsionych zaczynają się już od 200 zł, jeśli mówimy o klasycznych odmianach. W przypadku rzadszych odmian, cena gekona dochodzi do 500 zł.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem gekona orzęsionego z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/gekon-orzesiony-hodowla/

5/5 - (26 votes)