Gekon orzęsiony - poradnik i sprzedaż
Gady z brodą » Gekon orzęsiony – poradnik
Gekony orzęsione na sprzedaż - dostępne gekony
Hodowla tego gatunku została zakończona.
Cena oraz odmiana gekona orzęsionego znajduje się pod każdym ze zdjęć. Cena dotyczy jednego gekona. Oferuję bezpieczny transport na terenie całej Polski.
Jeśli interesuje Cię kupno jaszczurki, skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz pod adres kontakt@gadyzbroda.pl.
Możesz też napisać do nas na Facebooku – https://www.facebook.com/Gadyzbroda
Chów i hodowla gekona orzęsionego - poradnik
Gekon orzęsiony (Correlophus cilliatus) to prosty w hodowli gatunek gekona, który nadaje się idealnie dla początkującego terrarysty. Orzęsek nie jest tak wymagający jak inne gatunki gadów, nie wymaga specjalistycznego oświetlenia i ogrzewania, dlatego tak często mówi się, że jest odpowiedni na pierwszą jaszczurkę. Poniżej znajdziesz zbiór najbardziej ogólnych wskazówek.
Terrarium dla gekona orzęsionego
Terrarium dla gekona orzęsionego powinno mieć orientację pionową, ponieważ jest to jaszczurka nadrzewna, która w naturze żyje na wyższych piętrach roślinności, gdzie dużo się wspina. Terrarium dla jednego gekona powinno mieć wymiary 40x40x50 cm, a jeśli planujemy grupę składającą się z 2-3 samic lub harem, składający się z samca i kilku samic, wymiary powinny wynosić 45x45x60 cm. W związku z tym, że będzie to terrarium tropikalne, wymagające dużej wilgotności, najlepiej sprawdzi się terrarium szklane. Oczywiście może być również terrarium drewniane z płyty meblowej, ale wówczas pamiętajmy, by je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, ponieważ w przeciwnym wypadku woda może powodować odkształcenia i puchnięcie ścianek. Terrarium powinno mieć wentylację grawitacyjną, która zapewni wymianę powietrza.
Młodsze gekony orzęsione możemy trzymać w zbiornikach przejściowych, np. plastikowych pojemnikach z nawierconymi otworami wentylacyjnymi albo małych terrariach. W takich zbiornikach aklimatyzacja jaszczurki będzie przebiegać szybciej i pozwoli jej szybciej zaakceptować i poznać topografię terenu. Wraz ze wzrostem orzęska możemy go przenosić do coraz większych pojemników. aż w końcu trafi do docelowego terrarium.
W terrarium powinniśmy umieścić żywe lub sztuczne rośliny, najlepiej pnące, ponieważ wówczas liście będą stanowić dla gekona naturalne kryjówki. Gatunki żywych roślin, które możemy umieścić to m.in. epipremnum, hoja, skrzydłokwiat, bromelia, monstera, dracena, oplątwy, paprocie – każda z nich jest odporna na wysoką wilgotność, więc mikroklimat panujący w terrarium będzie dla nich odpowiedni. Oprócz roślin, warto również umieścić elementy dekoracyjne, takie jak korzenie, tuby bambusowe i korkowe, które będą kolejnymi kryjówkami. Dobierając tuby pamiętajmy jednak by ich średnica była na tyle duża, by gekon mógł się wewnątrz swobodnie obrócić.
Dodatkowym urozmaiceniem będzie również ścianka strukturalna, w której możemy wykonać jamy i wkomponować w nią kryjówki, np. połówkę łupiny kokosa. Jeśli będziemy wykonywać ją samodzielnie, możemy wykorzystać piankę niskoprężną lub styropian, które wymodelujemy według własnego uznania, a następnie pokryjemy silikonem obsypanym suchym torfem lub włóknem kokosowym.
Dno terrarium najlepiej wyłożyć torfem, włóknem kokosowym lub mieszanką obu podłoży. Zadaniem podłoża będzie pochłanianie wody i jednocześnie zapewnianie wilgotności w terrarium. U młodszych gekonów, które są w trakcie aklimatyzacji najlepiej na dno położyć ręczniki papierowe.
Ogrzewanie i oświetlenie terrarium
Gekon orzęsiony jest gatunkiem, który nie wymaga dodatkowego ogrzewania pod warunkiem, że temperatura w domu wynosi 20-25 stopni. Zwykle temperatura pokojowa w domach i mieszkaniach nie spada poniżej 20 stopni, więc w większości przypadków dodatkowe ogrzewanie będzie zbędne. Nocne spadki temperatur będą również w porządku, pod warunkiem, że nie będzie to mniej niż 18-20 stopni. W takim przypadku najlepiej zamontować matę grzewczą podłączoną do termostatu i ustawić pożądaną temperaturę.
Jeśli chcemy oświetlić wnętrze terrarium, możemy zamontować oświetlenie LED. Gekon orzęsiony nie wymaga dodatkowego oświetlenia UVB. Czasami niektórzy hodowcy doradzają montaż lampy o niskiej dawce UVB wynoszącej 2%, jednak moim zdaniem nie jest to konieczność.
Warunki w terrarium dla gekona orzęsionego
Wilgotność należy utrzymywać na wysokim poziomie (do 90%), wystarczy zraszać obficie terrarium 1-2 razy dziennie (najlepiej z rana i obficie wieczorem). Nie możemy o tym zapominać, ponieważ kropelki wody osadzające się na ściankach i roślinach będą dla gekona również wodą pitną, którą będzie zlizywać. Dla lepszej kontroli, warto zamontować higrometr.
Karmienie gekona orzęsionego
Karmienie gekona orzęsionego nie jest problematyczne. Dostępne są gotowe, w pełni zbilansowane karmy dla tego gatunku gekona, które stanowią podstawę diety, np. Repashy lub Pangea – ja częściej korzystam z tej drugiej. Gotowa karma jest jedzona chętnie i zawiera wszystkie składniki, których gekon potrzebuje.
Należy również podawać owady, np. karaczany argentyńskie, świerszcze, szarańczę o odpowiednich rozmiarach (mniejszy niż szerokość pyska) oraz owoce (jabłka, brzoskwinie, mango – w formie papki). Wówczas należy pamiętać o dodatkowej suplementacji wapniem (z witaminą D3) i witaminami (mieszanki witamin dla jaszczurek posiadają wszystkie niezbędne składniki). Najłatwiej obsypać podawane owady wyżej wymienionymi suplementami – wówczas mamy pewność, że gekon orzęsiony spożyje witaminy i wapń.
Podobnie jak w przypadku innych gatunków jaszczurek, tak i w tym przypadku raczej unikamy mącznika młynarka i drewnojadów – są to raczej gadzie fast foody, posiadające chitynę, która jest ciężkostrawna.
Najważniejsze jest to, by dieta gekona orzęsionego była różnorodna – wtedy mamy pewność, że zwierzę będzie się prawidłowo rozwijać i spożywać wszystkie niezbędne składniki mineralne.
Więcej o karmieniu gekona orzęsionego napisałem w tym tekście – https://gadyzbroda.pl/co-je-gekon-orzesiony-karmienie-i-dieta/
Tryb życia gekona orzęsionego
Gekony orzęsione prowadzą nocny tryb życia, dzień zwykle spędzają w kryjówkach lub są schowane pomiędzy roślinami i elementami wystroju. Nieco bardziej śmiałe orzęski mogą również zasypiać w ciągu dnia na ściankach terrarium – niech nie zmylą nas ich otwarte oczy. Gekon orzęsiony nie posiada powiek, więc nawet w głębokim śnie, jego oczy będą szeroko otwarte. W tym czasie nie powinniśmy niepokoić jaszczurki, ponieważ będzie to dla niej najczęściej nagłe wybudzenie powodujące stres.
Dopiero gdy robi się ciemniej i zbliża się wieczór, jaszczurki rozpoczynają swoją aktywność trwającą aż do rana. Zaczynają szukać pożywienia, spacerują po terrarium, wchodzą również w interakcje z innymi osobnikami.. Karmione regularnie w jednym miejscu przychodzą i czekają przy misce na świeżą porcję karmy. Wtedy też jest odpowiedni czas na kontakt człowieka z jaszczurką. Możemy ostrożnie wyjąć gekona z terrrarium i wziąć na rękę. Uważajmy jednak na jego ogon, który po odrzuceniu nie odrasta. Gekon orzęsiony jest bardzo skoczną jaszczurką, więc może próbować zeskakiwać lub wskakiwać na znajdujące się w okolicy obiekty.
Ile lat żyje gekon orzęsiony?
Gekony orzęsione dożywają zwykle 15-20 lat. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach zwierzę jest chowane. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie terrarium, zdrową dietę i odpowiednią suplementację, możemy mieć kompana na wiele lat. Jaszczurka uchodzi za gatunek odpowiedni dla początkujących terrarystów i tak rzeczywiście jest, ale mimo wszystko oznacza to obowiązek na bardzo długi czas.
Ile kosztuje gekon orzęsiony?
Ceny gekonów orzęsionych zaczynają się już od 200 zł, jeśli mówimy o klasycznych odmianach. W przypadku rzadszych odmian, cena gekona dochodzi do 500 zł.
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem gekona orzęsionego z mojej hodowli, odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/gekon-orzesiony-hodowla/