Gekon płaczący

Gekon płaczący jest prostą w hodowli i utrzymaniu jaszczurką, która polecana jest początkującym terrarystom. Jest to najmniejszy z wszystkich gekonów, który po urodzeniu ma ok. 2-3 cm, a jako dorosły osiąga do 10 cm.

Terrarium dla gekonów płaczących

Przygotowując terrarium musimy pamiętać, że nie będzie ono dla jednego osobnika. Gekony płaczące są społecznymi jaszczurkami, które preferują życie w stadzie, więc decydując się na ten gatunek należy rozważyć minimum 2 osobniki. Minimalne wymiary terrarium dla dwóch osobników to co najmniej 30x30x40 cm, przy czym musimy pamiętać, żeby bardziej stawiać na wysokość terrarium niż jego szerokość. Gekony płaczące lubią wspinać się po szklanych ściankach terrarium. więc wpłynie to na atrakcyjność warunków, w których będą przebywać. Przy większej liczbie osobników należy zwiększać terrarium tak by nie było przesadnego ścisku.

Musimy też zapewnić wewnątrz odpowiednią wentylację, więc dobrze jest postawić na terrarium grawitacyjne, które posiada wentylację na górze i u dołu zbiornika. Dobrze będzie zabudować przynajmniej dwie z czterech ścian – sprawi to, że gekony będą czuły się bezpiecznie nie mając przezroczystej przestrzeni z każdej strony.

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Gekon płaczący nie wymaga oświetlenia UV. Możemy zamontować zwykłą lampę, która będzie oświetlać środek terrarium lub zupełnie z niej zrezygnować zapewniając wyłącznie dzienne światło słoneczne.

Temperatura w terrarium powinna wynosić ok 25-30 stopni, więc warto postawić na lampę grzewczą, która jednocześnie będzie dostarczać światło i ciepło.

Dorosły gekon płaczący siedzi na liściu maranty

Warunki w terrarium gekonów płaczących

Przygotowując terrarium dla gekona płaczącego musimy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu dużej liczby kryjówek. Gekony te za dnia są raczej nieśmiałe i wolą spędzać czas w szczelinach zapewniających im schronienie. Warto urządzić terrarium umieszczając w nim na przykład bambusowe rurki, tuby z kory drzewnej, korzenie itd.

Można również wykonać ścianki strukturalne z użyciem pianki poliuretanowej niskoprężnej – będzie to dodatkowy atut, wpływający na atrakcyjność zbiornika i miejsce, w którym możemy wyżłobić kolejne miejsca na kryjówki dla gekonów lub wyrzeźbić półkę, na której będą mogły wypoczywać.

Warto również obsadzić terrarium roślinami terrariowymi, takimi jak np. hoja, różnego rodzaju oplątwy i inne rozrastające się rośliny, które będą tworzyć naturalne kryjówki. Jako podłoże można zastosować włókno kokosowe lub torf, wyściełając nim dno terrarium

Należy pamiętać o codziennym spryskiwaniu terrarium wodą, tak by zapewnić jaszczurkom odpowiedni mikroklimat i jednocześnie nawodnić znajdujące się w środku rośliny. Najlepiej robić to rano i wieczorem. Wilgotność powinna być na poziomie 80%.

Karmienie gekonów płaczących

Gekony mają bogatą gamę pokarmów, które mogą spożywać. Należą do nich owady, takie jak np. świerszcze, wszelkiego rodzaju karaczany, muszki owocowe. Musimy pamiętać o dobraniu owadów o odpowiednim rozmiarze, które jaszczurka będzie w stanie pochwycić i przełknąć.

Młodym gekonom płaczącym, które mają mały aparat gębowy najlepiej podawać muszki owocówki.

Dodatkowo warto korzystać z gotowych karm dla gekonów, takich jak np. Repashy oraz Pangea, które będą zapewniały gekonowi płaczącemu różnorodną dietę. Możemy również podawać zmiażdżone na papkę owoce, zawierające dużo cukru, np. jabłka, brzoskwinie, figi, arbuzy itd.

Konieczna jest również suplementacja wapniem – można go wsypać do małej miseczki i gekony same będą pobierać niezbędne składniki.

Tryb życia gekonów płaczących

Gekon płaczące są najbardziej aktywne są wieczorami i w nocy. Wówczas wychodzą całą społecznością i porozumiewają się ze sobą charakterystycznie cykając. Jaszczurki te rozmnażają się poprzez partenogenezę – oznacza to, że potrafią wydać potomstwo bez udziału samca.

Wszystkie gekony płaczące żyjące w niewoli to samice, które w okresie rozrodczym bardzo często przyssywają jaja do ściany terrarium, z których po ok. 2 miesiącach wychodzi młode. Należy je wówczas jak najszybciej oddzielić od stada, dopóki nie urośnie, ponieważ mały gekon płaczący może zostać zjedzony przez dorosłe samice.

5/5 - (24 votes)