Gekon lamparci

Gekony lamparcie są szczególnie polecane początkującym terrarystom. Są łatwe do oswojenia, nie wymagają szczególnych warunków i do tego są niezwykle przyjazne i urocze.

Terrarium dla gekona lamparciego

Dla jednego osobnika wystarczający jest zbiornik o wymiarach 60x40x40. Przy 2 sztukach lepiej zaopatrzyć się w zbiornik 80x40x40 i przy każdym kolejnym najlepiej zwiększyć długość zbiornika o 20 cm – im więcej miejsca, tym lepiej. Ścianka strukturalna zwiększy znacznie powierzchnię życiową zwierząt

Ogrzewanie dla gekona lamparciego

Gekony lamparcie można ogrzewać na różne sposoby:

  • poprzez używanie lampy grzewczej tworząc tzw. wyspę ciepła, Nie jest konieczne używanie termoregulatora. W tym wypadku wystarczy dobrać odpowiednią moc żarówki do terrarium i zapalać ją na około 12 godzin dziennie.
  • poprzez kabel lub matę grzewczą umieszczone pod terrarium. W tym przypadku należy używać termoregulatora i zabezpieczyć elementy grzewcze przed dostaniem się do nich gekona np. kładąc płytkę ceramiczną. Należy również pomyśleć o doświetleniu dziennym dla utrzymania walorów dekoracyjnych i utrzymaniu prawidłowego cyklu dobowego o gekona. Temperatura w najcieplejszym miejscu terrarium powinna wynosić 35 stopni a w najchłodniejszym nie spadać poniżej 25 stopni.

Warunki w terrarium gekona lamparciego

Gekony jako zwierzęta pustynne żyją w suchym środowisku, ale nie należy zapominać, że zaschnięta wylinka może być niebezpieczna i doprowadzić nawet do amputacji palców lub końca ogona. Dobrze jest zrobić wilgotną kryjówkę w zimnej części terrarium wypełnioną wilgotnym torfem, wermikulitem lub papierowymi ręcznikami, jeśli gekon lubi podjadać podłoże. Przy zbliżającej się wylince i braku takiej mokrej kryjówki należy mocno spryskać jeden kąt lub standardową kryjówkę w terrarium. Należy również ustawić miseczkę z wodą oraz wapniem.

Podłoże jest również ważną kwestią w utrzymaniu gekonów. Jeśli chcemy sypkie podłoże, najlepiej używać drobny pellet drzewny Chipsi Ultra lub granulat z kolb kukurydzy. Inne podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, gdyż ich obecność może prowadzić do zaczopowania zwierzęcia i nawet śmierci. Innymi rodzajami podłoża, których można używać w terrarium, są np. ręczniki papierowe lub maty dla zwierząt.

Karmienie gekona lamparciego

Gekony lamparcie są typowo mięsożerne i jedzą różne rodzaje owadów karmowych. Najprostszym wyborem na podstawę diety są popularne larwy mącznika młynarka, które są wytrzymałymi owadami łatwymi w podawaniu i przechowywaniu. Podajemy tylko larwy i poczwarki. Postać dorosła, czarny żuk, jest już bezwartościowy i ciężkostrawny. Podawać możemy również wiele gatunków karaczanów, tj. tureckie, argentyńskie, zielone oraz świerszcze i szarańcze. Najwygodniej postawić miseczkę ze stale dostępnym pokarmem w postaci mącznika, a inne owady podawać w ramach urozmaicenia diety. Należy również pamiętać o suplementacji wapniem i witaminami.

Dorosły gekon lamparci oblizuje się po karmieniu

Tryb życia gekona lamparciego

Gekony lamparcie prowadzą nocny tryb życia, dzień zazwyczaj spędzają w kryjówkach i na długich drzemkach. Aktywność zaczynają po zmroku i w nocy.

Ile kosztuje gekon lamparci?

Cena gekona lamparciego to koszt od 150 zł w przypadku klasycznych odmian, rzadsze odmiany będą kosztować kilkaset złotych, a cena unikalnych odmian to kilka tysięcy złotych.

Jeśli chcesz kupić gekona lamparciego z mojej hodowli odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/gekon-lamparci-hodowla/