Gekon lamparci - poradnik
Gady z brodą » Gekon lamparci – poradnik
Gekon lamparci jest szczególnie polecany początkującym terrarystom. Eublefary są łatwe do oswojenia, nie wymagają szczególnych warunków i do tego są niezwykle przyjazne i urocze.
Terrarium dla gekona lamparciego
Gekon lamparci podobnie jak inne jaszczurki egzotyczne powinien mieszkać w terrarium. Wielkość terrarium powinna zależeć od liczby gekonów lamparcich, które będziemy chcieli w nim trzymać. Jeśli planujemy kupno jednego eublefara, minimalnie wymiary terrarium powinny wynosić 60x40x40 cm. Na każdego kolejnego gekona lamparciego, którego będziemy chcieli trzymać w tym samym zbiorniku powinniśmy dodawać 15 cm do podstawy (może być długość, może być szerokość). Oczywiście pamiętajmy, by w jednym zbiorniku trzymać same samice. Niektóre samce są bardzo nadpobudliwe i mogą męczyć samice, więc lepiej uniknąć cierpienia zwierząt.
Podobnie jak w przypadku innych gatunków jaszczurek, najlepsze będzie terrarium szklane lub drewniane (wykonane z płyty meblowej). Każde z nich będzie mieć inne właściwości, więc warto wziąć pod uwagę wady i zalety zbiornika, zanim zamieszka w nim gekon lamparci:
- terrarium drewniane lepiej będzie izolować od warunków zewnętrznych, będzie wolniej tracić ciepło i jednocześnie da gekonowi tygrysiemu większe poczucie bezpieczeństwa, bo będzie widoczny tylko z jednej strony.
- terrarium szklane będzie szybciej tracić ciepło, więc zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wyższe. W przypadku takiego zbiornika dobrze będzie zabudować przynajmniej 2 ścianki, np. korkiem ekspandowanym, tak by dać gekonowi lamparciemu bezpieczne schronienie.
Niezależnie od rodzaju terrarium, zbiornik powinien posiadać wentylację grawitacyjną. Najpopularniejsze ułożenie takiej wentylacji to wycięcie na górze tylnej płyty i wycięcie na dole przedniej płyty z szybami. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa opcja. Wentylacja może znajdować się też na bocznych ściankach. Najważniejsze żeby z jednej strony otwory wentylacyjne były na górze, a z drugiej na dole, tak by umożliwić swobodny przepływ powietrza. Dołem będzie wpadać chłodne powietrze, a ciepłe będzie ulatywać górą odświeżając mikroklimat w zbiorniku. Z tego też względu na miejsce, w którym będziemy trzymać gekona nie nadaje się akwarium, ponieważ brak wentylacji sprawi, że będzie niewłaściwa wymiana powietrza.
Dla zwiększenia powierzchni życiowej, warto wykonać ściankę strukturalną z półkami, która urozmaici teren. Gekony lamparcie z chęcią będą po nich się wspinać i wypoczywać na nich. Półki powinny znajdować się na takiej wysokości, by gekon lamparci mógł się na nie wspiąć, a ewentualny upadek z wysokości nie zakończył się urazem. Najprostszą ściankę możemy stworzyć przy użyciu styropianu, kleju do płytek i barwnika, który nada koloru strukturze.
Ogrzewanie w terrarium gekona lamparciego
W terrarium powinno panować pełne spektrum temperatur, tak by gekon lamparci mógł się prawidłowo rozwijać. Zbiornik powinien być podzielony na dwie strefy – chłodną i ciepłą. W chłodnej strefie temperatura powinna wynosić 22-24 stopnie, natomiast w strefie ciepłej może dochodzić do 32-35 stopni.
Gekony lamparcie można ogrzewać na kilka sposobów:
- poprzez używanie lampy grzewczej tworząc tzw. wyspę ciepła, Nie jest konieczne używanie termoregulatora, pod warunkiem, że temperatura bezpośrednio pod lampą nie przekracza 35 stopni. Lampę należy dobierać indywidualne do wielkości zbiornika i wybrać tę, która będzie dawać oczekiwaną temperaturę. Lampa powinna się zapalać na około 12 godzin dziennie. W nocy powinna gasnąć powodując naturalny spadek temperatury do 15 stopni.
- poprzez kabel lub matę grzewczą umieszczone pod terrarium. W tym przypadku należy używać termoregulatora i zabezpieczyć elementy grzewcze przed dostaniem się do nich gekona np. kładąc płytkę ceramiczną. Należy również pomyśleć o doświetleniu dziennym dla zwiększenia widoczności, utrzymania walorów dekoracyjnych i zadbania o prawidłowy cykl dobowy u gekona. W miejscu, gdzie znajduje się mata, temperatura powinna wynosić ok. 32 stopni.
- poprzez promiennik ciepła – jest to emiter, który wyłącznie ogrzewa terrarium i nie daje dodatkowego światła. Jest szczególnie polecany dla gekonów o odmianach albinotycznych, które są bardzo wrażliwe na światło.
Warunki w terrarium dla gekona lamparciego
Gekony lamparcie jako zwierzęta stepowe żyją w suchym środowisku, ale nie należy zapominać, że zaschnięta wylinka może być niebezpieczna i prowadzić nawet do martwicy palców lub końcówki ogona. W związku z tym powinniśmy umieścić wilgotną kryjówkę w zimnej części terrarium, która będzie wypełniona wilgotnym torfem, wermikulitem lub papierowymi ręcznikami (jeśli gekon lamparci lubi podjadać podłoże).
Kryjówki są ważnym elementem wyposażenia terrarium, ponieważ znaczną część życia gekony lamparcie będą spędzać właśnie w nich. Poza wilgotną kryjówką, warto umieścić dwie dodatkowe kryjówki – jedną w strefie ciepłej, drugą w chłodnej, tak by eublefar mógł wypoczywać w temperaturze, która mu aktualnie odpowiada. Jako kryjówki mogą posłużyć np. odwrócona donica, pudełko o nieprzezroczystych ścianach, możemy też kupić ozdobne kryjówki w sklepach terrarystycznych i zoologicznych.
Podłoże jest również ważną kwestią w utrzymaniu gekonów. Jeśli wybieramy sypkie podłoże, najlepiej użyć drobnego pelletu drzewnego Chipsi Ultra, celulozy lub ręczników papierowych. W przypadku podłoża stałego możemy użyć mieszanki gliny wędkarskiej i piasku wymieszanych z wodą. Inne podłoża są niezalecane, a niektóre z nich, takie jak np. drewienka bukowe wręcz niebezpieczne, ponieważ przypadkowe połknięcie może prowadzić do zaczopowania zwierzęcia i nawet śmierci.
Karmienie gekona lamparciego
W terrarium powinny znajdować się 3 miski – jedna na pokarm, druga na wodę (którą będziemy codziennie zmieniać) i trzecia z wapniem, które gekony lamparcie będą samodzielnie pobierać.
Gekon lamparci to mięsożerna jaszczurka, która żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym. Najpopularniejszym rodzajem karmówki są larwy mącznika młynarka. Owady te są wytrzymałe, łatwe w podawaniu, przechowywaniu i nie uciekają z miski, jeśli posiada ona odpowiedni kształt. Należy podawać wyłącznie larwy i poczwarki. Dorosła postać owada – czarny żuk nie posiada istotnych dla gekona wartości odżywczych, a dodatkowo jest ciężkostrawny.
Jako uzupełnienie diety możemy podawać kilka gatunków karaczanów, m.in. tureckie, argentyńskie, zielone oraz świerszcze i szarańczę. Najwygodniej postawić miseczkę ze stale dostępnym pokarmem w postaci mącznika, a inne owady podawać w ramach dodatkowych posiłków.
Należy również pamiętać o suplementacji wapniem i witaminami. Wapń może znajdować się w jednej z misek – gekony lamparcie w razie potrzeby będą zlizywać proszek i magazynować go w ciele (charakterystyczne zgrubienia pod przednimi łapkami to nic innego jak zapasowy wapń). Witaminy podajemy 1-2 razy w tygodniu do jednego z posiłków. Wielkość owada powinna umożliwiać gekonowi jego połknięcie – w przypadku zbyt dużej karmówki zwierzę może się zakrztusić i zwymiotować.
Małe gekony lamparcie powinniśmy karmić tak długo jak mają apetyt – zwierzęta są w stadium dynamicznego wzrostu, więc zapotrzebowanie na składniki mineralne będzie ogromne. Dorosły gekon o odpowiedniej masie powinien być karmiony co 2-3 dni. Najlepiej będzie ocenić stan gekona po jego ogonie – jeśli będzie on masywny i okazały, możemy uznać, że zwierzę jest odpowiednio karmione.
Więcej o karmieniu gekona lamparciego napisałem w tym tekście – https://gadyzbroda.pl/co-je-gekon-lamparci-dieta-pokarm-suplementacja/
Tryb życia gekona lamparciego
Gekony lamparcie prowadzą nocny tryb życia, dzień zazwyczaj spędzają w kryjówkach i na długich drzemkach. Aktywność zaczynają po zmroku i w nocy. Są to zwierzęta, które dają się łatwo oswoić i przyzwyczajają się do obecności człowieka, pozwalając się brać na ręce.
Jeśli kupujemy zwierzę, pierwsze tygodnie to tzw. okres aklimatyzacji, kiedy zwierzę może unikać kontaktu z nami, nie przyjmować pokarmu i płoszyć się na nasz widok. Jest to zupełnie normalne zjawisko – zwierzę musi przyzwyczaić się do nowych warunków i poznać teren, zanim zaufa, że jest w bezpiecznym miejscu.
Ile kosztuje gekon lamparci?
Cena gekona lamparciego to koszt od 200 zł w przypadku klasycznych odmian, rzadsze odmiany będą kosztować kilkaset złotych, a cena unikalnych odmian to kilka tysięcy złotych.
Jeśli chcesz kupić gekona lamparciego z mojej hodowli odwiedź adres: https://gadyzbroda.pl/gekon-lamparci-hodowla/