Prawidłowe żywienie gekona lamparciego to jeden z ważniejszych czynników wpływających na jego właściwy rozwój. Dobór karmówki nie powinien być przypadkowy – dieta gekona lamparciego powinna składać się z określonego pokarmu, który dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
W tekście opiszę, jaki rodzaj pokarmu może spożywać gekon lamparci, a jakiego należy się wystrzegać. Dowiesz się także jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie małej i dużej jaszczurki oraz jak właściwie suplementować eublefara lamparciego. Napiszę też kilka słów na temat przechowywania najpopularniejszej karmy dla gekona – mącznika młynarka.
Czym karmić gekona lamparciego?
Gekon lamparci jest jaszczurką mięsożerną. Przy codziennym karmieniu, pokarm powinny stanowić owady karmowe, które są wykorzystywane w diecie większości zwierząt terrarystycznych. O gatunkach owadów karmowych powiemy sobie w dalszej części tekstu.
Przy kupnie owadów należy zwrócić szczególną uwagę na źródło, z którego pochodzi karmówka. Warto zaopatrywać się w pokarm u hodowców, którzy podchodzą profesjonalnie do swojej pracy i dostarczają zdrowe, przebadane owady pozbawione pasożytów. Tych zdecydowanie nie brakuje – warto sprawdzić opinie danego dostawcy lub zapytać na forach lub grupach na Facebooku o tych polecanych.
Owady z niesprawdzonego źródła mogą być zarażone pasożytami, które później przedostaną się do organizmu gekona lamparciego. Niektóre z nich poradzą sobie same z problemem, jeśli ilości pasożytów będą niewielkie, jednak w większości przypadków konieczne będzie zastosowanie leczenia, które będzie miało na celu wyeliminować wszelkie niepożądane drobnoustroje. Kupowanie sprawdzonej karmówki oszczędzi nam pieniędzy i stresu.
Odpowiedni pokarm dla gekona lamparciego
Istnieje wiele gatunków owadów karmowych, które możemy podawać gekonowi lamparciemu. Dzięki temu możemy zapewnić zróżnicowaną dietę, która nie będzie oparta na jednym gatunku owada. Warto przetestować każdy rodzaj karmówki, ponieważ gekony tak jak ludzie, mają różne preferencje żywieniowe i znajdą się takie, które chętniej zjedzą karaczany, a możemy również trafić na takie, dla których mącznik nie będzie tak atrakcyjnym pokarmem, jak np. świerszcze.
Oto karmówka, którą może spożywać gekon lamparci:
- Larwy i poczwarki mącznika młynarka – mogą one stanowić podstawę żywienia, którą będziemy uzupełniać od czasu do czasu innymi owadami. Jest to bezproblematyczny pokarm, który może cały czas znajdować się w misce gekona lamparciego. Jeśli dobierzemy miskę o brzegach zaokrąglonych do środka, mącznik nie będzie w stanie z niej uciec. Jeśli planujemy kilkudniową nieobecność, możemy na zapas nasypać larw bez obaw, że w razie ucieczki pokąsają zwierzę. Należy podawać wyłącznie larwy i poczwarki – żuk nie posiada istotnych dla gekona wartości odżywczych i jest ciężkostrawny. Mącznik młynarek jest też jednym z tańszych owadów karmowych, więc jego zakup odbije się słabiej na budżecie związanym z utrzymaniem jaszczurki.
- Karaczany szare, argentyńskie (dubia), tureckie, zielone – również mogą stanowić podstawę diety, jednak w tym przypadku lepiej nie zostawiać karaczanów w misce, ponieważ większość z nich będzie w stanie z niej uciec i schować się w zakamarkach terrarium. Najlepiej podawać je gekonowi do miski pojedynczo lub karmić pęsetą. Najmniej problematyczna z wymienionych gatunków będzie dubia, która nie potrafi się wspinać po gładkich pionowych powierzchniach, więc może być w misce na stałe.
- Świerszcze domowe, bananowe, kubańskie – są to kolejne gatunki ruchliwej karmówki, która bez problemu wydostanie się z miski gekona. W tym przypadku również najlepiej karmić gekona na bieżąco z pęsety. O ile w przypadku uciekających karaczanów nie musimy obawiać się, że pogryzą gekona, to niezjedzone świerszcze powinniśmy usuwać z terrarium. Owady mają ogromne zapotrzebowanie na białko, nawet w ramach własnego gatunku dochodzi do aktów kanibalizmu, więc nie będą mieć również problemu, żeby podgryzać gekona lamparciego. Ukąszenia niekiedy potrafią być bardzo dotkliwe i bolesne, więc lepiej nie pozostawiać niezjedzonej karmy. Dodatkowo samce świerszczy będą w nocy grać, co nie zawsze będzie komfortowe dla domowników.
- Szarańcza pustynna i wędrowna – również ruchliwa karmówka, która potrafi wysoko skakać i latać. Może stanowić podstawę diety, jednak jej cena dla niektórych może być zbyt wysoka, więc można ją podawać jako smakołyk raz na jakiś czas.
Oprócz standardowych owadów wymienionych powyżej możemy też okazjonalnie, w formie smakołyku, podawać inne zwierzęta karmowe. Co ważne, nie mogą one stanowić podstawy diety, bo są zbyt kaloryczne dla gekona lamparciego i w dłuższej perspektywie będą prowadzić do problemów zdrowotnych.
Dodatkowo podając taki pokarm, który dla niektórych gekonów jest niesamowicie smaczny, możemy odzwyczaić jaszczurkę od jedzenia zdrowej karmówki i doprowadzić do tego, że będzie odmawiała przyjmowania innego pokarmu niż ten niezdrowy. Do takich zwierząt karmowych należą:
- Larwy mola woskowego – ten rodzaj karmy będzie smakować gekonowi, jednak nie może stanowić podstawy diety, ponieważ jest to pokarm tuczący. Gekony przepadają za larwami mola woskowego z powodu ich słodkiego smaku. Można je podawać raz na jakiś czas na rozkarmienie.
- Drewnojady – kolejny tuczący pokarm mający wysoką zawartość chityny, która może zalegać w jelitach i doprowadzić do zaczopowania. Przed podaniem drewnojada, najlepiej zmiażdżyć larwie głowę, ponieważ posiada silny aparat gębowy.
- Mysi osesek – możemy go podać osobnikom, które są wychudzone i mają problem z uzyskaniem wagi, gekonom po leczeniu oraz samicom, które znosiły jaja. Mysi osesek jest wartościowym pokarmem, który pozwoli szybko zregenerować się po problemach zdrowotnych. Nie może jednak stanowić podstawy diety, ponieważ na dłuższą metę jest pokarmem prowadzącym do otyłości.
Czego NIE podawać gekonowi lamparciemu?
Urozmaicenie diety u gekona lamparciego będzie oznaczać wyłącznie podawanie różnych owadów karmowych, które wymieniłem w poprzednim punkcie.
Pod żadnym pozorem nie należy podawać eublefarowi lamparciemu następujących pokarmów:
- Zielenina i warzywa – gekon lamparci jest mięsożerny i jego żołądek nie jest przystosowany do właściwego trawienia roślin, więc podawanie zieleniny i warzyw mu zaszkodzi,
- Owoce – jak wyżej,
- Gotowe papki owocowe i przeciery – jak wyżej,
- Dziko żyjące owady – niektóre z nich mogą przenosić pasożyty. Mowa tu zarówno o zwierzętach przyniesionych z dworu, np. pasikonikach, motylach, ćmach, jak również o owadach żyjących dziko w domu, np. pająkach, muchach. Unikajmy też podawania karmówki, która nam zbiegła i odnalazła się po kilku dniach – nie wiemy, z czym miała do czynienia w międzyczasie i czym żywiła się podczas ucieczki, więc lepiej zminimalizować ryzyko przeniesienia niewłaściwych substancji do organizmu gekona.
Żywienie małego gekona lamparciego
Małe gekony lamparcie w fazie wzrostu będą mieć duże zapotrzebowanie na białko, dlatego powinniśmy je karmić do oporu, tak długo jak będą chciały jeść. Najlepiej w tym przypadku zostawić w miseczce mącznika młynarka, by gekon cały czas miał możliwość spożycia pokarmu. Jeśli chcemy sprawdzić, czy karmówka jest zjadana, najlepiej policzyć owady, które podajemy i sprawdzać, czy ich liczba się zmniejsza.
Mały gekon lamparci powinien spożywać pokarm dopasowany do jego wielkości. Mniejszym osobnikom podajemy pokarm nie większy niż rozstaw między jego oczami. Wraz ze wzrostem gekona możemy kupować coraz większą karmówkę. Jeśli karmimy gekona świerszczami, możemy to robić przy użyciu pęsety. Pamiętajmy, by nie pozostawiać niezjedzonych świerszczy w terrarium.
Szczególnie gekony, które świeżo zakupiliśmy mogą odmawiać przyjmowania pokarmu. Jest to zupełnie normalnie i jest to tzw. okres aklimatyzacji. Gekon musi przyzwyczaić się do nowego miejsca, zanim zaufa, że jest ono bezpieczne. Kilka dni głodówki nie zaszkodzi jaszczurce, zwykle po paru dniach niejedzenia sytuacja wraca do normy.
Żywienie dorosłego gekona lamparciego
Zasady dotyczące karmienia dorosłego gekona lamparciego są takie same jak w przypadku malucha. Warto by na stałe w terrarium znajdowała się miseczka z mącznikiem młynarkiem. Inne owady podajemy dla urozmaicenia diety co 2-3 dni i staramy się ich nie zostawiać bez kontroli w terrarium.
W przypadku dorosłego gekona musimy dbać jedynie o zachowanie odpowiedniej wagi. Jeśli widzimy, że nasz gekon ma nadwagę, lepiej dozować pokarm aż uzyska właściwą wagę. O stanie gekona najwięcej nam powie jego ogon. Jeśli będzie on gruby o pełnym kształcie to znak, że gekon jest we właściwym stanie. Jeśli ogon będzie wątły, może to wskazywać na to, że gekon jest nieprawidłowo karmiony, niedożywiony lub zarażony pasożytami.
Suplementacja – wapń i witaminy
Niezbędnymi i koniecznymi składnikami diety gekona lamparciego powinny być witaminy i wapń. Nie wszystkie wartości odżywcze jaszczurka będzie pozyskiwać z owadów, dlatego podawanie witamin wyselekcjonowanych specjalnie dla jaszczurek uzupełni te niedobory. Z kolei wapń odpowiada za właściwy rozwój tkanki kostnej – jego niedobór może powodować metaboliczną chorobę kości (MBD).
Wapń powinien znajdować się na stałe w terrarium w osobnej misce – gekon lamparci w razie potrzeby będzie go samodzielnie suplementował liżąc proszek. Możemy też podawać dodatkową dawkę wapnia do owadów obtaczając je w proszku przed podaniem.
Po czym poznać, że gad jest właściwie suplementowany? Pod pachami każdej z przednich łapek jaszczurka będzie posiadała charakterystyczne zgrubienia. Są to woreczki wapniowe, w których gekon lamparci gromadzi zapas pierwiastka, który zużywa w razie zwiększonego zapotrzebowania lub niedoborów.
Witaminy dla gadów podajemy 1-2 razy w tygodniu do owadów. Najłatwiej obtoczyć owada w preparacie lub posypać nim mączniki, a następnie podać jaszczurce do zjedzenia. W tym przypadku konieczne jest właściwe dozowanie, dlatego nie zostawiamy proszku w osobnej misce w terrarium, ponieważ samodzielne pobieranie przez gekona lamparciego może doprowadzić do przedawkowania witamin.
Bardzo ważne – wybierając preparaty, należy pamiętać o tym, żeby wapń był wzbogacony dodatkowo witaminą D3, natomiast witaminy nie powinny zawierać dodatkowej dawki witaminy D3. Większość producentów suplementów dla gadów oznacza na etykiecie produktu, czy zawiera on dodatkową witaminę D3.
W terrarium oprócz miski na jedzenie i wapń, powinna znajdować się również trzecia miska z wodą, którą codziennie zmieniamy.
Jak przechowywać mącznika młynarka?
Z uwagi na to, że mącznik młynarek stanowi najpopularniejszy rodzaj karmówki dla gekonów lamparcich warto wiedzieć, co należy mu podawać do jedzenia, by wykorzystać całkowity potencjał tego gatunku. Do pojemnika, w którym przechowujemy karmówkę, wystarczy wsypać płatki owsiane i regularnie podawać kawałek owocu lub warzywa, z którego owad będzie czerpać wodę, np. liść kapusty pekińskiej, marchew, jabłko, ogórek.
Jak przechowywać mącznika? Najlepiej będzie wstawić pojemnik z larwami do lodówki i przechowywać je w temperaturze ok. 10 stopni. Spowolni to metabolizm larwy i sprawi, że czas do przepoczwarzenia znacznie się wydłuży, a co za tym idzie – sprawi, że karmy wystarczy na dłużej. Przed podaniem takiego owada należy po wyjęciu z lodówki dać mu kilkanaście minut, by ogrzał się do temperatury pokojowej.
Jeśli larwa przemieni się w poczwarkę, a następnie w żuka, warto go odłożyć do osobnego pojemnik, który na dnie będzie wysypany płatkami owsianymi. Podobnie jak larwie, żukowi należy podać owoc lub warzywo do czerpania wody. Żuk będzie składał w podłożu jaja, z których następnie wyklują się larwy mącznika.
Więcej o hodowli owadów karmowych pisałem w tym tekście – klik!
Przeczytaj także:
- Tagi: gady, gekon, gekon lamparci, jaszczurki, pokarm jaszczurek