Letnia pora roku to jedna z niewielu okazji, kiedy możemy urozmaicić czas agamie brodatej wypuszczając ją na łono natury i wystawić na działanie promieniowania słonecznego. Oczywiście bieganie luzem po ogrodzie bez kontroli nie wchodzi w grę. Możemy za to ukazać jaszczurce uroki przyrody przygotowując wolierę, w której agama brodata będzie mogła spędzać czas z dala od doskonale znanego jej terrarium.
Jak przygotować wolierę dla jaszczurki, jakie są zalety wyprowadzania agamy na zewnątrz i jak opiekować się nią w tym czasie? Wszystko o wolierze dla agamy znajdziesz w tekście.
Kiedy możemy wpuścić agamę do woliery?
Aby pobyt agamy w wolierze był dla niej bezpieczny powinniśmy upewnić się, że na zewnątrz panują odpowiednie warunki atmosferyczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Dzień powinien być bezwietrzny,
- Temperatura w cieniu powinna wynosić co najmniej 20 stopni,
- Miejsce, w którym postawimy wolierę jest nasłonecznione.
Oprócz warunków zewnętrznych ważny jest też wiek i wielkość agamy. Najlepiej nie wypuszczać agam, które nie mają ukończonego pierwszego roku życia, ważą mniej niż 250-300 gramów, a ich długość nie przekroczyła jeszcze 35 cm. Młode agamy brodate bardzo często w chwilach stresu są nadpobudliwe (a wypuszczenie na teren, którego wcześniej nie znają jest taką chwilą stresu). Zestresowana jaszczurka może zacząć w panice szybko uciekać i rozbić się lub klinować pomiędzy szczelinami lub oczkami woliery. Młode agamy będą dodatkowo szybciej się wychładzać z uwagi na swoją małą masę.
Zalety wypuszczania agamy na zewnątrz
Wpuszczenie agamy brodatej do woliery zewnętrznej niesie za sobą szereg korzyści. Do najważniejszych z nich należą:
- Wystawienie na działanie naturalnych promieni słonecznych – słońce dostarczy sporą dawkę naturalnych promieni UV, które w terrarium zapewnia lampa,
- Możliwość zorganizowania większej przestrzeni życiowej – ogranicza nas tylko wielkość ogrodu, a sam wybieg może mieć nawet kilka metrów i możemy go dowolnie urozmaicić,
- Urozmaicenie czasu i kontakt z naturą,
- Potencjalny dodatkowy ruch – większa przestrzeń w wolierze daje agamie więcej miejsca do pobiegania, a oczka siatki umożliwią jaszczurce wspinaczkę.
Oprócz korzyści dla agamy, pojawią się również te ekonomiczne, ponieważ podczas wypuszczenia jaszczurki możemy zgasić lampy w terrarium i zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Jak przygotować wolierę dla agamy?
To jak będzie wyglądać woliera dla agamy brodatej zależy od naszego pomysłu, możliwości oraz przestrzeni, którą chcemy zagospodarować dla jaszczurki w ogrodzie lub balkonie. Możliwości jest wiele, począwszy od gotowych rozwiązań, np.:
- gotowa woliera – możemy wykorzystać woliery z przeznaczeniem na chów ptaków ozdobnych oraz gryzoni. Pamiętajmy jednak, by oczka siatki były na tyle małe, żeby agama nie mogła przecisnąć głowy, bo w przeciwnym wypadku zwierzę podczas wspinaczki albo chęci opuszczenia klatki może zaklinować się. Kształtów takich wolier jest mnóstwo, więc wystarczy odwiedzić OLX i wyszukać taki rodzaj wybiegu, który będzie spełniał nasze oczekiwania.
- kojec z siatki nylonowej – wybieg będzie najlepszy na małych przestrzeniach, np. na balkonie lub tarasie. Takie kojce są dostępne dla różnych gatunków zwierząt, np. psów, kotów, królików i świnek morskich. Podobne rozwiązanie będzie odpowiednie również dla agamy, należy jednak regularnie sprawdzać czy materiał, z którego jest wykonany kojec nie przedziera się. Ostre pazury agamy mogą powodować powstawanie dziur, więc konieczny jest stały nadzór, tak by zwierzę nie uciekło.
- fleksarium – możemy także wykorzystać gotowe zbiorniki wykonane z metalowej siatki, np. dla kameleonów, które zachowując odpowiednią wielkość będą pełnić funkcję zewnętrznej woliery.
Jak samodzielnie zbudować wolierę dla agamy?
Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu, chęci i lubimy majsterkować, możemy wykonać również wolierę samodzielnie. Na początek warto będzie wykonać projekt wybiegu. Wówczas będziemy wiedzieć ile i jakich materiałów potrzeba do budowy oraz dopasujemy wielkość woliery do przestrzeni, którą chcemy zagospodarować. By zbudować najprostszą wolierę, wystarczą profile drewniane, siatka stalowa z drobnymi oczkami oraz wkręty, które posłużą do połączenia konstrukcji.
Należy pamiętać, by siatka miała na tyle drobne oczka, by zwierzę nie mogło się wydostać i jednocześnie by inne zwierzęta nie mogły się dostać do środka.
Warto również zadbać o dno zbiornika, które może stanowić np. płyta OSB lub stara płyta meblowa. Decydując się na wykonanie dna zapobiegamy możliwości ucieczki. Dodatkowo solidna podstawa daje opcję przywiercenia nóżek, które uniemożliwią kontakt z ziemią, co wpłynie na trwałość zewnętrznego zbiornika, który nie będzie wilgotniał.
Wejście woliery najlepiej będzie wykonać od góry, wówczas z każdego miejsca będziemy mieć dostęp do jaszczurki.
Jak wyposażyć wolierę dla agamy?
Oprócz odpowiednio przygotowanej i zabezpieczonej woliery, musimy pamiętać również o wyposażeniu wybiegu.
Szczególnie na czas upałów bardzo istotne będzie zapewnienie w wolierze zacienionej strefy, w której agama będzie mogła się schronić przed promieniami słonecznymi. W tym celu możemy umieścić półkę rzucającą cień, lub kryjówkę, do której jaszczurka będzie mogła wejść. W ten sposób zapewnimy właściwy gradient temperatur, a agama będzie mogła wybrać jakie warunki jej odpowiadają.
Dla urozmaicenia terenu, możemy umieścić w wolierze duże konary lub korzenie, po których zwierzę będzie mogło się wspinać. Pamiętajmy jednak by konstrukcja była odpowiednio zabezpieczona.
W wolierze należy także umieścić miskę z wodą lub basenik dla gadów – niektóre agamy wykorzystają okazję na kąpiel, a przy okazji będą mogły się napić i ochłodzić. Letni pobyt w wolierze będzie także okazją do podawania gadowi roślin, które rosną w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko co zielone będzie odpowiednim pokarmem dla jaszczurki. Możemy jej podać np. mlecz, koniczynę, mniszek lekarski, babkę lancetowatą, roszponkę, rukolę, liście rzodkiewki, tymianek, bazylię. Przed podaniem pokarmu, należy pamiętać, by zieleninę dokładnie umyć.
Opieka i bezpieczeństwo podczas wypuszczania agamy brodatej
Agama, którą wpuszczamy do woliery powinna mieć zapewnioną stałą opiekę. Zwierzę musi być pod obserwacją, tak byśmy w razie trudnych sytuacji mogli odpowiednio szybko zareagować. Na zewnętrz może czyhać wiele niebezpieczeństw, takich jak:
- dzikie zwierzęta – należy zapobiegać kontaktom z innymi zwierzętami, które mogą zaatakować agamę, np. koty, psy, lisy, szczury. W wyniku spłoszenia agama w źle zabezpieczonej wolierze może uciec, utknąć między oczkami woliery lub co gorsza, dzikie zwierzę może pochwycić jaszczurkę powodując obrażenia lub śmierć. Woliera powinna być zabezpieczona od góry, ponieważ dzikie ptaki, takie jak jastrzębie lub mewy mogą zaatakować jaszczurkę z lotu. Siatka, z której wykonamy wolierę powinna mieć drobne oczka, by trudno było się dostać dzikim zwierzętom, wartość także wykonać podwójną siatkę obudowując stelaż klatki.
- owady i drobne organizmy – same w sobie raczej nie będą groźne dla jaszczurki, jednak mogą przenosić pasożyty, więc dobrze umieścić klatkę z dala od siedlisk owadów, tak by nie dostały się do woliery. Agama widząc poruszające się organizmy będzie na pewno zainteresowana ich spożyciem, więc lepiej zapobiegać późniejszemu leczeniu.
- ucieczka – jaszczurki są doskonałymi kopaczami, więc warto umieścić wolierę na stabilnym gruncie, gdzie nie będzie mogła się podkopać i uciec. Właściwe zabezpieczenie podłoża uniemożliwi agamie brodatej nieplanowaną wycieczkę.
- przegrzanie – w przypadku upałów temperatura może być zbyt wysoka nawet dla agamy brodatej, dlatego też należy zapewnić zacienione miejsce oraz basen, w którym będzie mogła się ochłodzić w razie potrzeby.