Gady z brodą » Blog » Jakie terrarium dla agamy brodatej? Wymiary, ogrzewanie, oświetlenie

Jakie terrarium dla agamy brodatej? Wymiary, ogrzewanie, oświetlenie

W sieci istnieje wiele poradników dotyczących tego, jakie terrarium będzie dla naszej agamy najlepsze.

Jeśli trafimy na stronę poświęconą terrarystyce, to raczej możemy zaufać wiedzy hodowców (chociaż też nie zawsze, bo wciąż przewijają się poradniki, gdzie jako podłoże do terrarium dla agamy brodatej zaleca się np. drewienka bukowe, które są bardzo niewskazane). Gorzej jeśli będziemy bazować na różnego rodzaju ogólnych poradnikach, które do jednego worka wrzucają agamy, gekony i węże, podczas gdy każdy z tych gatunków wymaga indywidualnych warunków.

W tym wpisie dowiesz się, jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej oraz jakie warunki należy jej zapewnić, by czuła się dobrze w swoim domu.

Dorosła agama brodata w terrarium ogrzewa się na kamieniu

Terrarium szklane czy drewniane?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań właściciela.

Najpopularniejsze są terraria drewniane wykonane z płyty meblowej, ponieważ są jednocześnie funkcjonalne, estetyczne i można je dobrze wkomponować w umeblowanie domowe. Ich zaletą jest także dobra izolacja od warunków zewnętrznych – dzięki temu dłużej utrzymują ciepło w terrarium, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd. 🙂

Terraria drewniane są niekiedy podatne na zawilgocenia, które mogą być po dłuższym czasie widoczne pod postacią spęcznień płyty. Warto zadbać o ich zabezpieczenie przed wilgocią, np. malując terrarium folią w płynie lub zabezpieczając krawędzie na styku płyt meblowych silikonem szklarskim lub akwarystycznym. Same zawilgocenia nie są jakieś częste – warto to mieć po prostu na uwadze.

Równie popularne są terraria szklane, które też są polecane dla agamy brodatej. W tym przypadku także musimy liczyć się z kilkoma szczegółami i specyfiką tego typu zbiornika. W przeciwieństwie do terrariów z płyty meblowej, szkło w bardzo szybki sposób traci ciepło, ponieważ jest słabym izolatorem, więc jest to opcja mniej ekonomiczna, dla osób które nie liczą się z wysokością rachunków za prąd.

W przypadku terrarium szklanego i jego przezroczystości, agama jest widoczna z każdej strony, co nie daje jej poczucia bezpieczeństwa i sprawia że jest zestresowana. Należy zadbać o to, by przynajmniej z dwóch (a najlepiej trzech) stron ściany zakryć np. korkiem ekspandowanym lub ścianką zrobioną ze styropianu i Atlasu. Terraria szklane są odporne na wilgoć, ale musimy uważać na gwałtowne zmiany temperatur, które rzadko bo rzadko, ale mogą powodować pęknięcie zbiornika.

Istnieją również inne materiały do budowy terrarium dla agamy, takie jak np. płyta OSB lub płyta wiórowa, ale z uwagi na niskie walory estetyczne nie cieszą się tak dużą popularnością i skierowane są raczej do osób stawiających na tańsze rozwiązania.

Wymiary terrarium dla agamy brodatej

Absolutne minimum jeśli chodzi o terrarium dla agamy to wymiary 120x60x60.

Możemy trzymać się jednej zasady, że im większe terrarium tym lepiej dla zwierzęcia. Małej agamy brodatej w przeciwieństwie do innych gatunków, takich jak np. gekon lamparci nie przytłoczy terrarium dużych rozmiarów (większa przestrzeń wpłynie wręcz na wzrost atrakcyjności terrarium dla jaszczurki). Nie musimy zatem kupować terrarium o mniejszych wymiarach dla młodego osobnika, które z biegiem czasu będziemy zamieniać na coraz większe tylko warto kupić od razu większy docelowy zbiornik. Czasami aklimatyzacja agamy brodatej może przebiegać opornie, dlatego warto jej wskazywać, gdzie ma miskę z wodą oraz jedzenie.

Wysokość terrarium ma mniejsze znaczenie, bardziej musimy zadbać o jego szerokość, tak by zwierzę miało przestrzeń do aktywnego spędzania czasu. Terrarium powinno mieć również wentylację, tak by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Oświetlenie w terrarium dla agamy brodatej

Agama brodata do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniego oświetlenia i nie wystarczy tu zwykła żarówka. Jako zwierzę pustynne wymaga oświetlenia emitującego odpowiednią dawkę promieniowania UV, które reguluje poziom witaminy D3 odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia. Brak takiego oświetlenia będzie powodować nieprawidłowy rozwój agamy oraz w następstwie krzywicę i martwicę.

By uniknąć takich powikłań należy zastosować żarówkę emitującą promienie UVB (10% lub 12%) lub świetlówkę rurową (również 10% lub 12%). Musimy mieć na uwadze, że takie oświetlenie ulega zużyciu i po dłuższym okresie nie emitują one początkowej dawki promieniowania UV. W przypadku żarówki kompaktowej należy ją wymieniać co 6 miesięcy, a w przypadku świetlówki rurowej wymiana powinna następować co 12 miesięcy. Montując oświetlenie w terrarium należy pamiętać również o tym, by nie znajdowało się ono wyżej niż 30-40 cm od płaszczyzny, na której agama będzie odpoczywać. W przeciwnym wypadku dawka UV docierająca do zwierzęcia będzie znacząco maleć.

Oświetlenie powinno być włączone każdego dnia przynajmniej przez 10-12 godzin, na noc należy je wyłączać. Warto skorzystać z wyłącznika czasowego, za pomocą którego możemy ustawić, w jakich godzinach lampy mają działać i w pełni zautomatyzować proces ogrzewania i oświetlania.

W tym samym miejscu terrarium obok oświetlenia UV możemy również umieścić ogrzewanie, o którym więcej w kolejnym punkcie.

Ogrzewanie w terrarium dla agamy brodatej

Ogrzewanie w terrarium musi być dopasowane do jego wielkości oraz do temperatury otoczenia. Na wyspie ciepła tuż pod lampami powinna ona wynosić co najmniej 40 stopni, a w pozostałej części terrarium nie powinna spadać poniżej 20 stopni. Agama brodata musi mieć swobodę i samodzielnie wybrać temperaturę, która w danym momencie będzie dla niej najbardziej odpowiednia.

Do ogrzewania można zastosować lampę grzewczą zamontowaną tuż obok lampy UV.

UWAGA – absolutnie nie stosujemy mat, kamieni oraz kabli grzewczych! Agama brodata nie odczuwa temperatury od spodniej strony ciała i w przypadku przegrzania nie zareaguje prawidłowo, co może doprowadzić do poparzeń, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Wystrój i wyposażenie terrarium dla agamy

Planując terrarium dla agamy brodatej warto uatrakcyjnić jego wygląd tworząc różnego rodzaju ścianki ozdobne, po których zwierzę może się wspinać oraz półki do wylegiwania. Zwiększa to powierzchnię życiową jaszczurki i zapewnia jej dodatkową rozrywkę oraz zachęca do ruchu, co przeciwdziała jej utuczeniu i rozleniwieniu.

Oprócz tego wystarczą dwie miski – jedna na wodę i druga na owady karmowe. Można oczywiście też dorzucić inne akcesoria dla agamy brodatej, takie jak basen, w którym zwierzęta chętnie będą się kąpać, ale w przypadku terrarium drewnianego należy pamiętać, że jest to dodatkowy czynnik narażający zbiornik na zawilgocenie.

Raczej unikajmy dodatkowych ozdób, takich jak np. sztuczne rośliny, ponieważ agama jako ciekawskie zwierzę może chcieć je zjeść, co z kolei może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak np. zaczopowanie.

Podłoże w terrarium dla agamy brodatej

Przy doborze odpowiedniego podłoża przede wszystkim należy mieć na uwadze jego wpływ na zdrowie jaszczurki. Agama brodata może przypadkowo bądź umyślnie je zjadać, dlatego musi być ono bezpieczne i podlegające trawieniu. Do najbezpieczniejszych rozwiązań należą następujące rodzaje podłoża:

  • ręczniki papierowe,
  • ściółka Chipsi Ultra – dostępna w wielu sklepach zoologicznych oraz na Allegro,
  • glina wędkarska rozrobiona z piaskiem i wodą – po nałożeniu mieszanki na dno terrarium całość zasycha tworząc twardą i bezpieczną powierzchnię,
  • mata łazienkowa.

Poniżej podłoża, które moim zdaniem nie nadają się do terrarium. Większość z nich w przypadku połknięcia przez agamę brodatą może doprowadzić do zaczopowania, a w niektórych przypadkach poranienia przewodu pokarmowego zwierzęcia:

  • drewienka bukowe,
  • piasek – czasami sprawia on jaszczurce trudności w poruszaniu się; piasek łatwo wchodzi w szczeliny terrarium, m.in. w prowadnice, co przy odsuwaniu szyby powoduje nieprzyjemny odgłos szurania.
  • drobne kamienie albo żwir,
  • włókno i zrębki kokosowe – ten rodzaj podłoża może pylić i podrażniać śluzówki i oczy agamy brodatej.
5/5 - (19 votes)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *