Gady z brodą » Blog » Akcesoria dla agamy brodatej

Akcesoria dla agamy brodatej

Jeśli mamy już gotowe terrarium dla agamy brodatej, nie możemy zapominać, że równie ważne jest wyposażenie zbiornika w akcesoria, które ułatwią nam opiekowanie się jaszczurką.

Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych gadżetów, które można dokupić, by stale monitorować mikroklimat panujący w terrarium i przynajmniej w jakimś stopniu zautomatyzować niektóre z działań.

Uwaga – ten tekst nie dotyczy podstawowego wyposażenia dla agamy brodatej, a dodatkowych gadżetów, które mogą być pomocne w jej utrzymywaniu. Poradnik dotyczący wystroju i dekoracji terrarium, podłoża, lamp i innych istotnych kwestii znajdziesz tutaj:

Terrarium dla agamy brodatej – wymiary, ogrzewanie, oświetlenie

Agama brodata witblits leży na korzeniu

Higrometr (wilgotnościomierz)

Higrometr, zwany także wilgotnościomierzem to urządzenie, które pozwoli nam sprawdzać, czy w terrarium panuje odpowiedni mikroklimat, a dokładnie na jakim poziomie jest wilgotność powietrza.

Istnieje kilka rodzajów higrometrów, ale zasadniczo możemy je podzielić na 2 rodzaje ze względu technologię wykonania:

  • analogowe (zegarowe; tradycyjne) – pomiar jest określany za pomocą wskazówki na okrągłej tarczy, która posiada podziałkę procentową. Higrometr zegarowy nie wymaga zasilania elektrycznego ani baterii, wystarczy go zamontować na jednej ze ścian terrarium. Jego cena jest niższa względem higrometru cyfrowego.
  • elektroniczne (cyfrowe) – nowoczesna wersja higrometru, która opiera się na cyfrowym pomiarze. Wymaga on zasilania zewnętrznego, najczęściej pochodzącego z baterii. Jeśli decydujemy się na wilgotnościomierz elektroniczny, warto postawić na urządzenie z sondą, która pozwoli nam sprawdzić parametry w różnych obszarach terrarium.

Współczesne higrometry są najczęściej urządzeniami wielofunkcyjnymi, wskazującymi zarówno stopień nawilgotnienia jak również temperaturę powietrza. Na rynku istnieje wiele możliwych opcji, więc warto przejrzeć różne oferty i wybrać model, który najbardziej nam odpowiada.

Termometr

Istnieje kilka rodzajów termometrów, jednak najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej dokładne są termometry elektroniczne. Niektóre z nich pozwalają mierzyć temperaturę w kilku obszarach terrarium naraz. Warto postawić na takie urządzenie, ponieważ efektywny pomiar temperatury w terrarium powinien być wykonywany w dwóch obszarach – najcieplejszym, czyli najczęściej pod lampami oraz w najzimniejszym, czyli najbardziej odległym od lamp.

Istnieją też samoprzylepne termometry analogowe, których raczej nie polecam, bo dokładność pomiarów jest słaba.

Automatyczny wyłącznik światła

Jeśli zapominamy zapalać i gasić lampy w terrarium lub robimy to o nieregularnych porach, warto zaopatrzyć się w automatyczny włącznik prądu. Urządzenie to posiada mechanizm umożliwiający określanie przedziału czasowego, kiedy do urządzenia końcowego ma być dostarczany prąd. Możemy zaprogramować urządzenie tak, by lampy codziennie automatycznie włączały i wyłączały się o określonej przez nas porze. Mamy wówczas pewność, że agama brodata ma dostarczane ciepło i promienie UV przez odpowiednią ilość czasu.

Jest to również dobra opcja dla osób, które często przebywają poza domem – odpowiednio ustawiony programator wyręczy nas podczas wakacji lub kilkudniowych wyjazdów.

Termoregulator (termostat)

Urządzenie ma za zadanie sterować temperaturą w terrarium. Umożliwia ustawienie maksymalnej temperatury do jakiej chcemy nagrzać terrarium. Po jej osiągnięciu i przekroczeniu, będzie wyłączać element grzejny do czasu, kiedy temperatura spadnie – wówczas termostat ponownie włączy ogrzewanie. Termoregulator ma dwie zasadnicze korzyści – oszczędza zużycie energii elektrycznej oraz zapewnia właściwą temperaturę w terrarium.

Karmnik na owady

Jest to bardziej ciekawostka, ponieważ uważam, że wciąż najwięcej frajdy daje samodzielne karmienie jaszczurki. Karmnik na żywe owady to specjalny zbiorniczek, do którego wrzucamy karmówkę, np. świerszcze lub karaczany. Zbiorniczek ten posiada specjalny zamykany otwór, który ma umożliwiać owadowi ucieczkę na zewnątrz. W założeniu ta ucieczka ma wzmagać w agamie zmysł polowania stopniowo ucząc ją czekania przy zbiorniku i czatowania na wychodzące owady. W praktyce, jeśli mamy duże terrarium, a agama nie jest zainteresowana pokarmem, może to powodować uciekanie owadów i chowanie się w zakamarkach albo nawet ucieczkę poza terrarium.

Jest to opcja dla osób często przebywających poza domem. Jeśli nie mamy osoby, która będzie dbała o agamę na nasze zastępstwo można wykorzystać i przetestować karmnik na owady.

Basen do kąpieli

Jest to doskonały sposób na urozmaicenie wnętrza terrarium i zapewnienie agamie dodatkowej rozrywki. Sklepy terrarystyczne oferują specjalne baseny dla agam brodatych, z których jaszczurki chętnie korzystają w trakcie wylinki. Musimy jedynie pamiętać, że zbyt dynamiczne ruchy jaszczurki w basenie mogą powodować wylewanie wody poza jego obszar. Jeśli mamy terrarium drewniane, taka rozlana woda może powodować spęcznienia płyty.

Pęseta do karmienia

W sprzedaży są dostępne duże pęsety, służące do karmienia jaszczurek. Jeśli nie lubimy brać owadów w ręce, a chcemy bezpośrednio karmić agamę, warto się w nią zaopatrzyć – wówczas karmówka nie będzie mieć kontaktu ze skórą. Na rynku dostępne są pęsety metalowe i drewniane różnej długości – najczęściej mają od 20 do 30 cm.

Miski

Agama brodata powinna mieć w terrarium 2 miski – jedną na wodę, drugą na jedzenie. Producenci akcesoriów terrarystycznych oferują ozdobne miski przeznaczone dla jaszczurek, jednak możemy postawić także na zwykłe miseczki dostępne w marketach. Warto pamiętać, by kupować miski odpowiednio wysokie z zaokrąglonymi brzegami, tak by pozostała karmówka nie miała jak uciec. Miski dadzą nam pewność, że razem z pożywieniem agama nie będzie spożywała przy okazji podłoża.

5/5 - (18 votes)