Agama brodata - hodowla i sprzedaż

Agama brodata jest gatunkiem, który tutaj króluje! W tym miejscu znajdziesz aktualną ofertę Gadów z brodą i dowiesz się więcej na temat naszej hodowli agamy brodatej. Oferujemy bezpieczny transport na terenie całej Polski. Wszystkie gady to własne nadwyżki hodowlane. Zapraszamy do kontaktu!

Agama brodata na sprzedaż - dostępne agamy brodate

Cena oraz odmiana agamy brodatej znajduje się pod każdym ze zdjęć. Cena dotyczy jednej agamy.

Jeśli interesuje Cię kupno jaszczurki, skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz pod adres kontakt@gadyzbroda.pl.

Możesz też napisać do nas na Facebooku – https://www.facebook.com/Gadyzbroda

Mała agama brodata - cena i dostępność jaszczurek

Małe agamy brodate, które sprzedajemy pochodzą z własnych nadwyżek hodowlanych. Ich cena zależy od odmiany kolorystycznej.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena agamy brodatej kształtuje się zwykle w granicach 400-1500 zł. Ostateczny koszt jaszczurki zależy od jej koloru i płci – rzadsze odmiany zwykle są droższe i mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Agama brodata dostępna u hodowcy ma lepszą cenę niż w sklepie zoologicznym.

Oferuję wysyłkę za pośrednictwem PKP (przesyłka konduktorska) przewóz BlaBlaCarem lub inną opcją, która będzie bezpieczna dla jaszczurki. Możesz też odebrać ją osobiście w Bydgoszczy.

Jeśli dopiero przygotowujesz się do kupna agamy brodatej, zapraszam do przeczytania obszernego poradnika mojego autorstwa: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata/

Agama brodata witblits siedzi na korzeniu w terrarium - cena

Agama brodata - transport i połączenia z Bydgoszczą

Do najpopularniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych metod dostarczenia agamy należy transport pociągiem, np. Intercity lub TLK. Zwykle największe miasta w Polsce posiadają bezpośrednie połączenia z Bydgoszczą i są to między innymi trasy takie jak:

    • Bydgoszcz – Warszawa – transport agamy brodatej trwa ok. 4 godzin,
    • Bydgoszcz – Kraków – jaszczurka dotrze do Ciebie w 6 godzin,
    • Bydgoszcz – Katowice – przewóz agamy potrwa 6 godzin,
    • Bydgoszcz – Poznań – bardzo szybka trasa, agama dojedzie po 1,5 godziny,
    • Bydgoszcz – Gdynia – przejazd potrwa ok. 2 godziny,
    • Bydgoszcz – Gdańsk – agama będzie dostarczona w 1,5 godziny,
    • Bydgoszcz – Łódź – transport agamy brodatej potrwa około 3,5 godziny,
    • Bydgoszcz – Szczecin – podróż zajmie około 5,5 godziny,
    • Bydgoszcz – Lublin – przejazd na tej trasie zajmuje ok. 6 godzin,
    • Bydgoszcz – Wrocław – zwierzę dojedzie w ok. 3,5 godziny,
    • Bydgoszcz – Toruń – jaszczurka dojedzie w mniej niż godzinę. W przypadku takiej odległości polecam też odbiór osobisty,
    • Bydgoszcz – Bielsko-Biała – przewóz agamy brodatej trwa około 7 godzin,
    • Bydgoszcz – Częstochowa – transport zajmie 5 godzin,
    • Bydgoszcz – Opole – zwierzę dotrze w 5-7 godzin.
    • Bydgoszcz – Rzeszów – agama brodata dojedzie w ok. 8 godzin.

Jeśli nie znalazłeś swojej miejscowości powyżej, a interesuje Cię agama brodata z mojej hodowli, skontaktuj się – sprawdzę jakie mamy możliwości i na pewno znajdziemy jakieś dobre rozwiązanie. które będzie bezpieczne dla jaszczurki.

Hodowla agamy brodatej - dlaczego warto wybrać hodowcę?

Oto kilka powodów, które przemawiających za tym, że nasza hodowla agamy brodatej jest najlepszym miejscem do zakupu:

  • Zdrowie i dobrostan zwierząt: wszystkie nasze agamy są hodowane w optymalnych warunkach. Są zdrowe, mają zbilansowaną dietę i są regularnie badane pod kątem pasożytów.
  • Znajomość pochodzenia: Dzielimy się z naszymi klientami kompletnymi informacjami o pochodzeniu każdej agamy, włączając w to dane o jej rodzicach.
  • Wczesna socjalizacja: Nasze agamy od najmłodszych dni są przyzwyczajane do kontaktu z ludźmi, co ułatwia ich późniejszą adaptację do nowych domów i obniża poziom potencjalnego stresu związanego ze zmianą otoczenia.
  • Wsparcie po zakupie: Zależy nam na tym, by nasi klienci czuli się pewnie w opiece nad swoimi nowymi pupilami. Oferujemy więc długoterminowe wsparcie i doradztwo, pomagając w kwestiach opieki, karmienia czy zachowania agam także po zakupie.
  • Unikalność: Jesteśmy dumni z możliwości oferowania agam o różnorodnych cechach, co daje naszym klientom wyjątkową szansę na znalezienie jaszczurki, która najlepiej odpowiada ich oczekiwaniom.

Jesteśmy przekonani, że odpowiedzialne podejście do hodowli, połączone z pasją do tych wyjątkowych zwierząt, sprawia, że zakup agamy brodatej od hodowcy, takiego jak my, jest wartościowym doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin, aby na własne oczy przekonać się, jak dbamy o nasze agamy i jak wiele radości mogą one przynieść do Państwa domów.

Giełda terrarystyczna i targi terrarystyczne - czy bywamy na takich wydarzeniach?

Giełdy terrarystyczne odbywają się cyklicznie na terenie całej Polski w większości dużych miejscowości, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław lub Łódź. Niestety nie bywamy ani na targach ani na giełdach, ponieważ każda podróż i transport są dla agam brodatych czynnikiem stresującym. Agamy brodate wymagają wcześniejszego przygotowania dużego terrarium, które nie zawsze jest łatwo dostać od ręki na targach i giełdach terrarystycznych. Nie chcemy, by nasze jaszczurki były nieprzemyślanym zakupem pod wpływem chwili i emocji, dlatego wolimy przyszłemu opiekunowi dać czas na skompletowanie terrarium, wystroju i lamp oraz przygotowanie merytoryczne, ponieważ daje to nam pewność, że agama brodata będzie mieć właściwy chów i warunki.

Zdajemy sobie sprawę, że dla innych zwierząt warunki na giełdach i targach nie są tak obciążające, ale agamy brodate potrzebują przez większość czasu ogrzewania i UVB, a na targach trudno byłoby zapewnić takie warunki bez pójścia na kompromisy.

O hodowli agamy brodatej - Gady z brodą

Spośród wszystkich zwierząt, które hoduję, największą słabość mam do agam. Śmiało mogę powiedzieć, że to jeden z moich ulubionych gatunków jaszczurek. Mimo że wszystkie inne gady równie mocno mnie fascynują, to jednak zawsze najwięcej serca (i pieniędzy) wkładam właśnie w agamy. Wyrazem mojej sympatii do nich może być chociażby fakt, że o ile inne jaszczurki swoje imiona zawdzięczają raczej odmianom, kolorom, liczbom porządkowym, to każda agama zawsze musi mieć imię, jakby był to członek rodziny.

Hodowla agam brodatych (Pogona vitticeps) to 8 dorosłych samic, rozmieszczonych w kilku terrariach. Wśród nich posiadam różne odmiany, m.in. hypo, trans, orange, leatherback, red, classic, yellow, citrus.

Aby sprawdzić, jakie aktualnie mam małe agamy brodate na sprzedaż, możesz również odwiedzić mojego OLX-a. Nie prowadzę sprzedaży agam brodatych na Allegro, ponieważ tam transakcja zwykle ogranicza się do sprzedaży bez wcześniejszego kontaktu z przyszłym właścicielem. Mimo wszystko lepiej wszelkie kwestie ustalić jeszcze przed zakupem i mieć pewność, że kupujący jest przygotowany na posiadanie gada i ewentualnie dać wskazówki.

Agamy, które sprzedaję są regularnie badane na obecność pasożytów w kale, zanim trafią do nowego domu muszą osiągnąć przynajmniej 15 cm, a ich stan zdrowia musi być bardzo dobry.

Najważniejsze informacje o agamie brodatej

  • Długość życia: od 7 do 10 lat
  • Długość ciała: do 55 cm
  • Okres aktywności: dzień
  • Waga: 350-500 g
  • Rodzaj terrarium: pustynne
  • Wymiary terrarium: min. 120x6x60 cm
  • Ogrzewanie: 38-40 stopni pod lampą
  • Oświetlenie: lampa UVB
  • Dieta: owady karmowe i rośliny
  • Suplementacja: wapń, witaminy dla gadów

Odmiany barwne (kolory) agam brodatych

W naszej hodowli znajdziesz agamy brodate w następujących odmianach barwnych:

  • agama yellow (odmiana żółta) – są to jaszczurki o żółtym kolorze,
  • agama orange (odmiana pomarańczowa) – agama brodata orange ma ubarwienie pomarańczowe, które pochodzi z połączenia agamy o odmianie red i yellow,
  • agama red (odmiana czerwona) – jaszczurka o czerwonej barwie,
  • agama citrus (odmiana cytrynowa) – odmiana wyodrębniona z odmiany yellow, posiada charakterystyczny cytrynowy kolor.
  • agama zero – jaszczurki o tej odmianie posiadają białą lub szarą barwę,
  • agama witblits – jaszczurki są pozbawione wzoru przez co ich kolor jest jednolity.

Wszystkie powyższe selektywne odmiany agam brodatych mogą występować z następującymi cechami:

  • hypomelanistyczna (hypo) – agama brodata ze zredukowaną ilością czarnego barwnika.
  • leatherback – agama o odmianie leatherback cechuje się skórą ze zredukowaną ilością kolców,
  • translucent (trans) – agama posiadająca jednolite czarne oczy i przejrzystą skórę.

Agama brodata - sklep zoologiczny czy hodowla?

Oferujemy korzystniejsze ceny agam brodatych niż w sklepach zoologicznych i na Allegro – masz też pewność, że zwierzęta są zadbane, odpowiednio suplementowane, karmione i naświetlane. Posiadamy też szerszy wybór jaszczurek – w sklepie zoologicznym najczęściej znajdują się pojedyncze sztuki i najbardziej klasyczne odmiany. Dodatkowo mamy niższe ceny niż sklep zoologiczny.

Mamy ponad 6-letnie doświadczenie w hodowli agam brodatych, więc służymy pomocą i doradztwem na każdym etapie, w tym jeszcze przed zakupem jaszczurki. Chcemy tez, by zwierzę miało dobre warunki u nowego właściciela, dlatego po sprzedaży także udzielamy niezbędnych wskazówek. Agamy brodate to nasza pasja, więc wszystko co z nimi związane daje nam ogromną przyjemność. Jeśli jeszcze zastanawiasz się gdzie kupić agamę brodatą, wybierz Gady z brodą!

Jak przygotować się do kupna agamy brodatej?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem agamy, to swoje przygotowania powinieneś zacząć od zapewnienia jej odpowiednich warunków i terrarium, a dopiero potem zdecydować się na kupno jaszczurki. W przeciwnym wypadku, nieodpowiednie warunki będą wpływać niekorzystnie na jej zdrowie i rozwój. Do najważniejszych kwestii, które należy uwzględnić należą:

  • terrarium – powinno ono mieć wymiary wynoszące co najmniej 120x60x60 cm. Jeśli masz większe – super! Jeśli mniejsze – musisz się liczyć z tym, że wraz ze wzrostem jaszczurki i tak będziesz musiał wymienić po kilku miesiącach zbiornik na większy. W przeciwnym wypadku za małe terrarium zahamuje wzrost agamy i wpłynie negatywnie na jej zdrowie. Najpopularniejsze są terraria drewniane z płyty meblowej – lepiej izolują warunki panujące wewnątrz od tych, które są poza terrarium. Zbiornik wolniej traci ciepło, a temperatura w środku jest bardziej zrównoważona. Oczywiście terrarium szklane również będzie odpowiednie, musisz tylko pamiętać o zabudowaniu przynajmniej 2 ścianek, tak by agama brodata nie czuła się obserwowana z każdej strony. Terrarium powinno również posiadać wentylację grawitacyjną, tak by następowała wymiana powietrza.
  • wystrój ścianek w terrarium – by zwiększyć przestrzeń życiową jaszczurki, warto wykonać ściankę strukturalną z półeczkami. Agama brodata chętnie będzie się po nich wspinać, jedną z półeczek możemy także zaaranżować na wyspę ciepła.
  • lampa UVB – wspólnie z lampą grzewczą będzie stanowić wyspę ciepła. Lampa UVB emituje promienie UV, które wspomagają wytwarzanie witaminy D w organizmie agamy. Witamina D umożliwia z kolei wchłanianie wapnia. Jest wiele możliwości doboru oświetlenia UVB, np. lampa kompaktowa UVB, świetlówka UVB lub metahalogen. Ja polecam świetlówkę rurową UVB T5 o mocy 12-14%.
  • lampa grzewcza – montujemy ją obok lampy UVB. Pozwoli ona utrzymać w terrarium dla agamy brodatej odpowiednią temperaturę. Tuż pod lampą, w miejscu, gdzie jaszczurka będzie się wygrzewać powinna ona wynosić 38-40 stopni, natomiast w najzimniejszym miejscu terrarium temperatura powinna mieć 25 stopni. Lampa powinna być zamontowana co najmniej 30 cm od dolnej powierzchni, na którą pada światło, tak by agama nie mogła jej sięgnąć i niechcący się poparzyć. Na noc lampy powinny gasnąć, powodując spadek do temperatury pokojowej wynoszącej 18-20 stopni.
  • podłoże do terrarium – u małych agam najlepiej stosować papierowe ręczniki, które łatwo sprzątać i są niegroźne dla jaszczurki. U dorosłej agamy jako podłoże możemy użyć np. gliny wędkarskiej wymieszanej z piaskiem na mokro lub np. granulat celulozowy. Należy unikać drewienek bukowych, granulatu kukurydzianego, drobnych kamyków.
  • karma dla agamy – agama brodata spożywa owady, takie jak np. karaczany, świerszcze, szarańczę oraz rośliny (np. rukola, roszponka, większość kiełków, bazylia). Młoda agama brodata powinna przede wszystkim spożywać owady, w diecie dorosłej jaszczurki powinny dominować przede wszystkim rośliny. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nie każdemu będzie odpowiadać kontakt z owadami, które są koniecznym składnikiem diety. Wszelkie substytuty, takie jak np. suszone owady lub mrożona martwa karmówka na dłuższą metę nie może stanowić podstawowego składnika pokarmowego.
  • suplementacja – razem z owadami podajemy wapno (bez witaminy D3) 5 razy w tygodniu. Przez pozostałe 2 dni w tygodniu agama brodata powinna otrzymywać mieszankę witaminową dla gadów, która jest wzbogacona o witaminę D3.
  • akcesoria – 2 miseczki – jedna na owady i druga na wodę. Opcjonalnie można też umieścić basen z wodą. Oprócz tego, jeśli chcemy mieć pewność, że w terrarium dla agamy brodatej panują odpowiednie warunki, można skorzystać z termometru i higrometru.

Jaki jest koszt utrzymania agamy brodatej?

Przed zakupem agamy brodatej warto zdać sobie sprawę, że sam gad będzie najczęściej najmniejszym kosztem związanym z jego hodowlą. Poza podstawowymi elementami, takimi jak odpowiednie terrarium (które najczęściej będzie jednorazowym kosztem), będziemy ponosić cykliczne koszty związane z utrzymaniem agamy brodatej. Nie dla każdego są to małe koszty, więc poniżej pokrótce opiszę najważniejsze elementy składające się na utrzymanie agamy brodatej. Koszty podzieliłem na dwie grupy:

Koszty jednorazowe

Są to koszty, które najczęściej będą wiązać się z jednorazowym zakupem:

  • terrarium dla agamy brodatej – koszt terrarium dla agamy brodatej jest zależny od naszych oczekiwań. Jeśli będziemy wykonywać je samodzielnie, to jedynym kosztem będzie nasz czas oraz materiały, które wykorzystamy do jego budowy. Koszt płyt meblowych w sieciach budowlanych to ok. 200-300 zł, dodatkowo będziemy potrzebować prowadnic i szyb – ich łączny koszt to ok. 100 zł. Inną opcją jest przeszukanie OLX-a – niekiedy właściciele pozbywają się terrariów i możemy trafić na oferty, gdzie już za kilkadziesiąt złotych dostaniemy odpowiednie terrarium. Jeśli decydujemy się na kupno gotowego terrarium bez wyposażenia i ścianki, jego cena będzie wahać się od 300 do 600 zł (zależy czy wybierzemy terrarium drewniane czy szklane). Jeśli zależy nam na zbiorniku wykonanym przez producenta terrariów (takie terraria najczęściej zawierają już wszystkie elementy niezbędne do hodowli agamy, takie jak ścianka, lampy, wystrój), to cena takich terrariów może zaczynać się od 1000 zł i sięgać do ponad 3000 zł (jeśli zbiornik będzie wykonany na specjalne zamówienie). Najczęściej w parze z taką ceną idzie też jakość i przepiękne, artystycznie wykonane terrarium. To w jakich warunkach żyje agama brodata wpływa bezpośrednio na jej rozwój, więc nie warto oszczędzać.
  • akcesoria i wyposażenie terrarium – jako wyposażenie terrarium rozumiemy wszystkie te elementy, które nie będą wymagać wymiany. Są to m.in. takie akcesoria jak higrometr i termometr (urządzenia są najczęściej łączone, a ich cena to 20-50 zł), automatyczny wyłącznik czasowy (20-50 zł), basen do terrarium (50-100 zł), miski na pokarm i wodę (kilkanaście złotych), pęseta (kilkanaście złotych). W tym przypadku również wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jako basen na wodę może nadać się również zwykła miska, której agama nie będzie w stanie uszkodzić, a jeśli nie będziemy karmić jaszczurki pęsetą, to jest to zbędny koszt.
  • oprawki do żarówek (grzewczej i UVB) – koszt od kilku złotych do kilkudziesięciu za jedną, w zależności od producenta, możliwości, które daje oprawka i sklepu, w którym zaopatrzymy się w oprawki.
Podsumowanie: koszt terrarium dla agamy brodatej i akcesoriów kształtuje się w granicach 600-5000 zł.

Koszty cykliczne

Będziemy je ponosić tak długo, jak agama będzie żyć. Niektóre z nich będą comiesięczne, inne copółroczne, a inne coroczne:

  • żarówka UVB – wszystko zależy od rozwiązania, które wybierzemy, a tych jest kilka. Cena żarówki kompaktowej to 50-100 zł – taką żarówkę należy wymieniać co 6 miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na świetlówkę UVB, to w zależności od sklepu i producenta zapłacimy za nią od 80 do 150 zł – w tym przypadku wymiana powinna następować co 12 miesięcy. Ostatnim rozwiązaniem jest metahalogen – w takim przypadku początkowy koszt jest nieco wyższy. Metahalogen razem z zestawem montażowym będzie kosztować ok. 600 zł (jest to jednorazowy wydatek) – żarówkę wymieniamy co 12 miesięcy, a jej cena to 150 zł.
  • żarówka grzewcza – cena żarówki grzewczej wynosi od 20 do 60 zł. Warto wyposażyć się w kilka żarówek o różnej mocy, ponieważ w zależności od pory roku będziemy musieli je wymieniać, by temperatura bezpośrednio pod lampą wynosiła 38-40 stopni. W ciągu lata będziemy korzystać z żarówki o słabszej mocy, ponieważ temperatura otoczenia będzie wyższa, natomiast zimowe spadki sprawią, że konieczne będzie zastosowanie żarówki o silniejszej mocy. Długość życia żarówki zależy od producenta i czynników indywidualnych – wymieniamy ją dopiero wtedy, kiedy się przepali. W niektórych przypadkach może to być miesiąc, w innych kilka miesięcy.
  • żywe owady karmowe – pokarm zwierzęcy będzie największym cyklicznym kosztem, który będziemy ponosić, szczególnie przez pierwszy rok życia, kiedy agama brodata rośnie w najszybszym tempie i zapotrzebowanie na białko jest ogromne. W zależności od rodzaju karmówki będzie to różny koszt. Za 100 sztuk karaczanów zapłacimy od 10 do 60 zł, świerszcze to 10-15 zł za 100 sztuk, a koszt szarańczy to 60-100 zł za 100 sztuk. Rosnąca agama brodata będzie spożywać od 10 do 20 owadów dziennie (a młoda agama brodata, która waży mniej niż 300 gramów jeszcze więcej – karmimy ją tak długo aż będzie najedzona, więc może to być nawet kilkadziesiąt sztuk dziennie), więc miesięczny koszt owadów wyniesie od 50 do 150 zł. U dorosłej agamy takie koszty nieco wyhamują, ponieważ przeważającym pokarmem będą rośliny. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy zdecydować się na samodzielne rozmnażanie karmówki na własny użytek. Wystarczy plastikowy pojemnik z odpowiednią wentylacją, ogrzewanie i dokarmianie owadów.
  • pokarm roślinny – wszystko zależy od rodzaju roślin, które będziemy podawać agamie. Jeśli w okresie wiosenno-letnim będziemy podawać mlecz, babkę lancetowatą i mniszek lekarski, które rosną na dziko każdej łące, to koszty pokarmu roślinnego będą znikome. Niektórzy uprawiają w domowym ogródku lub w doniczkach na parapecie rośliny, które może spożywać agama brodata, takie jak np. bazylia, rukola, roszponka. trzykrotka. W przypadku takiej samodzielnej uprawy koszty spadają. Opakowanie roszponki i rukoli (100 gramów), które możemy kupić w każdym markecie, będzie kosztować od 4 do 6 zł. Jedno takie opakowanie spokojnie wystarczy na kilka dni. Kilogram kapusty pekińskiej kosztuje od 3 do 6 zł. Taka jedna główka również może wystarczyć na kilka dni, a pozostałości po niej możemy zużywać np. do karmienia owadów karmowych. Dorosła agama brodata będzie spożywać przewagę pokarmu roślinnego.
  • wapń i witaminy dla gadów – wapń (bez witaminy D3) w zależności od producenta i miejsca, gdzie kupimy suplement będzie kosztować od 20 do 40 zł, natomiast cena witamin (z witaminą D3) to 30-60 zł. Przy jednej agamie, jedno opakowanie wystarcza spokojnie na 6-12 miesięcy użytkowania w zależności od dozowania.
  • podłoże – wszystko zależy od rodzaju podłoża, które zastosujemy. 10-litrowe opakowanie Chipsi Ultra kosztuje ok. 30 zł, Habistat dla agam brodatych to 70 zł za 10 kg, a 1 kg gliny terrarystycznej kosztuje ok 5-8 zł. To jak często będziemy wymieniać zależy od tego jak często będziemy sprzątać w terrarium. Jeśli będziemy sprzątać odchody na bieżąco i nie dopuszczać do zabrudzeń, to możemy wymieniać je co parę miesięcy. Jeśli smok mocno nabrudzi, należy wymieniać je częściej. Jeśli leczymy jaszczurkę na pasożyty, również należy wymienić całe podłoże, a terrarium zdezynfekować.
  • prąd – cena jednej kilowatogodziny to od 0,65 zł do 0,8 zł w zależności od miejsca, w którym mieszkamy i dostawcy energii elektrycznej. Przy założeniu, że lampy w terrarium będą musiały pracować średnio 12 godzin dziennie, a ich łączna moc wyniesie 100 W, miesięczny koszt zużycia energii będzie wynosić od 20 do 30 zł.
  • opieka weterynaryjna i badania – cyklicznie będziemy badać kał agamy brodatej na obecność pasożytów. Koszt takiego badania to od 30 do 50 zł. Takie badanie należy wykonywać przynajmniej raz na 6 miesięcy lub w sytuacji, kiedy widzimy niepokojące objawy. Dodatkowe koszty związane z odrobaczaniem to ok. 30 zł, ale wszystko zależy od cennika danej lecznicy.
Podsumowanie: średnie miesięczne koszty w ujęciu rocznym uwzględniając wszystkie cykliczne wydatki będą wynosić od 100 do 300 zł. W takiej kalkulacji zostały uwzględnione zarówno przewidywalne wydatki, takie jak pokarm i prąd jak również nieprzewidywalne elementy, takie jak np. leczenie agamy brodatej i przedwczesne przepalenie żarówek. Trudno wskazać jeden szablon, ponieważ wiele zależy od tego jak sami zoptymalizujemy nasze wydatki, stąd tak duży rozstrzał w kwotach. Mała agama brodata do ukończenia 1 roku życia będzie spożywać ogromne ilości pokarmu, więc redukcja kosztów nastąpi dopiero po tym okresie.

Samiec czy samica? Która agama brodata będzie lepsza na początek?

Podobnie jak u ludzi, u agam także każda płeć będzie mieć swoje cechy, zachowania i dolegliwości, które warto poznać przed zakupem jaszczurki. W tabeli poniżej przedstawiam najważniejsze zalety i wady każdej z płci. Według mnie nie ma większej różnicy, którą płeć wybierzemy, ponieważ w przypadku problemów zdrowotnych, niezależnie od płci konieczna będzie wizyta u weterynarza.

 

Zalety płci

Wady płci

Samica agamy brodatej

– łagodniejszy, spokojny charakter (cecha osobnicza),

– mniejsze ryzyko agresywnych zachowań,

– rzadko odmawia przyjmowania pokarmu,

– można je trzymać w grupie, pod warunkiem wzajemnej akceptacji osobników.

– składanie jaj – nawet jeśli samica nie zostanie dopuszczona, będzie cyklicznie składała niezapłodnione jaja. Musimy wówczas pamiętać, by zapewnić jej szczególne warunki i spokój.

Więcej o składaniu jaj znajdziesz w tym tekście.

Samiec agamy brodatej

– brak konieczności dodatkowej opieki wynikającej z płci (nie składa jaj jak samica),

– bogatsza gama zachowań,

– ciekawsze ubarwienie przez czarną brodę.

– odmawianie pokarmu w przypadku burzy hormonalnych (np. w okresie godowym),

– wypadnięcie hemipenisa,

– możliwa wzmożona agresja w okresie godowym.

– pory udowe – jeśli nie zapewnimy elementów wystroju, na których samiec będzie mógł je ścierać, mogą się zapchać i konieczna będzie wizyta u weterynarza

Czy agama wymaga dodatkowych dokumentów?

Nie, mała agama brodata nie potrzebuje zaświadczenia o urodzeniu w niewoli oraz zezwoleń i świadectw CITES, ponieważ nie jest gatunkiem zagrożonym wymarciem. Po zakupieniu jaszczurki nie musisz jej rejestrować. Hodowla agam brodatych nie wymaga także dodatkowych formalności związanych z zakupem – zwierzęta pochodzą z nadwyżek hodowlanych.

Co po zakupie agamy? Pierwsze dni jaszczurki

Po odebraniu jaszczurki i wprowadzeniu do nowego terrarium, pierwsze dni lub nawet tygodnie to tzw. okres aklimatyzacji. Wówczas agama brodata może nas unikać, chować się w ciemniejsze miejsca, odmawiać przyjmowania pokarmu. To normalne objawy i nie jest to powód do zmartwień, nie oznacza też choroby – jaszczurka musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia, poznać warunki, w których przyjdzie jej mieszkać, więc musi to zająć sporo czasu. Z tego względu zalecam wpuszczanie agamy do docelowego zbiornika, ponieważ każda zmiana otoczenia na nowe będzie wiązać się z ponowną aklimatyzacją. Najlepiej unikajmy wyciągania agamy brodatej z terrarium przez pierwszych kilka tygodni – będzie to dla niej dodatkowy czynnik stresujący.

Pamiętaj, żeby przed wpuszczeniem agamy do terrarium odpowiednio je zdezynfekować, jeśli było używane lub odkupione. Mogą w nim pozostać drobnoustroje, które przeniosą się na małą jaszczurkę.

Po kilku tygodniach od aklimatyzacji, warto wykonać badanie kału na obecność pasożytów – stres związany z aklimatyzacją osłabia organizm jaszczurki i może to oznaczać, że ujawnią się pasażerowie na gapę. Do najczęstszych pasożytów, które mogą się pojawić zaliczamy nicienie i kokcydia.

Maluch będzie intensywnie rósł, więc towarzyszyć będzie mu linienie, czyli zrzucanie starej skóry. Warto zwrócić uwagę na palce i końcówkę ogona – niekiedy wylinka może zaciskać się. Takie miejsca należy wówczas smarować oliwką dla dzieci, dodatkowo można zorganizować kąpiel w ciepłej wodzie.

Agama brodata - najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania wraz z krótkimi odpowiedziami. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszam na bloga, gdzie przygotowałem najważniejsze poradniki dotyczące agam brodatych

Jak długo żyje agama brodata?

Agamy brodate w niewoli żyją z reguły od 7 do 10 lat. Można również napotkać starsze osobniki, które żyją dłużej, nawet do 15-18 lat. Na wiek agamy brodatej wpływają takie czynniki jak geny, prawidłowa dieta oraz właściwe warunki w terrarium.

Jak duża jest agama brodata?

Dorosła agama brodata osiąga długość ciała razem z ogonem od 45 do 55 cm. Małe agamy brodate świeżo po wykluciu mają rozmiar 8-10 cm. Agamy brodate odmiany German Giant mogą być większe i osiągać długość 60 cm.

Gdzie zamieszkuje agama brodata?

W naturze agamy brodate żyją na terenach środkowej i wschodniej Australii. Jaszczurki zamieszkują tereny suche i półpustynne.

Jak dbać o agamę brodatą?

Najważniejszą kwestią jest terrarium dla agamy brodatej o odpowiednich wymiarach (minimum 120x60x60 cm) oraz lampa grzewcza i UVB. Kolejnym elementem składającym się na odpowiednią pielęgnację jest prawidłowa dieta. Warto pamiętać również o cyklicznym badaniu kału jaszczurki na obecność pasożytów i konsultować niepokojące sygnały z weterynarzem specjalizującym się w gadach.

Jak szybko rośnie agama brodata?

Agama brodata rośnie do ukończenia pierwszego roku życia. Tempo wzrostu zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Są agamy, które będą potrafiły osiągnąć rozmiar dorosłego osobnika w 6 miesięcy, a mogą być również takie, które będą wolniej się rozwijać i będą dojrzewać ponad rok.

Jak łatwo oswoić agamę brodatą?

Najłatwiej przyzwyczaić agamę do obecności człowieka podając jej jedzenie z ręki (nie należy z tym przesadzać, bo może to wykształcić u gada nieprawidłowy nawyk jedzenie tylko z ręki) lub stawiając terrarium w miejscu, gdzie wykonujemy nasze codzienne czynności. Więź człowieka z gadem nigdy nie będzie tak silna jak np. z psem, więc trudno mówić tu o oswajaniu, raczej bym użył określenia przyzwyczajenie.

Czy agama brodata gubi ogon?

Nie, agama brodata nie odrzuca ogona tak jak wiele innych gatunków jaszczurek. Zwierzę może stracić ogon w wyniku walki, odgryzienia, złamania lub martwicy. Zwierzę nie poddaje się autotomii – reakcji obronnej polegającej na odrzuceniu ogona.

Ile powinna jeść agama brodata?

Karmienie małej agamy powinno odbywać się 2-3 razy dziennie do syta.. Dorosła agama brodata powinna być karmiona owadami co 2-3 dni, Dodatkowo codziennie możemy podawać pokarm roślinny.

Co może jeść agama brodata?

Agama brodata może jeść zarówno żywe owady karmowe, takie jak karaczany, szarańczę i świerszcze oraz rośliny, takie jak roszponka, rukola. trzykrotka, mlecz, mniszek lekarski, koniczyna, melisa, bazylia. Mała agama powinna mieć w diecie przewagę owadów (80%), natomiast dorosła przewagę roślin (80%).

Jakie owady może jeść agama brodata?

Podstawę diety agamy brodatej mogą stanowić takie owady jak karaczany (szare, argentyńskie, tureckie, zielone), świerszcze (bananowe, kubańskie, domowe, śródziemnomorskie) oraz szarańcza (pustynna i wędrowna). Dodatkowymi owadami podawanymi raz na jakiś czas mogą być również larwy mączników drewnojadów oraz mole woskowe.

Czym karmić agamy brodate?

Młoda agama brodata powinna spożywać przewagę pokarmu zwierzęcego (80%), a rośliny powinny być dodatkiem (20%). Wraz ze wzrostem jaszczurki proporcje pokarmowe powinny się zmieniać na rzecz roślin. Dorosła agama brodata powinna spożywać przede wszystkim pokarm roślinny (80%), a owady powinny stanowić 20% diety.

Jakie rośliny może jeść agama?

Jaszczurka może spożywać takie rośliny jak roszponka, rukola, mlecz, babka lancetowata, bazylia, koniczyna, lucerna, cykoria, kapusta pekińska, kiełki koniczyny, rzodkiewki, słonecznika.

Agama brodata - sprzedane mioty

Poniżej znajdują się ostatnie oferty i ceny agam brodatych, które zostały sprzedane. Wśród nich znajdują się młode agamy brodate o różnych odmianach, m.in. leatherback, red (czerwona), orange, yellow, classic. Wciąż rozwijam hodowlę, więc z biegiem czasu będę wprowadzał kolejne odmiany.

Agamy  są posegregowane według poszczególnych miotów:

Jeśli chcesz obejrzeć więcej zdjęć z agamami, które zostały sprzedane przejdź tutaj: https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-archiwum-miotow/

5/5 - (92 votes)