Agama karłowata - poradnik i sprzedaż

Agama karłowata na sprzedaż - dostępne agamy karłowate

Cena agamy karłowatej znajduje się pod każdym ze zdjęć. Cena dotyczy jednej agamy. Oferuję bezpieczny transport na terenie całej Polski.

Jeśli interesuje Cię kupno jaszczurki, skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz pod adres kontakt@gadyzbroda.pl.

Możesz też napisać do nas na Facebooku – https://www.facebook.com/Gadyzbroda

Chów i hodowla agamy karłowatej - poradnik

Agama karłowata (Pogona henrylawsoni) to kuzynka agamy brodatej, która przede wszystkim różni się od niej rozmiarem. Jest szczególnie polecana początkującym terrarystom, którzy nie mają wystarczającej przestrzeni, by postawić duże terrarium dla agamy brodatej. W tym miejscu znajdziesz poradnik dotyczący opieki nad agamą karłowatą.

Agama karłowata - opis jaszczurki

Agama karłowata (Pogona henrylawsoni) to jaszczurka, która podobnie jak agama brodata żyje w Australii na obszarze stanu Queensland. Jaszczurka prowadzi dzienny tryb życia. Dorosła agama karłowata osiąga długość do 30 cm. Choć z wyglądu przypomina agamę brodatą (Pogona vitticeps), posiada kilka cech, które pozwalają rozróżnić oba gatunki.

Poza mniejszym rozmiarem, agama karłowata posiada bardziej okrągłą, bulwiastą głowę, jej broda jest mniej okazała, a skóra na worku gardłowym jest bardziej napięta. Oprócz tego jaszczurki posiadają drobne spiczaste łuski na grzbiecie, a ich ogon jest grubszy i krótszy niż u agam brodatych. Budowa ciała agamy karłowatej jest bardziej masywna, a mnogość odmian i kolorów nie jest tak liczna jak u agamy brodatej. Typowy wzór na plecach agamy karłowatej to okrągłe plamki rozciągające się po obu stronach kręgosłupa. Typowe ubarwienie agamy karłowatej jest szaro-brązowe po żółto-brązowe, choć w niektórych hodowlach można już napotkać jaszczurki w kolorach żółtych, czerwonych lub pomarańczowych.

Terrarium dla agamy karłowatej

Terrarium dla agamy karłowatej powinno spełniać dokładnie takie same kryteria jak terrarium dla agamy brodatej. Jedyna różnica to rozmiar zbiornika – z uwagi na mniejsze rozmiary dorosłej jaszczurki, wystarczy terrarium poziome o wymiarach 80x50x50 cm.

Możemy zdecydować się na terrarium drewniane, które jest wykonane z płyty meblowej lub terrarium szklane. W przypadku terrarium szklanego, należy pamiętać o zabudowaniu ścianek bocznych i tylnej, np. tworząc ściankę strukturalną – wówczas jaszczurka będzie czuć się bezpiecznie, bo nie będzie widoczna z każdej strony. W terrarium z płyty meblowej ten problem nie występuje, dodatkowo drewno zapewnia też lepszą izolację od warunków zewnętrznych i dłużej utrzymuje ciepło, dlatego jest to częściej wybierana opcja. Zbiornik powinien posiadać wentylację grawitacyjną, tak by następowała cyrkulacja powietrza.

Agama brodata karłowata

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium agamy karłowatej

Agama karłowata powinna mieć zapewnione właściwe źródła ciepła i UVB. W tym celu należy zamontować obok siebie na suficie terrarium lampę grzewczą i lampę UVB (jaszczurka nie powinna mieć do nich bezpośredniego dostępu), tak by tworzyły wspólnie wyspę ciepła. Agama wygrzewając się pod żarówką emitującą ciepło, będzie jednocześnie przyswajać promienie UVB, które umożliwiają syntezę witaminy D3.

Temperatura bezpośrednio pod żarówką grzewczą powinna wynosić 38-40 stopni. By uzyskać właściwą wartość. warto kupić kilka żarówek o różnej mocy i sprawdzić, która będzie odpowiednia. W terrarium powinien panować gradient temperatur, który podzieli je na strefę ciepłą i chłodną. W ten sposób jaszczurka będzie mogła wybrać, która temperatura jest dla niej odpowiednia w danym momencie.

Źródło UVB powinno mieć dawkę 10-12%. W zależności od rodzaju oświetlenia, jego moc będzie zużywać w różnym czasie, więc konieczna będzie cykliczna wymiana (nawet jeśli żarówka będzie świecić, to już nie będzie emitować promieni UVB). Najbardziej wydajna i ekonomiczna jest świetlówka UVB T5, np. Arcadia, która wymieniamy raz na 12 miesięcy. W przypadku żarówki kompaktowej, będziemy musieli wymieniać ją częściej, bo co pół roku.

Jako źródło ogrzewania nie nadają się maty i kable grzewcze oraz wszystkie inne akcesoria, które będą dostarczać ciepło od spodu.

W zależności od pory roku, lampy powinny świecić określoną długość w ciągu dnia:

  • wiosną i jesienią: 12 godzin,
  • latem: 14 godzin,
  • zimą: 10 godzin.
Na noc obie żarówki należy wyłączyć, powodując spadek do temperatury pokojowej. Dla automatyzacji warto kupić programator czasowy, do którego podłączymy obie lampy. Wówczas nie będziemy musieli pamiętać o ręcznym włączaniu i wyłączaniu.

Warunki w terrarium i wyposażenie

Dla urozmaicenia przestrzeni w terrarium, warto wykonać ściankę strukturalną. która zwiększy przestrzeń życiową gada. Wiele jaszczurek chętnie wspina się po półeczkach lub na nich wypoczywa. By zwiększyć atrakcyjność terrarium, warto umieścić w nim korzenie, konary, tuby korkowe i kryjówki.

Oprócz tego w terrarium obowiązkowo powinny znajdować się:

  • miska z wodą – będzie dla jaszczurki wodopojem jak również wpłynie na odpowiednią wilgotność w zbiorniku, która jest szczególnie ważna w okresie linienia,
  • miska na pokarm – w niej będziemy umieszczać owady karmowe oraz rośliny.
 
Agamy karłowate

Podłoże do terrarium dla agamy karłowatej

Przy wyborze podłoża musimy kierować się bezpieczeństwem agamy karłowatej. Niewłaściwa ściółka w przypadku połknięcia przez jaszczurkę może prowadzić do zaczopowania układu pokarmowego, a w rezultacie do śmierci.

W zasadzie istnieją 3 rodzaje bezpiecznych podłóż:

  • glina wędkarska wymieszana z piaskiem i wodą – mieszanka po zaschnięciu tworzy twardą skorupę, która eliminuje ryzyko połknięcia elementów podłoża
  • ręczniki papierowe – ta opcja jest polecana szczególnie przy młodych karzełkach lub agamach, które leczymy na pasożyty. Z uwagi na częstsze wypróżnianie łatwiej będzie nam zachować porządek w terrarium. W przypadku przypadkowego połknięcia, celuloza zawarta w ręcznikach zostanie strawiona i nie doprowadzi do zaczopowania.
  • ściółka z włókien roślinnych, np. Chipsi Ultra – posiada ona ziarnistą strukturę, jednak podobnie jak w przypadków ręczników papierowych – w przypadku połknięcia ulegnie strawieniu i nie doprowadzi do zaczopowania.
Podłoża, które nie nadają się do terrarium dla agamy karłowatej to włókno kokosowe, drewienka bukowe, podłoże kukurydziane, drobne kamyki, gazety.

Co jedzą agamy karłowate? Karmienie i suplementacja

Dieta agam karłowatych nie różni się od diety agam brodatych. Jaszczurki są wszystkożerne, a więc powinniśmy je karmić owadami karmowymi oraz roślinami. Młode karzełki powinny mieć w diecie przewagę owadów – ok. 80%, pozostała część pokarmu to rośliny. Wraz z wiekiem i wzrostem ta proporcja powinna się zmniejszać, tak by dorosła agama otrzymywała 20-30% owadów karmowych i 70% roślin. Młode jaszczurki możemy karmić o różnych porach 2 razy dziennie. Dorosłym agamom powinniśmy przy codziennym karmieniu podawać rośliny, a owady raz na 2-3 dni.

Najpopularniejsze owady karmowe dla agamy karłowatej to świerszcze (śródziemnomorskie, kubańskie, bananowe, domowe), karaczany (szare, argentyńskie, tureckie) oraz szarańcza (pustynna i wędrowna). Okazjonalnie możemy karmić jaszczurkę mącznikiem młynarkiem, jednak nie powinien on stanowić podstawy diety – podawany w zbyt dużych ilościach może obciążać wątrobę i prowadzić do wymiotów.

Rośliny, które możemy podawać agamie karłowatej to np. trzykrotka, bazylia, rukola, roszponka, mniszek lekarski, mlecz, kapusta pekińska. Nie powinniśmy podawać roślin, które zawierają toksyczne szczawiany – np. kapusta biała, szpinak, szczaw, rabarbar.

Razem z karmieniem nie możemy zapominać o suplementacji – jej brak będzie prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak krzywica. Wapń bez dodatku witaminy D3 powinniśmy podawać 5 dni w tygodniu (np. do owadów – przed podaniem wystarczy je wrzucić do pojemniczka, posypać wapniem i potrząsnąć pojemnikiem – wówczas wszystkie owady się oprószą), natomiast mieszankę witaminową z dodatkową dawką witaminy D3 2 razy w tygodniu.

Agama karłowata
5/5 - (15 votes)