Gady z brodą » Blog » Co je gekon orzęsiony? Karmienie i dieta

Co je gekon orzęsiony? Karmienie i dieta

Właściwe żywienie gekona orzęsionego jest jednym z głównych czynników wpływających na jego prawidłowy wzrost. Zbilansowana dieta i suplementacja zapobiegają rozwojowi chorób takich jak MBD (metaboliczna choroba kości). Warto jeszcze przed zakupem jaszczurki dowiedzieć się jak najwięcej o karmieniu gekona orzęsionego i dla takich osób, które nie miały wcześniejszych doświadczeń z gadami jest ten tekst.

Co może jeść gekon orzęsiony, a jakich pokarmów nie należy podawać? Jakie owady i owoce może spożywać gekon orzęsiony? Czym należy karmić małego gekona, a czym dorosłego? Jak często podawać wapń i witaminy? Zapraszam do lektury!

Jaki pokarm może spożywać gekon orzęsiony?

Gekon orzęsiony to jaszczurka wszystkożerna. W jej diecie powinien znajdować się zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego jak również roślinnego. Ważne są jedynie odpowiednie proporcje między poszczególnymi rodzajami karmy. Niektóre pokarmy będą mogły być podawane codziennie, inne co kilka dni, a jeszcze inne należy traktować jako smakołyk podawany parę razy w miesiącu. Najważniejsze jest zachowanie umiaru oraz zapewnianie różnorodnej diety, bo tylko wtedy dostarczymy wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Co może jeść gekon orzęsiony i jak często możemy podawać dany pokarm?

 • Dedykowane preparaty dietetyczne dla gekonów orzęsionych, np. Pangea, Repashy – powinna to być podstawa diety i codzienny posiłek gekona orzęsionego. Pokarm najlepiej przygotować wieczorem, kiedy przypada okres aktywności jaszczurki.
 • Owady karmowe – obok gotowych pokarmów, jest to drugi element podstawy diety gekona orzęsionego. Owady powinniśmy podawać co 2-4 dni. Możemy je podawać z pęsety, jeśli to świerszcz lub pozostawić w misce do zjedzenia, jeśli to dubia. Ważne, by owad nie był większy niż głowa gekona. Owady karmowe są szczególnie istotne przy młodych gekonach, które mają duże zapotrzebowanie na białko, będące głównym składnikiem budulcowym. Przed podaniem należy oprószyć owady wapniem.
 • Słodkie owoce – są one uzupełnieniem diety i nie mogą stanowić jej podstawy, ponieważ nie posiadają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są istotne dla gekona. Możemy je podawać kilka razy w miesiącu, przygotowując mus z jednego owocu lub kilku rodzajów owoców.
 • Miód, nektar kwiatowy, pyłek kwiatowy – mogą być podawane w formie smakołyku, ale nie za często, ponieważ z uwagi na wysoką zawartość cukru są niezdrowe w dłuższej perspektywie. Podawanie miodu 2 razy w miesiącu będzie wystarczające. Możemy dodawać go dla ubogacenia smaku do papek owocowych lub karmy dietetycznej dla gekona orzęsionego.

Dodatkowo nie możemy zapominać o wodzie – gekon będzie ją spijał ze ścianek lub elementów wystroju (roślin, konarów, tub bambusowych) po codziennym spryskiwaniu.

Więcej o każdym rodzaju pokarmu w dalszej części tekstu.

Gekon orzęsiony oblizuje się po jedzeniu

Gotowe preparaty dietetyczne dla gekonów orzęsionych

Gekony orzęsione wymagają konkretnych składników odżywczych, które będą im umożliwiać prawidłowy rozwój. Poważne niedobory mogą kończyć się rozwojem chorób, najczęściej związanych z układem kostnym. Na szczęście jaszczurki doczekały się dedykowanych karm, które zawierają wszystkie niezbędne elementy diety. Najpopularniejsze marki takich gotowych preparatów dietetycznych to m.in. Pangea, Repashy, Dr. Rhaco, Gecko Nutrition. W zależności od producenta, skład oraz smak takich karm mogą się nieco różnić.

Najczęściej preparaty dietetyczne będą zawierać sproszkowane owoce i owady, wapń, witaminy, białko, tłuszcz, miód, pyłek pszczeli. Producenci oferują wiele smaków karmy, więc warto przetestować, który z nich będzie najlepiej smakował gekonowi orzęsionemu. Popularne smaki to m.in. banan, papaja, arbuz, mango, morela, figa.

Taką karmę możemy podawać na co dzień, pamiętając jednak, by nie był to jedyny składnik diety gekona orzęsionego. Jaszczurki będące wyłącznie na gotowej karmie najczęściej będą wolniej rosły, ponieważ ilość białka w takim preparacie jest ograniczona, w związku z tym, należy ją uzupełniać owadami karmowymi.

Co ważne – gotowe preparaty nie mogą być postawione na równi z papkami ze świeżych owoców, które przygotowujemy samodzielnie. Nad składem gotowych preparatów dietetycznych pracują specjaliści, którzy dobierają proporcje składników w taki sposób, by były one właściwe dla gekona. Mogłoby się wydawać, że jeśli owoce są naturalne, to będą lepsze niż „sztucznie” wytworzone produkty jak karma dla gekona orzęsionego – nic bardziej błędnego! Podając wyłącznie owoce najczęściej trudno będzie dobrać je tak, by dawały gekonowi wystarczającą ilość tych składników, których potrzebuje – np. białka, tłuszczu i wapnia.

Przygotowanie karmy jest proste – proszek znajdujący się w opakowaniu mieszamy z małą ilością wody, tak by wytworzyła się papka, którą podajemy jaszczurce. Najlepiej karmić gekona orzęsionego wieczorem, ponieważ w ciągu dnia zwykle będzie on spał w kryjówce, więc raczej nie będzie zainteresowany posiłkiem. Papka niezjedzona przez dłuższy czas może przysychać i być niezdatna do spożycia. Najlepiej dozować gekonowi małą ilość pokarmu, np. w nakrętce po napoju, tak by nie marnować preparatu. Raz rozrobiona karma powinna zostać usunięta po 24 godzinach. Opakowanie z proszkiem należy przechowywać w lodówce.

Jeśli będziemy mieć problem z zeskrobaniem zaschniętej karmy z brzegów i dna miseczki, najlepiej zalać ją ciepłą wodą z płynem i pozostawić na godzinę. Przez ten czas wszystkie pozostałości powinny odmięknąć i samoistnie oderwać się lub rozpuścić, a my nie musimy się siłować z szorowaniem.

Owady karmowe dla gekona orzęsionego

Owady karmowe powinniśmy podawać jaszczurce co 2-4 dni zamiast gotowego preparatu dietetycznego. Zawierają one sporo białka, tłuszczy i węglowodanów, więc ich podawanie będzie w największej mierze powodować rozrost młodego gekona. Podając owady musimy pamiętać, by nie były większe niż głowa jaszczurki, a najlepiej trzymać się zasady, by nie były większe niż rozstaw między oczami gada.

Podobnie jak ze smakami gotowych preparatów dietetycznych, warto wypróbować różne gatunki owadów karmowych i sprawdzić, który z nich najbardziej będzie odpowiadać jaszczurce. Owady możemy podawać bezpośrednio do miski lub z pęsety. Najlepiej karmić gekona na bieżąco i nie doprowadzać do zostawiania owadów luzem w zbiorniku. Przed podaniem owada, warto obtoczyć go w wapniu z witaminą D – w ten sposób dostarczymy dodatkową porcję tego niezwykle ważnego pierwiastka.

Owady karmowe nie będą odbiegać od karmówki podawanej większości gadów terrarystycznych i są to:

 • Świerszcze (bananowe, domowe, kubańskie, śródziemnomorskie) – mogą stanowić podstawę diety, należy jedynie pamiętać o tym, by nie pozostawiać ich wolno biegających w terrarium gekona orzęsionego, ponieważ mogą one podgryzać gada i pozostawić na jego ciele bolesne rany. Świerszcze mają ogromne zapotrzebowanie na białko, a najlepszym jego źródłem w terrarium będzie gekon, więc nie powstrzymają się przed atakiem na niego.
 • Karaczany (szare, argentyńskie, tureckie, zielone) – również mogą stanowić podstawę diety. Nie są one niebezpieczne dla gekona, nawet jeśli będą pozostawione w terrarium nie musimy się obawiać, że go pogryzą. Moim zdaniem najwygodniejszą karmówką spośród karaczanów jest dubia (karaczan argentyński), ponieważ nie jest ona zbyt ruchliwa, nie potrafi również wspinać się po gładkich powierzchniach, więc karmienie nią jest w zasadzie bezproblematyczne, a jeśli planujemy kilkudniową nieobecność, możemy ją pozostawić w misce. Jeśli gekonowi odpowiada bardziej ruchliwa karmówka, możemy podawać karaczany tureckie.
 • Szarańcza (wędrowna lub pustynna) – może być podstawą diety, bylebyśmy pamiętali o dobraniu owada o odpowiednim rozmiarze. Szarańcza również nie pogryzie gekona, więc jeśli owad nam ucieknie w terrarium podczas karmienia, nie musimy się obawiać, jeśli nie uda nam się go znaleźć.
 • Larwy mącznika młynarka – nie mogą być podstawą diety, ale możemy je podawać w ramach urozmaicenia diety raz w miesiącu lub w sytuacjach, kiedy planujemy dłuższą nieobecność. Z uwagi na dużą zawartość chityny i tłuszczu, nie jest to dobry długoterminowy pokarm.
 • Larwy mola woskowego – również nie mogą być podstawą diety, bardziej traktujmy je jako smakołyk podawany raz na jakiś czas, ponieważ w zbyt dużych ilościach jest tuczący. Możemy go również podawać na rozkarmienie gekonom, które są w złej kondycji i odmawiają przyjmowania innych owadów.

Absolutnie unikajmy podawania owadów złapanych na dworze jak również tych, które uciekły nam z pojemnika, w którym je przechowujemy i chodziły przez dłuższy czas luzem po domu. Nie mamy pewności, w jakim otoczeniu owad przebywał i co jadł, więc lepiej uniknąć przeniesienia pasożytów i niewskazanych substancji na gekona. W owady warto zaopatrywać się u polecanych hodowców badających regularnie swoją hodowlę na obecność pasożytów.

Słodkie owoce dla gekona orzęsionego

Dla urozmaicenia diety, możemy 1-2 razy w miesiącu podawać gekonowi własnoręcznie przygotowane posiłki z owoców. W naturze gekony orzęsione żywią się dojrzałymi, a czasami nawet przejrzałymi lub zgniłymi owocami, które są miękkie i łatwe do przełknięcia, więc podawanie ich w domowych warunkach również będzie dobrym pomysłem.

Należy wybierać owoce, które mają niską zawartość szczawianów i zawierają korzystny stosunek wapnia (Ca) do fosforu (P). Niektóre owoce, które będziemy podawać gekonowi będą mieć niekorzystny stosunek tych dwóch pierwiastków, jednak z uwagi na niski poziom szczawianów, nie będą one oddziaływać negatywnie na zwierzę, jeśli podamy je sporadycznie. Owoce o stosunku wapnia do fosforu w proporcji 2:1 lub lepszej są uważane jako odpowiednie do częstszego podawania niż raz w miesiącu.

Owoce przed podaniem należy obrać ze skórki, pozbawić pestek, zmiażdżyć na papkę lub zetrzeć, tak by gekon nie miał trudności z ich połknięciem. Może to być jeden owoc, a może to być także mieszanka kilku owoców. Gekon preferuje te, które są najsłodsze – do niektórych możemy dodatkowo dodać miodu, żeby poprawić walory smakowe. Gekony w naturze spijają nektar z kwiatów i wprost przepadają za jego smakiem. Dodanie do papki wapnia lub odrobiny karmy dla gekonów również będzie korzystne.

Świeżych owoców, które sami przygotujemy nie należy utożsamiać z gotowymi przecierami dla niemowląt i dzieci, które możemy kupić w sklepie. Nie nadają się one do jedzenia dla jaszczurek, jeśli nie mamy pewności, co do składu tego typu produktów. Są one tworzone do spożycia dla ludzi i nie należy ich stosować jako zamiennik dla świeżych owoców, ponieważ mogą one zawierać składniki, które będą niewskazane dla gekona orzęsionego.

Jakie owoce można podawać gekonowi orzęsionemu?

Owoce zawierające korzystny stosunek wapnia do fosforu (od 2:1 lub więcej ), możliwe do podawania kilka razy w miesiącu:

 • Figa
 • Opuncja figowa
 • Papaja

Owoce zawierające niekorzystny stosunek wapnia do fosforu (od  1:1 do 1:1,9), ale o niskiej zawartości szczawianów, więc możliwe do podawania sporadycznie, 1-2 razy w miesiącu:

 • Mango
 • Gruszka
 • Morela
 • Truskawka
 • Arbuz
 • Jabłko
 • Agrest
 • Porzeczka czarna i czerwona
 • Malina

Owoce o bardzo niekorzystnym stosunku wapnia do fosforu (od 1:2 do 1:3), ale o niskiej zawartości szczawianów, więc nadal możliwe do podawania sporadycznie 1 raz w miesiącu:

 • Jagoda
 • Winogrono zielone i czerwone
 • Brzoskwinia
 • Śliwka
 • Banan
 • Nektarynka
 • Dynia

Suplementacja – wapń i witaminy dla gekona orzęsionego

Planując odpowiednią dietę dla gekona orzęsionego nie możemy zapominać o właściwej suplementacji. Najważniejszy będzie wapń z witaminą D3, ponieważ to on odpowiada za prawidłową budowę kości. Niedobory wapnia prowadzą do rozwoju metabolicznej choroby kości, która skutkuje wszelkiego rodzaju skrzywieniami, więc nie możemy pomijać tego ważnego pierwiastka.

Poza wapniem, warto też suplementować gekona specjalną mieszanką witaminową przeznaczoną dla gadów (już bez dodatkowej witaminy D3).

Wapń powinniśmy podawać przy każdym karmieniu owadami (2-3 razy w tygodniu), natomiast mieszankę witaminową raz na 2 tygodnie. Pamiętajmy, że większość minerałów i pierwiastków gekon będzie pozyskiwał z gotowej karmy dla gekonów orzęsionych (Pangea, Repashy itd.), więc nie możemy przesadzać, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy.

Czego NIE podawać gekonowi orzęsionemu?

Poniżej produkty, których nie należy podawać gekonowi orzęsionemu:

 • Owoce o wysokiej zawartości witaminy C i szczawianów – wysoka zawartość witaminy C w organizmie gekona będzie powodować biegunki i problemy jelitowe, natomiast szczawiany będą utrudniać wchłanianie wapnia. Do owoców, których nie możemy podawać należą wszelkie cytrusy, takie jak cytryna, pomarańcza, mandarynka, grejpfrut oraz ananas, kiwi, rabarbar, awokado i karambola.
 • Gotowe galaretki rzekomo przeznaczone dla gekonów orzęsionych – mimo że często pojawiają się na półkach obok karm dla gekonów, nie jest to pokarm przeznaczony dla jaszczurki. Skład takich galaretek jest mocno wątpliwy – najczęściej składają się one wyłącznie z cukru i substancji żelujących, które nie dostarczą gekonowi żadnych istotnych wartości odżywczych.
 • Gotowe przeciery i papki dla dzieci typu Gerber – skład takich produktów jest najczęściej nieodpowiedni dla gekona orzęsionego. Tego typu przetworzone dania mogą zawierać składniki, które nie są przeznaczone dla jaszczurki. Dotyczy to wszystkich rodzajów tego typu dań – zupek, obiadków oraz nawet samych owocowych przecierów.
 • Plankton łąkowy – razem z owadami, które znajdziemy na zewnątrz możemy przynieść pasożyty, które przeniosą się na jaszczurkę.

Żywienie małego gekona orzęsionego

Mały gekon orzęsiony będzie mieć duże zapotrzebowanie na białko, które umożliwi mu wzrost, więc w jego diecie powinny pojawiać się owady karmowe. W tym przypadku nie powinniśmy ich dozować, lecz podawać tyle, ile gekon będzie w stanie zjeść. Gekon, który będzie wyłącznie na samej karmie dla gekonów orzęsionych będzie wolniej rósł, więc w ten sposób dostarczymy mu dodatkowe białko, które przyspieszy wejście w dorosłość. Owady najlepiej podawać co 2-3 dni, dodatkowo oprószając przed podaniem wapniem lub witaminami.

Poniżej przykładowy plan żywieniowy dla małego gekona orzęsionego przygotowany na 2 tygodnie:

 • 1 dzień – papka Pangea,
 • 2 dzień – papka Pangea,
 • 3 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 4 dzień – papka Pangea,
 • 5 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 6 dzień – papka Pangea,
 • 7 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 8 dzień – papka Pangea,
 • 9 dzień – owady oprószone witaminami,
 • 10 dzień – papka Pangea,
 • 11 dzień – papka Pangea,
 • 12 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 13 dzień – papka Pangea,
 • 14 dzień – papka przygotowania ze świeżych owoców (np. malin) z dodatkiem wapnia i miodu.

Jeśli są dni, kiedy gekon nie spożywa karmy i zostawia ją nietkniętą, możemy jeden dzień w tygodniu pozostawić bez karmienia. Wszystko zależy od indywidualnych cech osobniczych, nie każdy gekon będzie zainteresowany codziennym posiłkiem, a w ten sposób zaoszczędzimy karmę.

Żywienie dorosłego gekona orzęsionego

Zasady dotyczące żywienia dorosłego gekona orzęsionego będą podobne do zasad karmienia malucha, jedynie będziemy mu rzadziej podawać owady karmowe, ponieważ jego zapotrzebowanie nie będzie już tak wysokie. Dodatkową porcję owadów powinniśmy podawać gekonom, które są wychudzone, po przebytej chorobie lub samicom, które zniosły jaja.

Poniżej przykładowy plan karmienia gekona orzęsionego na 2 tygodnie:

 • 1 dzień – papka Pangea,
 • 2 dzień – papka Pangea,
 • 3 dzień – papka Pangea,
 • 4 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 5 dzień – papka Pangea,
 • 6 dzień – papka Pangea,
 • 7 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 8 dzień – papka Pangea,
 • 9 dzień – papka Pangea,
 • 10 dzień – papka Pangea,
 • 11 dzień – owady oprószone wapniem,
 • 12 dzień – papka Pangea,
 • 13 dzień – owady oprószone witaminami,
 • 14 dzień – papka przygotowania ze świeżych owoców (np. arbuza) z dodatkiem wapnia i miodu.

Podobnie jak w przypadku młodego gekona, jeśli zauważymy, że są dni, kiedy gekon nie jest zainteresowany posiłkiem, nie musimy mu go podawać. Dorosłe gekony będą mieć ogólnie mniejsze zapotrzebowanie na pokarm, więc może zdarzyć się nawet tak, że pokarm będziemy podawać co drugi albo nawet co trzeci dzień. Wszystko zależy od danego osobnika.

Przeczytaj także:

5/5 - (12 votes)