Gady z brodą » Blog » Zimowanie agamy brodatej

Zimowanie agamy brodatej

W okresie jesienno-zimowym wielu agamom brodatym spada witalność, są apatyczne i ospałe, nie są tak chętne do jedzenia ulubionych pokarmów jak w pozostałych porach roku. Dla wielu posiadaczy jaszczurek jest to powód do niepokoju i słusznie, bo nie zawsze te objawy muszą oznaczać jedno, ale najczęściej jest to sygnał, że agama jest gotowa na zimowanie.

Czym jest zimowanie?

Zimowanie to naturalny stan następujący w życiu każdej agamy brodatej – zarówno tej żyjącej dziko w Australii jak i takiej, która żyje w terrarium. Agamy jak każdy gatunek posiadają swój zegar biologiczny, który pozwala im wyczuć, kiedy nastąpią chłodniejsze dni i dostęp do pokarmu będzie ograniczony.

Australijskie jaszczurki żyjące na wolności najczęściej w okresie od lipca do września wykorzystują ten czas do odpoczynku zakopując się pod ziemią i wchodząc w stan hibernacji, który spowolni metabolizm agamy brodatej w trudnym okresie. Dodatkowo pozwoli on jej zregenerować się i przygotować do kolejnego sezonu.

Podobnie jest z agamami żyjącymi w terrarium – mimo stałego dostępu do ogrzewania i pożywienia, taka jaszczurka też czasami chce odpocząć. Względem dzikich agam zmienia się jedynie pora, kiedy tego potrzebują i miesiące zimowania przypadają na polski okres jesienno-zimowy.

Jaką rolę odgrywa zimowanie?

Zimowanie ma przede wszystkim pozwolić jaszczurce zregenerować się po okresie lęgowym, przetrwać okres, kiedy jest deficyt pokarmu i przespać okres, który jest zimniejszy, a co za tym idzie, niekorzystny dla jaszczurki.

Ma także za zadanie przygotować organizm jaszczurki do kolejnego sezonu, dodać pełni sił i zwiększyć jej odporność.

Jak rozpoznać, że agama chce zimować?

Jeśli aktywna dotychczas agama brodata gwałtownie zmienia w zimniejszych porach roku swoje nawyki, może to być znak, że przygotowuje się do zimowania.

Najczęstsze sygnały wskazujące, że agama brodata jest gotowa na zimowanie to:

 • ospałość i spadek aktywności,
 • spędzanie czasu w chłodniejszych miejscach terrarium,
 • drapanie w terrarium (w naturze agamy zakopują się pod ziemią, więc imituje to szukanie odpowiedniego miejsca),
 • brak apetytu lub jego zauważalne zmniejszenie,
 • przybranie ciemniejszego ubarwienia przez jaszczurkę,
 • unikanie ogrzewania i spanie w zimniejszych miejscach terrarium.

Oczywiście należy pamiętać, że powyższe symptomy mogą być również oznaką chorób, więc nie należy ich odczytywać jednoznacznie.

Agama brodata leatherback siedzi na świątecznej choince - najwyraźniej nie lubi zimować
Nie wszystkie agamy lubią zimować - niektóre wolą Boże Narodzenie!

Jak należy przygotować agamę do zimowania?

Przede wszystkim – jeśli widzimy, że agama wykazuje chęć zimowania, najlepiej zabrać ją do weterynarza, by potwierdził nasze podejrzenia. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko, że źle odczytaliśmy sygnały, które zwierzę wysyła.

Zanim zwierzę przejdzie w stan spoczynku należy:

 • przebadać kał na obecność pasożytów. Najlepiej zrobić to na kilka tygodni przed planowanym zimowaniem – w razie ich wykrycia będziemy mieli jeszcze czas na wyleczenie agamy,
 • na 2 tygodnie przed zimowaniem zmniejszyć ilość podawanego pokarmu,
 • dzień po ostatnim posiłku agama brodata powinna wypróżnić się przynajmniej dwa razy. Zaleganie strawionego pokarmu w jelitach podczas snu może doprowadzić do zatrucia i śmierci jaszczurki. Jeśli zwierzę ma problem z wypróżnieniem, warto je wykąpać w ciepłej wodzie, która pobudzi perystaltykę jelit.

Jak prawidłowo przeprowadzić zimowanie?

Na 2 tygodnie przed zimowaniem, należy zmniejszać długość dnia świetlnego, ograniczając czas, kiedy są włączone wszystkie lampy w terrarium dla agamy brodatej.

Co ok. 2-3 dni należy zmniejszać czas działania o 2 godziny zarówno dla lampy UV jak i lampy grzewczej. Dodatkowo należy zmniejszać temperaturę pod lampą grzewczą o 2 stopnie (najlepiej zrobić to podwieszając lampę coraz wyżej lub zmniejszać moc żarówek).

Po 2 tygodniach od rozpoczęcia cyklicznego zmniejszania dnia świetlnego, wszystkie lampy wyłączamy zupełnie pozostawiając w terrarium temperaturę pokojową.

Jak dbać o agamę w trakcie zimowania?

Czas zimowania agamy brodatej powinien trwać od 6 do 8 tygodni. Powinien to dla niej być okres relaksu i regeneracji, więc nie należy jej wyciągać z terrarium i zakłócać snu, W tym czasie nie podajemy pożywienia, a jeśli chodzi o akcesoria dla agamy brodatej, wystarczy jedynie miska z wodą. którą wymieniamy raz na jakiś czas.

Może się zdarzyć, że w trakcie zimowania agama zacznie spacerować po terrarium, zmieni miejsce spoczynku lub zechce napić się wody. Nie należy tego traktować jako zakończenie snu, a jedynie jako chwilowe przebudzenie, by uzupełnić płyny i znaleźć wygodniejsze miejsce.

Jak wybudzić agamę ze snu po zimowaniu?

Po upływie ok. 2 miesięcy od całkowitego wyłączenia lamp możemy przystąpić do odwrotnego procesu i stopniowego wybudzania agamy brodatej.

Uruchamiamy lampę grzewczą i lampę UV cyklicznie wydłużając co 2-3 dni dzień świetlny oraz temperaturę w terrarium (od temperatury pokojowej aż docelowo do 40 stopni). Pamiętamy również, by zwierzę miało cały czas w akwarium wodę – po długim śnie na pewno będzie chciała się napić.

W momencie, kiedy zauważymy, że jaszczurka staje się coraz bardziej aktywna i spędza czas pod lampą możemy zacząć podawać pokarm. Warto w pierwszych kilku dniach postawić na pokarm lekkostrawny, np. roszponkę, bazylię, a dopiero później włączyć do diety owady.

Jakich agam NIE należy zimować?

Nie należy zimować agam, które nie ukończyły 1 roku życia lub ich waga jest niższa niż 300 gramów.

Należy również unikać zimowania agam, które są w złej kondycji po przebytej chorobie, o niskiej wadze i ogólnie osłabionych.

Czy każda agama musi zimować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Są agamy, które nie chcą zimować, w takiej sytuacji nie należy ich do tego zmuszać, jeśli nie wykazują symptomów wskazujących na chęć spania. Wielu posiadaczy agam posiada kilkuletnie osobniki, które ani razy nie zimowały w swoim życiu i jest to zupełnie normalne.

5/5 - (17 votes)

4 komentarzy do tekstu “Zimowanie agamy brodatej”

 1. Jordan Sintek

  Moja mała agama zimuje chyba a niby nie powinna myślałem że jest chora czekam na wyniki badań co mam robić

  1. Zgadza się, małe agamy nie powinny zimować przed osiągnięciem 350 gramów i pierwszym rokiem życia. Jakie są objawy, które Twoim zdaniem wskazują na zimowanie?

   Jeśli jaszczurka jest ospała niekoniecznie musi to wskazywać na chęć zimowania. Być może temperatura w terrarium jest za niska lub za wysoka (pod lampami powinna wynosić 38-40 stopni), oświetlenie jest za słabe lub zwierzę jest zarażone pasożytami. Przyczyny mogą być różne.

   W tym przypadku bardzo dobrze, że poszedłeś do weterynarza i wykonałeś badania – specjalista najlepiej oceni, co może dolegać gadowi.

 2. Moja agama ma 4 lata i nigdy nie zimowała. Nie daje mi znać że tego potrzebuje. Są dni że spi dłużej, czasem cały dzień ale nie zakopuje się tylko śpi pod lampą. Nie wiem czy go przezimować czy tak jak zawsze pozwolić na jego stałe nawyki.

  1. Nic na siłę, jeśli agama nie chce zimować i nie daje znaków, to widocznie tego nie potrzebuje.

   Sam znam mnóstwo jaszczurek, które nigdy nie zimowały i nic im się nie stało, więc nie masz powodu do zmartwień 🙂

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *