Zimowanie agamy brodatej

W okresie jesienno-zimowym wielu agamom brodatym spada witalność, są apatyczne i ospałe, nie są tak chętne do jedzenia ulubionych pokarmów jak w pozostałych porach roku. Dla wielu posiadaczy jaszczurek jest to powód do niepokoju i słusznie, bo nie zawsze te objawy muszą oznaczać jedno, ale najczęściej jest to sygnał, że agama jest gotowa na zimowanie.

Czym jest zimowanie?

Zimowanie to naturalny stan następujący w życiu każdej agamy brodatej – zarówno tej żyjącej dziko w Australii jak i takiej, która żyje w terrarium. Agamy jak każdy gatunek posiadają swój zegar biologiczny, który pozwala im wyczuć, kiedy nastąpią chłodniejsze dni i dostęp do pokarmu będzie ograniczony.

Australijskie jaszczurki żyjące na wolności najczęściej w okresie od lipca do września wykorzystują ten czas do odpoczynku zakopując się pod ziemią i wchodząc w stan brumacji, który spowolni metabolizm agamy brodatej w trudnym okresie. Dodatkowo pozwoli on jej zregenerować się i przygotować do kolejnego sezonu.

Podobnie jest z agamami żyjącymi w terrarium – mimo stałego dostępu do ogrzewania i pożywienia, taka jaszczurka też czasami chce odpocząć. Względem dzikich agam zmienia się jedynie pora, kiedy tego potrzebują i miesiące zimowania przypadają na polski okres jesienno-zimowy.

Hibernacja a brumacja

Brumacja jest stanem podobnym do hibernacji pod kątem pozytywnego wpływu na organizm, jednak przebieg obu „snów” będzie się od siebie różnić.

W przypadku hibernacji, zwierzę zapada w głęboki nieprzerwany sen i od momentu zaśnięcia pozostaje w tym stanie aż do wiosny.

Brumacja to stan, kiedy zwierzę zimuje, ale sen nie jest ciągły i nieprzerwany. Zwierzę może wybudzać się, przemieszczać, pić wodę i wracać do snu.

Agamy brodate zapadają w brumację, zatem przemieszczanie się i zmiana miejsca spoczynku w trakcie zimowania nie powinna nikogo dziwić i nie oznacza to, że zwierzę zakończyło zimowanie.

Jaką rolę odgrywa zimowanie?

Zimowanie ma przede wszystkim pozwolić jaszczurce zregenerować się po okresie lęgowym, przetrwać okres, kiedy jest deficyt pokarmu i przespać okres, który jest zimniejszy, a co za tym idzie, niekorzystny dla jaszczurki.

Ma także za zadanie przygotować organizm jaszczurki do kolejnego sezonu, dodać pełni sił i zwiększyć jej odporność.

Jak rozpoznać, że agama chce zimować?

Jeśli aktywna dotychczas agama brodata gwałtownie zmienia w zimniejszych porach roku swoje nawyki, może to być znak, że przygotowuje się do zimowania.

Najczęstsze sygnały wskazujące, że agama brodata jest gotowa na zimowanie to:

  • ospałość i spadek aktywności,
  • spędzanie czasu w chłodniejszych miejscach terrarium,
  • drapanie w terrarium (w naturze agamy zakopują się pod ziemią, więc imituje to szukanie odpowiedniego miejsca),
  • brak apetytu lub jego zauważalne zmniejszenie,
  • przybranie ciemniejszego ubarwienia przez jaszczurkę,
  • unikanie ogrzewania i spanie w zimniejszych miejscach terrarium.

Oczywiście należy pamiętać, że powyższe symptomy mogą być również oznaką chorób, więc nie należy ich odczytywać jednoznacznie.

Agama brodata leatherback siedzi na świątecznej choince - najwyraźniej nie lubi zimować
Nie wszystkie agamy lubią zimować - niektóre wolą Boże Narodzenie!

Jak należy przygotować agamę do zimowania?

Przede wszystkim – jeśli widzimy, że agama wykazuje chęć zimowania, najlepiej zabrać ją do weterynarza, by potwierdził nasze podejrzenia. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko, że źle odczytaliśmy sygnały, które zwierzę wysyła.

Zanim zwierzę przejdzie w stan spoczynku należy:

  • przebadać kał na obecność pasożytów. Najlepiej zrobić to na kilka tygodni przed planowanym zimowaniem – w razie ich wykrycia będziemy mieli jeszcze czas na wyleczenie agamy,
  • na 2 tygodnie przed zimowaniem zmniejszyć ilość podawanego pokarmu,
  • dzień po ostatnim posiłku agama brodata powinna wypróżnić się przynajmniej dwa razy. Zaleganie strawionego pokarmu w jelitach podczas snu może doprowadzić do zatrucia i śmierci jaszczurki. Jeśli zwierzę ma problem z wypróżnieniem, warto je wykąpać w ciepłej wodzie, która pobudzi perystaltykę jelit.

Jak prawidłowo przeprowadzić zimowanie?

Na 2 tygodnie przed zimowaniem, należy zmniejszać długość dnia świetlnego, ograniczając czas, kiedy są włączone wszystkie lampy w terrarium dla agamy brodatej.

Co ok. 2-3 dni należy zmniejszać czas działania o 2 godziny zarówno dla lampy UV jak i lampy grzewczej. Dodatkowo należy zmniejszać temperaturę pod lampą grzewczą o 2 stopnie (najlepiej zrobić to podwieszając lampę coraz wyżej lub zmniejszać moc żarówek).

Po 2 tygodniach od rozpoczęcia cyklicznego zmniejszania dnia świetlnego, wszystkie lampy wyłączamy zupełnie pozostawiając w terrarium temperaturę pokojową.

Jak dbać o agamę w trakcie zimowania?

Czas zimowania agamy brodatej powinien trwać od 6 do 8 tygodni. Powinien to dla niej być okres relaksu i regeneracji, więc nie należy jej wyciągać z terrarium i zakłócać snu, W tym czasie nie podajemy pożywienia, a jeśli chodzi o akcesoria dla agamy brodatej, wystarczy jedynie miska z wodą. którą wymieniamy raz na jakiś czas.

Może się zdarzyć, że w trakcie zimowania agama zacznie spacerować po terrarium, zmieni miejsce spoczynku lub zechce napić się wody. Nie należy tego traktować jako zakończenie snu, a jedynie jako chwilowe przebudzenie, by uzupełnić płyny i znaleźć wygodniejsze miejsce.

Jak wybudzić agamę ze snu po zimowaniu?

Po upływie ok. 2 miesięcy od całkowitego wyłączenia lamp możemy przystąpić do odwrotnego procesu i stopniowego wybudzania agamy brodatej.

Uruchamiamy lampę grzewczą i lampę UV cyklicznie wydłużając co 2-3 dni dzień świetlny oraz temperaturę w terrarium (od temperatury pokojowej aż docelowo do 40 stopni). Pamiętamy również, by zwierzę miało cały czas w akwarium wodę – po długim śnie na pewno będzie chciała się napić.

W momencie, kiedy zauważymy, że jaszczurka staje się coraz bardziej aktywna i spędza czas pod lampą możemy zacząć podawać pokarm. Warto w pierwszych kilku dniach postawić na pokarm lekkostrawny, np. roszponkę, bazylię, a dopiero później włączyć do diety owady.

Jakich agam NIE należy zimować?

Nie należy zimować agam, które nie ukończyły 1 roku życia lub ich waga jest niższa niż 300 gramów.

Należy również unikać zimowania agam, które są w złej kondycji po przebytej chorobie, o niskiej wadze i ogólnie osłabionych.

Czy każda agama musi zimować?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Są agamy, które nie chcą zimować, w takiej sytuacji nie należy ich do tego zmuszać, jeśli nie wykazują symptomów wskazujących na chęć spania. Wielu posiadaczy agam posiada kilkuletnie osobniki, które ani razy nie zimowały w swoim życiu i jest to zupełnie normalne.

5/5 - (17 votes)