Gady z brodą » Blog » Samiec czy samica? Jak rozpoznać płeć agamy brodatej?

Samiec czy samica? Jak rozpoznać płeć agamy brodatej?

Rozpoznanie płci u większości agam brodatych nie stanowi trudności.

Już w pierwszym tygodniu po wykluciu można z łatwością stwierdzić, czy agama brodata to samiec czy samica. Wówczas zwierzęta mają cienką skórą i nasadę ogonka, którą łatwo prześwietlić mocnym snopem światła, pochodzącym chociażby z latarki w telefonie.

U młodych samców od razu widoczne są dwie czerwone kreseczki u nasady ogona, które są mięśniami półprąci (hemipenisów). Jeśli nie widzimy nic szczególnego, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że jest to samica.

Po tym czasie, podczas wzrostu, skóra zaczyna robić się grubsza i różnice mogą być mniej widoczne, dlatego kolejnym momentem, kiedy możemy być w miarę pewni co do płci jest chwila, kiedy agama osiągnie co najmniej 25 centymetrów długości i wiek przynajmniej 2 miesięcy.

Mniej więcej w tym okresie u samca uwydatniają się hemipenisy ułożone parzyście przy nasadzie ogona. U samicy te okolice w dalszym ciągu pozostają gładkie. W tym przypadku używanie latarki jest już raczej zbędne, bo różnica jest wyraźna.

Na zdjęciu poniżej wyraźnie widać różnice pozwalające określić płeć agamy brodatej.

Rozpoznanie płci u samca i samicy agamy brodatej
Sprawdzanie płci u 4-miesięcznych agam brodatych. Po lewej stronie samica – u nasady ogona jest gładka struktura bez wypukłości. Po prawej samiec – wyraźnie widać dwa odznaczające się zgrubienia.
Zobacz też moją hodowlę agam brodatych na sprzedaż i poznaj ofertę wraz z cenami!
 
5/5 - (22 votes)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *