Gady z brodą » Blog » Jak rozpoznać płeć gekona lamparciego?

Jak rozpoznać płeć gekona lamparciego?

Płeć gekona lamparciego możemy określić w momencie, kiedy jego waga przekroczy przynajmniej 12-15 gramów, a długość ciała wynosi minimum 10-12 cm. Zwykle taką wagę i długość jaszczurka osiąga po ok. 2-3 miesiącach od wyklucia.

Wówczas u samca gekona lamparciego tuż za kloaką u nasady ogona pojawiają się dwie wypukłości ułożone parzyście. Jest to hemipenis zwany także półprąciem – jeden narząd jest ułożony z prawej, a drugi z lewej strony ogona. U samicy ta sama okolica będzie gładka i niewypukła. Czasami u niektórych samców hemipenis może uwydatnić się później, więc jeśli nie widzimy wypukłości, wcale nie musi to oznaczać, że mamy samicę. W takich przypadkach, kiedy nie mamy pewności, najlepiej sprawdzić płeć ponownie po kilku tygodniach.

Jakie mogą być inne elementy wskazujące na płeć gekona lamparciego? Samiec będzie najczęściej posiadał na wysokości tylnych nóg na podbrzuszu pory preanalne, które układają się w kształt litery V – zwykle takich porów jest od 10 do 18. Choć dawniej uważano, że to typowa cecha samca, dzisiaj już wiadomo, że samice również mogą posiadać takie pory, więc obecność porów preanalnych należy traktować wyłącznie jak wskazówkę, a nie jednoznaczny dowód wskazujący płeć gekona.

Prawdopodobieństwem uzyskania określonej płci można sterować już na etapie jaja. U gekonów lamparcich, jednym z czynników determinujących płeć młodego jest temperatura inkubacji. Jeśli jaja będą znajdować się w temperaturze 26-27 stopni, mamy większą szansę na samicę. Temperatura 31 stopni i wyższa powoduje, że mamy większą szansę na samca.

Przeczytaj także:

5/5 - (18 votes)