Jak dbać o agamę brodatą silkback?

Wśród wszystkich odmian agam brodatych jest jedna, która musi mieć nieco inne warunki niż jej krewne z innych linii. Odmiana silkback, bo o niej mowa, charakteryzuje się skórą całkowicie pozbawioną łusek przez co jej kolory są bardziej intensywne, ale jest też bardziej wrażliwa i podatna na urazy, a co za tym idzie – jej wychowywanie wymaga większej ostrożności.
Poniżej znajdziesz opis agamy brodatej silkback, dowiesz się jakiego wymaga oświetlenia i ogrzewania, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja oraz na co zwrócić uwagę przy jej hodowli.

Skąd wzięła się agama brodata silkback?

Agama brodata o odmianie silkback powstaje z łączenia dwóch osobników leatherback (odmiana ta charakteryzuje się zredukowaną ilością łusek i kolców), dlatego w naturalnych warunkach jest niespotykana. Silkbacki nie posiadają w ogóle łusek ani kolców, więc są pozbawione naturalnej ochrony zapobiegającej otarciom, urazom i ranom. Ich skóra jest bardzo cienka, delikatna i podatna na przesuszenia.

Odmianę tę możemy przyrównać np. do kotów Sfinksów lub świnki morskiej rasy skinny. Gatunki te również są pozbawione futra, przez co trzeba zapewnić im odpowiednią pielęgnację, regularnie nawilżać i unikać wystawiania na ekstremalne dla nich warunki. Czy zatem hodowla agamy silkback jest trudna? Nie – poza kilkoma zasadami, których musimy przestrzegać ich hodowla przebiega tak samo jak hodowla innych odmian.

Dorosła agama brodata silkback siedzi na gałęzi, w tle zielona trawa
Dorosła agama brodata odmiany silkback

Oświetlenie i ogrzewanie w terrarium

Agama brodata silkback potrzebuje mniejszej dawki UVB – wystarczająca dla niej będzie żarówka o mocy 6% (standardowa agama brodata wymaga UVB o mocy 10-12%). Niższa musi być też temperatura – bezpośrednio pod wyspą ciepła powinna ona wynosić 35-37 stopni (standardowa agama potrzebuje 38-40 stopni pod lampami). Dlaczego jest to tak ważne?

Agama silkback nie posiada łusek, będących naturalną ochroną przed promieniami, więc będzie bardziej narażona na przegrzanie. W związku z tym, regulacja warunków otoczenia będzie kluczowa dla jej prawidłowego rozwoju.

Wilgotność w terrarium i wylinka

Linienie agamy silkback będzie przebiegać nietypowo – o ile w przypadku agam z kolcami wylinka raczej samoistnie odpada i nie stanowi problemu, to w przypadku silkbacka stara skóra bardzo często będzie pozostawała przywarta do nowego naskórka. W związku z tym należy w terrarium dla agamy zapewnić zwiększoną wilgotność. W tym celu warto wstawić basen lub inne naczynie z wodą, żeby agama mogła w razie potrzeby mogła z nich skorzystać. Należy też pamiętać o regularnym spryskiwaniu zbiornika wodą.

Jeśli widzimy, że wylinka przebiega problematycznie, możemy sami zapewnić agamie kąpiel w wodzie o temperaturze 30-35 stopni. Wylinki NIE NALEŻY odrywać samodzielnie, ponieważ skóra tej odmiany jest wrażliwa i może to prowadzić do powstania ran. Jeśli widzimy miejsce, gdzie wylinka nie do końca zeszła, możemy je nasmarować naturalną oliwką do skóry lub żelem USG.

Małe agamy brodate odmiany silkback
Małe agamy brodate odmiany silkback

Urazy - jak ich uniknąć?

Agamy brodate silkback należy bezwględnie utrzymywać w terrarium samotnie. Obecność innych agam będzie stanowić zagrożenie dla ich delikatnej skóry. Nawet jeśli dwie agamy żyłyby w zgodzie, to przypadkowe zahaczenie ostrym pazurem o skórę silkbacka może skończyć się tragicznie, powodując rany.

Agam tej odmiany nie należy także rozmnażać – samce podczas kopulacji są zwykle bardzo agresywne (trzymają zębami za kark samicę i przypadkowo mogą ją podrapać), więc w tym przypadku taka kopulacja kończyłaby się zawsze ranami. Unikamy też w terrarium ostrych obiektów, które mogą ranić agamę.

Pielęgnacja agamy brodatej silkback

Poza wyżej wymienionymi zasadami, pielęgnacja agamy brodatej silkback powinna przebiegać tak samo jak w przypadku innych odmian. Pamiętamy o tym, by nie zostawiać niezjedzonej karmówki, która może podgryzać w nocy zwierzę – w tym przypadku będzie to jeszcze bardziej dotkliwe niż u klasycznej odmiany.

Warto dbać o odpowiednie nawodnienie – agamy tego gatunku mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę, więc podajemy duże ilości roślin. Jeśli widzimy niepokojące symptomy, warto udać się do weterynarza, by zdiagnozował problem.

5/5 - (21 votes)