Gady z brodą » Blog » Gekon lamparci czy agama brodata? Pierwsza jaszczurka

Gekon lamparci czy agama brodata? Pierwsza jaszczurka

Kiedy stajemy przed wyborem pierwszej jaszczurki, zwykle pada jedno pytanie – gekon lamparci czy agama brodata? Nie bez powodu mówi się, że te dwa gatunki są polecane początkującym terrarystom, ponieważ jeśli trzymamy się zasad hodowli, nie powinniśmy napotkać wielu problemów, a same zwierzęta łatwo oswoić.

Obydwa gady są doskonałym wstępem do świata terrarystyki – wielu pasjonatów znając już podstawy, rozwija potem swoje hodowle o kolejne egzotyczne zwierzęta. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadaje sobie przyszły posiadacz jaszczurki oraz porównam agamę brodatą i gekona lamparciego.

Dzień czy noc? Najważniejsza różnica

Gekony lamparcie to zwierzęta nocne, więc za dnia raczej rzadko będziemy mogli je spotkać poza kryjówkami (chyba, że akurat będą się wygrzewać pod lampą). Życie zaczyna się dopiero po zmroku, kiedy większość z nas śpi i jest ciemno. Gekony wychodzą z kryjówek, spacerują po terrarium, jedzą i poddają się wielu aktywnościom. W ciągu dnia zwykle będzie musiało nam wystarczyć obserwowanie opustoszałego terrarium zza szyby. Ewentualny czas na obserwację gekona lamparciego oraz branie go na ręce będzie przypadać na wieczór. Mimo nocnego trybu życia jaszczurki, nie musimy martwić się o hałasowanie w nocy – gekony są zwierzętami cichymi.

Więcej na temat tego gatunku miałem okazję napisać w artykule dla portalu Fajny Zwierzak: https://fajnyzwierzak.pl/porady/gekon-lamparci-charakterystyka-wymagania-hodowla-cena/

Agama jest jaszczurką, której cykl dobowy jest zbliżony do cyklu dobowego człowieka. Oznacza to, że okres aktywności gada będzie przypadał na dzień. To właśnie wtedy jaszczurka będzie spędzać czas na bieganiu, wygrzewaniu się i jedzeniu. Wszystkie jej działania w terrarium będziemy mogli obserwować, więc na pewno będzie to ciekawsze niż obserwacja życia gekona lamparciego o tej samej porze. Niektóre z agam bywają hałaśliwe i w ciągu dnia mogą drapać w szybę, ściany lub podłogę terrarium. Najczęściej jest to wynik dopominania się o jedzenie, zainteresowanie obiektem znajdującym się poza zbiornikiem lub po prostu próba wydostania się. Po zgaśnięciu lamp, zwierzę zasypia i przesypia całą noc, więc nie powinno hałasować i niepokoić domowników.

Na etapie wyboru warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy zwierzę, które będzie spędzało czas wspólnie z nami w ciągu dnia, czy nie przeszkadza nam to, że gadzi kompan będzie dawał towarzystwo dopiero wieczorną porą.

Dorosły gekon lamparci

Różnice między agamą i gekonem

Różnic między gatunkami jest sporo, więc postaram się opisać te, które są najbardziej istotne z punktu widzenia niedoświadczonego posiadacza. Różnice będą dotyczyć nie tylko gatunków i różnic związanych z wyglądem, ale też kwestii związanych z warunkami, które musimy im zapewnić. Oto najważniejsze z nich:

  • Wielkość terrarium – agama brodata jest dwukrotnie, a czasami trzykrotnie dłuższa od gekona lamparciego, zatem terrarium dla niej też będzie musiało być większe. Minimalne wymiary dla agamy to 120x60x60 cm, a dla gekona lamparciego to 60x40x40 cm. Przestrzeganie minimalnych wymiarów jest bardzo istotne, ponieważ w mniejszym zbiorniku zwierzęta będą wolniej rosnąć. W związku z tym musimy ocenić przed kupnem, ile mamy miejsca w domu i wybrać tę jaszczurkę, która będzie na nasze aktualne możliwości
  • Rozmiar i waga – jak już wspomniałem w poprzednim punkcie, agamy są dłuższe od gekona lamparciego. Pierwsza jaszczurka osiąga rozmiar 45-60 cm, natomiast druga 20-25 cm. To czy odpowiada nam duży czy mały smok jest kwestią gustu.
  • Trzymanie kilku jaszczurek w jednym terrarium – kolejna bardzo ważna kwestia. Agamy brodate są samotnikami i raczej nie zaleca się trzymania kilku jaszczurek w jednym terrarium. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gekonów, które lepiej znoszą towarzystwo. Możemy trzymać je w parze (dwie samice) lub tworzyć tzw. haremy, składające się z samca i 3 samic. Musimy wówczas pamiętać, by dać zwierzętom większe terrarium i obserwować czy nie występują zachowania agresywne.
  • Pokarm – pokarm zwierzęcy częściowo się zgadza – oba gatunki mogą spożywać świerszcze, szarańcze i karaczany. Mączniki, które możemy podawać gekonom, w przypadku agam należy traktować jako smakołyk podawany raz na jakiś czas. Gekony nie spożywają w ogóle roślin, agamy muszą w dorosłym życiu mieć przewagę pokarmów roślinnych – wybranych owoców, warzyw, kiełków i ziół.
  • Koszt utrzymania – w związku z tym, że agama jest masywniejsza, będzie też spożywać więcej pokarmu, więc zwierzę będzie droższe w utrzymaniu. Dodatkowym kosztem będzie również oświetlenie UVB, które nie jest wymagane u gekonów, a u agamy jest koniecznością.

Tabela poniżej opisuje w skrócie najważniejsze różnice.

 

Gekon lamparci

Agama brodata

Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika

60x40x40 cm

120x60x60 cm

Okres aktywności

Noc

Dzień

Pokarm zwierzęcy

Owady karmowe – mączniki, szarańcze, karaczany, świerszcze, mole woskowe

Owady karmowe – szarańcze, karaczany, świerszcze, mole woskowe

Pokarm roślinny

Nie

Warzywa, owoce i zioła

Rozmiar dorosłej jaszczurki

20-25 cm

45-60 cm

Waga dorosłej jaszczurki

50-100 gramów

350-600 gramów

Długość życia

10-15 lat

7-10 lat

Możliwość życia w stadzie

Tak, dwie samice, grupa samic lub harem składający się z samca i kilku samic (przynajmniej 3)

Niezalecane, ale można utrzymywać 2-3 samice bez samca o ile się tolerują

Oświetlenie UVB

Niewymagane

Konieczne

Temperatura w terrarium

30-35 stopni w najcieplejszym miejscu

35-40 stopni w najcieplejszym miejscu

Koszt utrzymania

Niższy niż koszt utrzymania agamy brodatej

Wyższy niż koszt utrzymania gekona lamparciego

Dorosła agama brodata

Podobieństwa między agamą i gekonem

Poniżej wypisałem najważniejsze podobieństwa pomiędzy gatunkami. Nie będę oczywiście wypisywał podobieństw związanych z ich wyglądem, a raczej praktyczne podobieństwa, które mogą być istotne dla przyszłego posiadacza agamy lub gekona. Podobieństw nie będzie zbyt wiele i będą to przede wszystkim:

  • Cena – oba gatunki mają zbliżone ceny, które zaczynają się już od 150 zł. Oczywiście są i odmiany, które kosztują kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych, ale w tym przypadku bardziej określam sam próg wejścia.
  • Oswajanie i możliwość brania na ręce – zarówno agama brodata jak i gekon lamparci zwykle dają się oswoić. Oczywiście każda jaszczurka jest inna, więc niektóre osobniki mogą chętnie, a niektóre mniej chętnie dawać brać się na ręce. Pamiętajmy, że mimo wszystko domem jaszczurki jest terrarium i to tam będzie czuła się najbardziej komfortowo. Cały proces oswojenia może trwać nawet kilka miesięcy i będziemy musieli próbować różnych sposobów, by zwierzę traktowało nas jako jednego ze swojego stada. Możemy próbować przekupstwa, np. podając owady z ręki i z czasem zwierzę może nawet samo do nas podchodzić.
  • Suplementacja – oba gatunki wymagają podawania wapnia oraz witamin dla gadów.
  • Zapach – regularne sprzątanie nieczystości z terrarium sprawi, że zapach jaszczurek będzie praktycznie niewyczuwalny na terenie domu.

Tabela poniżej opisuje w skrócie najważniejsze podobieństwa.

 

Gekon lamparci

Agama brodata

Cena jaszczurki

Od 150 zł w górę

Od 150 zł w górę

Możliwość brania na ręce

Tak

Tak

Suplementacja

Wapń i witaminy dla gadów

Wapń i witaminy dla gadów

Oswajanie

Łatwy do oswojenia

Łatwa do oswojenia

Wyczuwalny zapach

Niewyczuwalny, pod warunkiem regularnego sprzątania

Niewyczuwalny, pod warunkiem regularnego sprzątania

Samiec czy samica - którą płeć wybrać?

Sam wybór jaszczurki to nie wszystko. Jeśli zapadła decyzja o zakupie agamy lub gekona, to kolejnym wyborem, przed którym staniemy, będzie płeć gada. Choć wydawałoby się, że poza drobnymi kwestiami wizualnymi nie ma to większego znaczenia, to w rzeczywistości ma to spore znaczenie.

Samice agamy i gekona mogą znosić jaja niezależnie od tego, czy będą one zapłodnione czy nie. W związku z tym kupno samicy będzie wiązało się z dodatkową odpowiedzialnością, polegającą na cyklicznym odbieraniu jaj. W sezonie może zdarzać się to od kilku do kilkunastu razy. Musimy wówczas pamiętać, by samicę właściwie suplementować wapniem oraz włożyć do terrarium pojemnik z substratem, do którego będzie mogła złożyć jaja. Najlepiej w tym okresie dać też jej spokój i nie ruszać z terrarium dopóki nie dojdzie do zniesienia.

O ile w przypadku samicy gekona jaja bardzo często wchłaniają się, to agama brodata częściej będzie wytwarzała i znosiła jaja. Jeśli nie będziemy właściwie dbać o zwierzę w tym okresie, może to doprowadzić do zatrzymania jaj, późniejszych chorób, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Jeśli chcemy uniknąć takiej dodatkowej odpowiedzialności, lepiej kupić samca, który nie będzie wymagał ponadprogramowej pielęgnacji

5/5 - (26 votes)